• son zamanlarda iyice gözümüze çarpan gerçek.

eskiden türkiye yabancılar için ucuzdu ama artık o ucuzluk gitti. mal ve hizmetler çoğu kalemde diğer ülkelere kıyasla daha pahalı, evet döviz bazında bile.

avrupa'da 10 bin euro olan araç burada 30 bin euro. orada 100 dolara aldığınız north face mont burada 800 dolar, almanya'da 20 euro olan kahve makinası burada 100 euro.

bağcılar'da 3+1 daireyi satıp amerika'da ortalama bir eyaletten müstakil garajlı bir ev alabilirsiniz.

amerika'da kıymanın kilosu 200 küsür lira türkiye'de ise iki katı. türkiye'de ortalama 5 yıldızlı bir otele vereceğiniz 1 haftalık ücretle neredeyse bütün avrupa'yı gezebilirsiniz.

eskiden gurbetçiler boş bavulla gelirdi buraya her şeylerini buradan alırlardı. şimdi yurt dışından kim gelse bön bön fiyatlara bakıyor.

sonuç olarak türkiye ucuz bir ülke değil. döviz bazında bile ucuz bir ülke değil. 2500 euro gelirle avrupa'da daha rahat yaşayabilirsiniz ama aynı paraya türkiye'de istediğiniz her şeyi alamazsınız.

tam olarak anlatmak istediğim durum için aşağıdaki örneğe bakabilirsiniz:

https://twitter.com/…?s=46&t=qdfrxhuh2dbsobmghdx1oq

@linus torvalds adlı yazar arkadaşımızdan otomobil piyasası için başka bir örnek geldi

(bkz: #150688880)

(bkz: ingiltere'de kıymanın 100 tl olması)

(bkz: almanya'da kıymanın 125 tl olması)

(bkz: iphone 14'ün amerika'da 800$ tr'de 1700$ olması)
  • bu gerçekten yola çıkarak gerçek döviz kurunu hesaplayabilirsiniz dolar; 38 euro:42. kura yapılan baskı kalkınca gerçekleri daha net bir biçimde hissedeceksiniz, yatırım tavsiyesi değildir.
  • "ülke pahalı değil sizin paranız değersiz" diyenlerin, bu dediklerini kısmen boşa çıkaran durum. evet paramız değersiz bu bu doğru ama artık durum o kadar kötü ki burada alacağınız malı yurtdışından alınca hayvan kadar vergisi döviz kuru cartı curtuyla alsanız bile daha ucuza alabiliyorsunuz. lan bu ülkede yetişen bu ülkede üretilen bu ülkenin malı olan şeyler ihracat yapıldıktan sonra yurtdışında daha ucuza satılıyor anasını satayım bu nasıl oluyor? senin yanıbaşındaki hatta belki de evinin yanındaki tarlada yetişen meyveyi sebzeyi kuruyemişi vs yurtdışına satıyorlar ve aynı malı sen o yurtdışındaki insanlardan daha pahalıya yiyorsun. hatta senin yediğin de en kötü kalitede olanı. ihracato yapılan mal her zaman en kalitelisidir. adamlar senin toprağındaki malı, senin yediğinden kat kat kalitelisini senden ucuza yiyor. böyle bir düzeni, böyle bir olayı istesen yapamazdınız. 21 yılda gelinen nokta bu işte.
  • ülkede bir enflasyon sorunu var ama bu sorunu esnaf ve üretici zengin olma fırsatı olarak görüyor.

lahmacun olmuş 30 tl, adama diyorsun pahalı diyor ki abi kıyma 300tl oldu. ulan oldu ama senin lahmacunda 10gram kıyma ya var ya yok ne anlatıyorsun sen?
    düz beyaz gömlek olmuş 400 tl diyorsun pahalı diyor ki herşey pahalı.ulan o gömleğin kumaşı 2.4dolar hadi bir buçuk metre kumaş gider. etti 3.6 dolar, dikimi 3 dolar. 6.6 dolar eder. ama gömlek 20 dolar.

bu ülkede kriz ortamı fırsat ortamı saplayan saplayana.
  • yaklasik on senedir hollanda'dayim. fiyatlar burda da artiyor. ancak turkiye'deki alim gucunun dusme hizi baska bir seviye. en iyi ornek sudur. ben 100 euro ile buranin en bilinen ve yaygin marketi olan (ucuz degil, aksine fiyatlari ust seviyede) (bkz: albert heijn)'a gideyim. siz de elinize 100 euro karsiligi 3300tl ile migros'a gidin. birebir eslenik urunleri satin alalim. ben sizden daha cok ve daha kaliteli urun satin alabilirim. yani hem nitelik hem de nicelik olarak cok daha iyi bir alisveris yaparim. bir hollandali'nin kisi basi yillik geliri bir turk'un en az 6-7 kati seviyesinde iken bir turk'un gida ve temel ihtiyac malzemeleri icin daha fazla para odemek zorunda olmasi cok aci.

ev fiyatlarina. ordaki emlak balonuna girmiyorum. 100 metrekare apartman dairesine istenen para ile hollanda'da mustakil ev alabileceginiz gercegi var bir de.

