• açıklama: arkadaşlar neden bu kadar yadırgıyorsunuz? phd'lilerin kendine doktor demesiyle tüm dünya dalga geçiyor. friends sahnesi

öncelikli olarak, tabii ki teorik olarak hakları.

bir tek bana mı bayağı geliyor bilmiyorum ama anadolu'daki tırışkadan bir üniversitede, sosyoloji, arkeoloji, botanik gibi ultra yüzeysel ve türkiye'de karşılığı olmayan bir bölümde keçiboynuzu yetiştiriciliğinde azotun önemi diye doktora yapıp (iş bulamama sebepli) sonrasında da sosyal medyada ya da kendini tanıtırken "doktor" ünvanı kullanmak çok garip değil mi?

bir de psikologlar var, bir yerde doktora yapıyorlar sonra da kendilerine gelen hastalar bu psikologları tıp doktoru zannediyor.

dr. psk freud lacansoy

ya da diyetsiyenler:

dyt. dr. kepeksu patlıcan

gibi. büyük dedemin bir lafı vardı, fakire göt vermişler taşağımı da sokayım demiş , aynı hesap işte.
  • tıp doktorlarına mareşal ünvanı da verilerek kolayca çözülebilecek bir sorun.

(bkz: derdini seveyim butonu)
  • doktor sıfatının, doktora yapılınca alınan bir ünvan olduğunu bilmeyen bir saf beyanı.
  • doktora yapan herkesin kullanabileceği bir ünvandır.
  • verdim engelini genç
  • aradaki fark için hekim gibi güzel bir kelime varken neden dert olduğunu anlamadığım sıkıntı.
  • doktora yapmış olmaktır.
  • doktor olmakla doktora yapıp doktor unvanı almak arasındaki farkı bilmeyen yazarın hezeyanı. sosyal medyada doktor unvanını kullanmak için illa "tırışka"dan bir üniversitede doktora yapmak gerekmiyor. ülkenin en iyi okullarında doktora yapmış insanlar da kullanıyor. ayrıca doktora yapan kimse hekimlik iddiasında bulunmuyor ki. misal ben edebiyat doktoruyum. "uzman" olmama rağmen gidip kalp ameliyatına girmiyorum.
  • başlığı açan yazarın kendisi bile tıp doktoru diyerek, doktor terimi ile hekim terimi arasındaki farkı göstermiştir. doktor dediğin kelime latincede öğretmen anlamına gelmektedir. zamanla akademik olarak öğretme yetisi olan bilim insanına dönüşmüştür. burada asıl tartışılacak konu uzmanlığını vermemiş akademik olarak yetersiz olan pretisyen hekimlerin doktor unvanını kullanmasıdır.
  • halkın eğitimsizliği sebebiyle tabi oluyor bu karışıklık. direkt hekim xxx falan diyebilirsin statükoyu korumak için. ayrıca dandik bölümdeki adamlar zaten iş bulamıyor, bulsa üç kuruşa koşturuyor, akademide de torpilden bir yere giremiyorlar bırak bari dr yazıp da karı kız düşürsünler hehe.
hesabın var mı? giriş yap