• üst edit: heuristic algorithmic nickli yazarın fark ettiği* haberi sunan sarışın sunucunun bilgisayarının üzerindeki mor tarak efsanedir, işsizliğimin simgesidir o mor tarak.

--- spoiler ---

türkiye' de her 100 gençten 27'si işsiz. genç nüfustaki işsizlik 90'lı yıllardan bu yana en yüksek rakamlara ulaşmış durumda. çünkü gençler iş beğenmiyor, masa başı iş istiyor. lokantalar, oto tamircileri, tekstil atölyeleri eleman bulamıyor. yani aslında iş var ama çalışan yok.

--- spoiler ---

işte o efsane haber

özellikle sondaki seyyar satıcı ali dayı efsane.. diyor ki "40 senedir bu işi yapıyorum, ben bu işle 2 çocuk büyüttüm ama gençler bu işi yapmıyorlar, çünkü aza kanaat etmiyorlar, aza kanaat etmeyen çoğu bulamaz."

ali dayı gelmişsin 65-70 yaşına hala sokaklarda seyyar satıcılık yapıyosun, hala aza kanaat etmeyen çoğu bulamaz edebiyatındasın. 40 yıldır "çok"u bulamamışsın zaten, yeter da. ne diye hala bu arayış?
  • "oto tamircileri, tekstil atölyeleri" eleman bulamıyor çünkü kayıt dışı (sigortasız) çalıştırıyor. günde 10 saat çalıştırdığı personele asgari ücreti bile çok görerek 1500 lira maaş veriyor.

ortada tamah edecek bir az bile yok aslında!
  • suçlusu yine devlettir, gençler değil.

o zaman önüne gelen apartmanı üniversite yapıp fakülte açmayacaktın. yeterli istihdamın olmadığı bölümleri kapatacaktın. meslek okullarına ağırlık verip ara işleri de teşvik edecektin. ee bunların hangisini yaptın? önüne gelen öğretmen oldu, önüne gelen işletme bitirdi, liste uzadı gitti.

her tarafa mantar gibi fakülte açarsan, millet de buralara girer ve beklentisi ona göre oluşur.

biri de şu saçı boyalı spiker hanıma anlatsın, o seyyar satıcı ali dayı bile senden vasıflıdır.
  • az kazanan işportacı da mı varmış? işportacılar da dilenciler gibi çifter daire araba alsa da bırakmaz o işi. toptan mal verdiğim pembe popolu beyaz yakalı etiket düşkünü müşterim internette satış yaparak ayda 5-6 bin kazanıyor ama havasından geçilmiyor. işportada satış yapan fırtına gibi girişken 25 yaşındaki ortaokul terk müşterim 15 binin altını görmüyor.

edit: herkes ne satıyorsun diye mesaj atıyor ama konunun özü bu değil ki. artı bu sözlükte kime iş öğretirsen ya teşekkür bile etmez ya da ilk parasını kazanınca ilk kazıgı sana atar. üste bir de haklı bile çıkar. bu entryden aktroll oldugum sonucuna varan arkadaşların da zekalarından öpüyorum. çok şükür birine biat etmek tabiatımda yok. değil ki herhangi bir siyasi parti için kişiliğinden ödün vereceğim.
  • üniversite mezunu olmayan devlet yönetirken, üniversite mezunu da masa başı işi ister kimse kusura bakmasın.
  • yaklaşık 1 buçuk senedir işsizim. kimya mühendisliğini bitirdim. aramadığım iş, başvurmadığım kapı kalmadı. markette kasiyerlik, kasapta ara eleman, terzide tezgahtarlık ne sorarsan çalıştım derim. ama tutunamadım. bir mühendis olarak bu seviyede çalışmak, iş bulmak anlamına geliyorsa söyleyecek söz bulamıyorum. ben masa başı iş istemiyorum ancak üniversite mezunu bir mühendis olarak hiç değilse en asgari üniversite mezunu birinin çalışması gereken bir iş yapmam gerekiyor diye düşünüyorum. bu meslekleri okumadan da yapabilirdim. işsizlik çok ciddi sorun. genç işsizlik yüzde 30 seviyelerinde!
  • sen 8 yıl ilk-orta öğretim, 4 yıl lise eğitimi, 4 yıl üniversite eğitimi al. sonra bir de utanmadan masa ara. gerçekten bu gençlik çok nankör. 16 yıl okul masalarında dirsek çürütüp bir de masa başı iş arıyorlar. bak sen terbiyesizlere ya.
  • (bkz: zabıta amiri bunu beğendi)

ali dayı çözmüş işi, bizi iki güne paketlerler.
  • binlerce üniversite açtığınız için olabilir mi acaba? kendi yaptıkları haberle kendi zihniyetlerini itin götüne soktuklarının farkında değiller. boş hayal satan üniversiteleriniz bu gençliğin emeğini ve ömrünü yedi. oku adam ol derlerdi eskiden. şimdi okuma zanaat öğren daha değerli olursun diyemiyorlar.
  • o zaman neden ibb den çıkarılanlar hala saraçhanede bekliyor. her yerde iş varsa neden ibb bizi alana kadar buradan ayrılmayacağız diyorlar. neden günlerce belediyelerden çıkarılanları gösterdiniz.
hesabın var mı? giriş yap