turkiye'de hala ucuz olan seyler:
    meyve, sebze (mevsiminde)
    enerji fiyatlari (dogalgaz, elektrik)
    dusuk vergiler
    akaryakit
    saglik giderleri
    toplu tasima

turkiye'de ulasilamayacak seviyeye gelen seyler:
    elektronik
    otomobil
    tatil
    konut (kira, satinalma)
    gida (et, sut, peynir, zeytinyagi, hazir gidalar, vs)
    temel ihtiyac malzemeleri (temizlik, kisisel bakim, vs)
    disarida yeme icme, eglence

son olarak. tatilinizi turkiye'de yapmayin. eger vizeniz varsa akdeniz'de gidebileceginiz bir suru ulke var. hem daha ucuza hem de daha kaliteli tatil yaparsiniz.

edit. vergi kismi ile ilgili cok soru geldigi icin editleme geregi duydum. benim kast ettigim maasdan direk kesilen gelir vergileri. ben turkiye'deki tuketimden alinan kdv ve verginin vergisi olan otv'yi kast etmedim. o zaten zaten ayri bir sacmalik. onun etkisi bir cok seye direk yansiyor. otomobil, elektronik gibi. onu da yukarida belirttim.
  • italya'ya her gittiğimde işyerine yakın olması sebebi ile tercih ettiğimiz bir restoran var. aşağıda linkini veriyorum, pizzaların fiyatları da görebilir, translate ile de çevirebilirsiniz. güzel mekandır.

https://www.mocambo.it/menu/pizzeria

göreceğiniz gibi pizzalar 7 euro seviyesinden, başlıyor, maksimum 11 euro seviyesine kadar çıkıyor. bu pizza'lar, el yapımı, kaliteli malzeme kullanılan, bizim büyük diyebileceğimiz bir ölçüde ve çok çok lezzetli.

dönüyoruz türkiye'ye, orta boy, fabrikasyon, plastik lezzetinde, dandik malzemeli dominos pizza fiyatı gün itibari ile 260 tl. açın sayfasından bakın. euro'ya çevirdiğimiz zaman ise 7,93 euro.

iyi de aga ben bu dandik pizza'ya avrupa fiyatı veriyorum ? asgari ücret avrupadan ucuz mu ? ucuz, benzin avrupa'dan ucuz mu ? ucuz , domates, un vs. avrupa'dan ucuz değil mi ? eee peki fiyatlar niye avrupa ortalamasında gerçekten anlamıyorum. bu yemek fiyatlarına itiraz ettiğimizde esnaf gelip ağlıyor ama gerçekten yemek fiyatları işi o kadar abarttı ki avrupayı bile solladı.

edit: köy restoranından örnek veriyorsuncular için söyleyeyim, öyle 3-5 masalık esnaf lokantası değil burası düğün salonu gibi yer. rezervasyonsuz gelirseniz ayakta kalırsınız. ikinci olarak kendilerinin 5 tane ulusal pizza birinciliği var yediğiniz pizza aklınızı alır, burada olsa değil 260 tl, 1000 tl'ye gurme diye satarlar o pizzayı.
  • doğru olan önermedir.
    nike ayakkabılar ispanya’da 30-40 euro aynı ayakkabı türkiyede 2bin tl. izmirde 2+1 deniz manzaralı residence daireler 500bin euro civarında. aynı paraya dubaiden burj halife manzaralı daire alabiliyorsunuz.

dubai’de kuş başı etin kilosu 200tl trde 300tl. (onlar da domuz yemiyor.)

bu kış uludağ otel fiyatları gecelik min 250 euroydu. daha lüksü yurt dışında 100-200 euro.
  • ülkemizdeki pahalılığın tek nedeni ekonomik sorunlar, yönetim sıkıntıları ve siyasi sebepler değil. farkında mısınız bilmiyorum ama türkiye büyük suçluların saklandığı bi yere dönüştü. şu anda istanbul veya antalya gibi şehirlerdeki kira pahalılığın sebebini sadece ekonomiye bağlamak hafif tabirle saflıktır. türkiye'de çok büyük miktarlarda kara para aklandığını düşünüyorum. özellikle uyuşturucu ve mafya paraları türkiye'de başta emlak olmak üzere birçok sektörde aklanıyor. tıpkı malta örneğinde olduğu gibi. ülkenin insanları büyük sorunlar çekerken turistler veya kara para aklamak isteyenler rahatça ev alabiliyor, şirket kurabiliyor, banka kasalarına para koyabiliyorlar.

kısa bi araştırmayla türkiye'de yakalanan uyuşturucu - mafya baronları haberlerinde artış görebilirsiniz. geçenlerde bi baronun evinin bahçesinde insan kemikleri bulundu. bu iş, ülkemizin gidişatı, hiç ama hiç iyi değil.
  • dandik bir donere 10 euro istenen 3. dunya ulkesi mi olur evladim.

yani hani gelismemis ulkelerin tatli yani hayatin ucuz olmasidir.

ulke boktandir ama 3 kurusa yemek yersin oyle bir mutluluk verir.

turkiye'de hersey asiri pahali bu kalitede yasama bu fiyatlar resmen eziyet!

edit: birisi yazmis baslikta döneri 320 liraya yiyenleri görüyoruz falan diye. hani matematigi kuvvetli döviz kuruyla carpmis tl karsiligini bulmus zihni cok acik maasallahi var. ıntiba donerde et doner 320 lira al bu da linki.

https://www.yemeksepeti.com/…zlvo/intiba-doner-zlvo
  • ingiltereden bir örnek. tesco'da minced beef kıyma kilosu 5 sterlin yani 120 tl. türkiye'de kıyma kilosu en az 250 tl yani 11 sterlin.

ülkeyi bu duruma sokanları ve hala onları destekleyenleri allah kahretsin!

edit: tesco market kıyma link
hesabın var mı? giriş yap