• söyleyecek pek bir şeyim yok. isteyenler haritaya bakabilir.

kaynak

başlık tutmuşken,

ülkemizde gençlerin % kaçının hem okumayıp hem de çalışmadığını gösteren bu istatistiğe de bakabilirsiniz.

(bkz: 20-24 yaş arası x'in %44'ü çalışmıyor okumuyor)
  • vatan hainliği dağılım haritasıdır.
  • doğu anadolu ve güneydoğu anadolu bölgelerinde kullanım oranının yüksek olduğunu gösteren harita.

kaçak elektriğin yoğun kullanıldığı şehirlerden birinde bir köyde 3 yıl kadar çalıştım. neredeyse her hafta köye elektrik şirketinden bir araba gelirdi. ama yine de nedendir bilmem * bütün köy kaçak elektrik kullanıyordu. o kaçak kullananların kullandığı elektrik bedelini de şehir merkezinde yaşayanların faturalarına ekleme usulü dağıtıyorlardı sanırım. yanlış bilgi olmasın tabii ama böyle bir şey duymuştum merkezdeki arkadaşlarımdan. muhtemelen de doğrudur.

sorsan devlet bize bakmıyor derler ama 3 kuruş fatura ödememek için türlü taklalar atıp duruyorlar. bile isteye kaçak kullananlara haram zıkkım olsun ne diyelim.
  • tüik verileri
    oecd verileri

buradan tüm listeye ulaşılabilir

edit : lütfen haritadaki renklerden yola çıkıp, çanakkale ve bingöl aynı renk gibi mesajlar atmayın. bu amatörlükle uğraşmak istemiyorum. wikipedia linkinde ikinci tabloda tüm şehirlerin rakamları var.

paylaşılan harita ile ilgili işi bilen bir araştırmacıdan analiz paylaşalım.

https://twitter.com/…status/1307559654927618049?s=1

sözlükte ve ensonhaber yorumlarında yazılan aşağılık şeyleri okuyucunun takdirine bırakıyorum.
  • yokluk ve sefalet içerisinde olana helali hoş olsun. geri kalanına zehir zıkkım olsun.

edit: bana 'sen kimsinde hakkını helal ediyorsun' diyen yokluk bilmezler, size tek tek yazmak yerine toplu yazıyorum; benim bu elektrikte 1 tl'lik bile hakkım varsa yoksullara helal ediyorum. afiyet bal şeker olsun. benim hakkım olan kısma laf edene de ağzımı bozarım. şimdi defolup gidebilirsiniz.

edit 2: "batıya da verilsin o zaman" diye mesaj atanlar, öncelikle bilgi sahibi olun yoksa size söverim. gidin bir sosyal hizmetlere öğrenin, doğusu batısı olmaksizin devlet tespit edebildiği ihtiyaç sahiplerine aylık ; 50 tl, 80tl, 100tl indirim veriyor. ptt üzerinden de indirimli faturanızı yatırabilirsiniz.

edit 3: modlar silmesin diye küfürleri sildim.
  • kürt kökenli türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının bölgelere göre dağılımını gösteren haritadır
  • alayı kullaniyor
  • hükümetinin kendilerinden çaldığını görüp bunu kendilerinde hak görerek bu şekilde tepki gösteriyorlar. oysaki bazı ülkelerde olduğu gibi enerji temel ihtiyaç olduğu için ücretsiz olarak dağıtılıyor. burada da yapılabilir. yöntem çok ama cebe para indirme isteği bunu engelliyor.
  • istatistiklere göre kaçak kullanım oranı biraz daha azalmaya başlamış. ödeyince kaçak elektrik kullanımı düşüyormuş demek ki. böyle giderse 2050 yılında, güneydoğu bölgesinde kullanılan kaçak elektrik oranı ülkenin diğer bölgeleriyle aynı ortalamaya sahip olabilir.

ekleme: daha önce bu oran çok daha yüksekti.

(bkz: bölgede kayıp kaçak elektrik oranının %86 olması)
  • enayi ve hırsızların ülkesinde sıradan bir harita.
hesabın var mı? giriş yap