• hatta ogrendik ki 500 elemaniyla ayda 1 trilyon'a yakin masrafi olan bir kurummu$ ki, 1 ocak'ta ak koyun kara koyun belli olunca gorecegiz ne kadar hakediyorlar oturduklari koltuklari.
  • eski adi telsiz genel mudurlugu* olan turkiyedeki telsizle ve telsiz freknaslari ile ilgili tum konularda tek yetkili olan kurum.
  • son adsl tarifelerini hala onaylamayarak bizi ve bilimum iyi niyetli türk telekom çalışanını öfkelendiren kurum.
  • umts ihalesine koyduğu
    şebekede kullanılan donanım ve yazılımlara ilişkin yatırımlar
    madde 17 - (1) işletmeci, her yıl yer kiralama, kule, direk, boru, konteynır, kanal, enerji nakil hatları ve benzeri altyapı niteliğindeki tesislere yaptıkları yatırımlar hariç olmak üzere, şebekeye ilişkin yatırım harcamalarının (donanım, yazılım vs.);
    • en az %40’ını, türkiye’de ar-ge projeleri geliştirmek üzere kurulmuş olan ve en az 1400 mühendisin çalıştığı bir ar-ge merkezi bulunan veya imtiyaz sözleşmesinin imzalanmasından itibaren 2 yıl içinde böyle bir merkezi kurmayı işletmeciye taahhüt eden tedarikçilerden,
    • en az %20’sini de türkiye’de ürün veya sistem geliştirmek üzere kurulmuş olan kobi niteliğindeki tedarikçilerden
    sağlamakla yükümlüdür.
    maddesiyle beni benden almış kurum
    (bkz: yalarım)
    gidip argela ve oksijen hissesi alasım geldi.
    http://www.tk.gov.tr/…ular/kamuoyu/imt2000_umts.doc
  • türkiye'nin en yavaş işleyen kurumlarından biri. türk telekom yeni kablo internet tarifelerini gönderir ve tüm aboneler tk'dan onay çıkmasını bekler. günler, haftalar geçer ancak bir açıklama yapılmaz. bilgi edinme kanunu çerçevesinde konunun ne zaman sonuçlanacağı sorulduğunda ise

""""işletmeciler telekomünikasyon hizmetlerinin yürürtülmesinde ve/veya altyapı işletmesi karşılığında alacakları ücretleri ilgili mevzuat, sahip oldukları yetki belgesi ve kurum düzenlemelerine aykırı olmayacak şekilde serbestçe belirlemektedirler. dolayısıyla kurumumuz, işletmecilerin belirledikleri ve kurumumuza sundukları tarifeleri ilgili mevzuat çerçevesinde değerlendirmektedir.""""

gibi soruyla alakası olmayan bir cevap yollarlar. madem sadece mevzuata uygunluğunu inceleyeceksiniz, üç kalemlik (128k 256k 512k) tarifeyi onaylamak neden bu kadar uzun sürüyor diye insan ister istemez sinirlenir. ayda 1 trilyonluk masrafları varmış. 1 trilyonu geçtim ayda 1 milyar bana verseler sözkonusu önemli tarifeleri (adsl, kablonet vs) çok daha kısa zamanda inceler ve mevzuata uygun olup olmadığını anlardım.
  • nam-i diger telekomikinasyon kurumu.
    trajikomik, elbette.
  • yurtdışında iken uzun araştırma ve incelemelerim sonucunda aldığım telefonu bana zehir eden kurum. daha istanbul'da havaalanına iner inmez bagajlarımı almadan koştuğum gümrük ofisinde istenen belgeyi aldım, daha sonra hemen gerekli evraklarla turkcell merkezine götürdüm ve telefon kaydını yaptırdım. daha iki hafta geçmişti ki önce (hem de cuma akşamı) o malum yasal uyarı mesajı, sonra da telefona elveda (pazartesi sabahı). turkcellden verilen tk ankara numaraları klasik türkiye gerçeği olarak hep meşgul... bir kere daha kendi kendime düşündüm, biz ne müthiş bir ülkeyiz ki devlette bu kadar çok çiftlik varken hala batmıyoruz!
  • ne işe yaradığını cidden merak ettiğim kurum. türkiyede içerisinde telekom sözcüğü barındıran her kurum gibi* insanları kendisinden nefret ettiren, ellerindeki bir database i güncellemekten aciz bir yerdir burası ( kaç bin telefonun bilgisi varmış orada, database i güncelleme kolaymışmış-bana ne ulan? beceremiyosanız yapmayın, babanızın hayrına mı çalışıyorsunuz orada?!).

bir ay önce yurtdışından gelen telefonumu her nevi gerekli evrakıyla kaydettirmeme ve operatörlerin bu kayıt bilgisini kurumlarına ulaştırmasına rağmen operatörlere ısrarla “bu cihazı kapatın” diye uyarı gönderen bu kurum o kadar aymazdır ki; istanbul , ankara ofislerini veya şikayet hattını aradığınızda telefona bir kişi bile cevap vermez,gönderdiğiniz bi faksı incelemeleri ise 3 hafta sürer! -tabii bu arada faksınızı kaybetmezlerse.

“telefonların kayıt altına alınması” gibi güzel bir fikri itinayla bok edip binlerce insanı mağdur etmeyi başarabildikleri için kendilerini hararetle tebrik ediyorum.
  • yurt dışından (edit: yasal yollardan, gümrüğünü-vergisini ödeyip, kaydını yaptırıp, gerekli belgeleri alıp) getirdiğim telefonu belgeleri teslim ettikten sonra kullanmaya başladığım halde, kayıtdışı olduğunu son teknoloji yoluyla hızla algılayıp, kendine teslim edilen belgeleri 20 günde algılayamayan nahoş kurum. sürecin ne zaman başlayıp biteceğine dair asla bilgi, feedback, tahmin vs. vermemek konusunda son derece iyi eğitilmiş olmak dışında herhangi bir şey yapmayan personelle işlemektedir. asıl hıyarlık ben telefonları kayıt altına alcam diyip sonra her ay onbinlerce insanı sürekli mağdur edip gelecek yüzbinlerce itiraz resmi kayıt işlemiyle başedemeyen bir altyapıyla işe girişmektir.

edit ve dahi fid-bek: telefonun ülkeye girdiği günun ertesinde belgeleri ankara'daki kurum merkezine elden verip, öylece kullanmaya başladım (4 ağustos). sanırım 25 ağustos'ta (öyle türkselden mesaj filan gelmeden) bir anda bloke edildi, "kayıtdışı olduğu tespit edilen telefon" diye. telefonun imei numarası üzerinden yapılan bu bloklama 22 eylül'de kalktı. kısacası "kurum" bir telefonu, yasal olduğuna dair belgeleri, kendisine merkez binasında teslim edildikten 1 ay 13 gün sonra işleme koyabildiği halde, kayıtdışı olarak bloke etmek için sadece 1 hafta beklemektedir.
  • "kişisel hakaret" kavramına karar vermeyi de mahkemelerin alanından çıkarıp, kendi yetki alanlarına katarak büyük bir adım atmış kurum. bundan böyle aldıkları paranın hakkını verecekler, muhtemelen iktidar aleyhine en ufak eleştirileri bile hakaret sayarak site kapatacaklardır. güzel gidiyoruz güzel. şimdiden 3-5 sene sonrası için "sieg heil" benzeri bir slogan düşünmeye başlasak iyi olur. gidiş o yönde çünkü.
hesabın var mı? giriş yap