• istanbul üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi iktisat bölümünün tek öğrencisidir bu salak.
    birinci siniftayken bölüm kapatilmisti, artik yeni ogrenci alinmayacakti. dekan bize "sizler bu bölümün son mezunları olacaksınız" demişti de, son kısmıyla umkayi kastettiğini kimse anlamamıştı. ilmini bilmini ogrenmek yerine "yok ben tiyatro yapacagim", "yok ben devrim yapacagim" diyen insanlarin okulunu uzatmasi normaldir, pasa pasa alirsin alttan dersini, okursun kucuklerle. ama ya alttan dersin yoksa...
    akıllı, calıskanlar 4 senede, yayanlar 5 senede, esekler 6 senede, hayvan herifler 7 senede bitirdi. bu sabah 8. senesine kaydolan bu sıfatsız umka, bölümdeki tek öğrenci oldugunu ögrendi ve gereksizce gururlandı. dekanlıga verdiği "madem tek ögrenciniz benim, o zaman bölüme benim adimi verin ehuhe" dilekcesiyse tiksintiyle karsilandi.
  • yine bir akşam vakti çoluk çocukla muhattap olmak zorundadır.

sevgili foverine kişisi umka'nın yazdığı bir entry üzerine mesaj atmaya niyetlenir: mesaj yaklaşık olarak ''doğru düzgün okusana'' şeklinde emir kipiyle başlar.

tanımadığı biriyle, kendisinden en az 12 -13 yaş büyük biriyle konuşmaya emir kipiyle başlayan, saygıdan, edepten, efendilikten nasibini almamış olan bu yazar, iki üç mesajlaşmadan sonra hak ettiği yer olan mallar listesine gidince de böyle nick altı ukalalıkları başlar.

aferin, bu sene üniversiteyi kazanmışsın ama daha konuşmayı öğrenemişsin, o ne olacak? olacak bir şey yok tabi. bu saygısızlar cennetinde illa seni de bir şey sanacak olanlar bulunacak. saygısızlığı marifet zanneden bu yeni yetmeler var oldukça hayatımız çok daha güzel yerlere gidecek, ben eminim.
  • hafif salak bir yazardır, gereksiz işlerle uğraşır.
    karşısında ortaokul bilgisiyle konuşan çoluk çocuğu adam sanır, onlara dert anlatmaya çalışır.
    vaktini boşa harcar.

az buçuk matematik bilen yazardır.
    türkiye'nin nüfusu 70 milyondur mesela, dünyanın nüfusu da yaklaşık 7 milyar.
    kaba bir hesapla türkiye'nin nüfusunun (ve ne kadar aksini iddia eden olsa da nüfuzunun) dünyanın %1'i olduğunu bilir.

doğrunun göreceli bir kavram olduğunu bilen yazardır.
    aynı evde eşlerin doğrusu bile aynı değilken, kendi doğrusunu tüm dünyaya dayatmanın saçmalığını bilir.
    velev ki türk ve türkiye tek doğruda anlaşsın, bunun dünya siyasetinin ve hayatının %1'i olduğunu bilir (bak burada da ırktan bahsetmiyorum saçma bir şekilde. ağzımızdan kürt filan da çıkmadı. her ne kadar "türk ırk değil etni'dir" sözü resmi tarih uydurması bir saçmalık olsa bile - ki o saçmalığı 7800 sayfa yazarak açıklayabilirim sanırım - yine de 70 milyon üzerinden hesaplıyorum birileri üzülmesin diye).

azla yetinmemeyi bilir.
    %99'un bilgisini, niyetini, fikrini, zikrini çöpe atmaya gönlü elvermez.
    "%1 olsun, bizim olsun" diye bütün dünyaya türkten doğru bakmaz, bakamaz. %100'ü anlamaya çalışmak yerine %1'de kısılı kalmanın neredeyse körlük olduğunu bilir.

o yüzden türk tarihiyle, siyasetiyle, etnisiyle, böreğiyle çöreğiyle yetinmez, dünya tarihini, siyasetini, felsefesini, mutfağını tanımaya meyillidir. tüm bu sebeplerden hedef alındığı entryde geçen "kendince doğruyu söylemek" cümlesinin sonuna kadar arkasındadır.

böyle saçmasapan bir adamdır işte.
    gereksiz bir sürü saçmalıkla vaktini ziyan eder.
    halbuki ezberle üç beş hamasi laf, ortaokul resmi tarihinden dışarı çıkma, hayat sana güzel.
    ama olmuyor işte. insan okumaya, kafa çalışmaya bir alıştı mı, durdurmak, yavaşlatmak çok mümkün olmuyor.

.
    .
    (izninizle şimdi ukalalık kısmı geliyor, ama bu kısmı ortaokullu zevata neden laf yetiştirdiğimi anlatmak için mecburen ekledim. ukalalığım için özür dilerim)

--- spoiler ---

.
    .

özgeçmiş: ha, bu felsefe, siyaset, tarih vızırtılarını bol keseden sallayan adam değildir. lisansı siyasal bilgiler, yüksek lisansı kültürel incelemelerdir. bir odasında kitaptan başka bir şey yoktur (yer kalmamıştır çünkü), türkiye'nin sayılı kurumlarından birinde yöneticilik yapmaktadır. evlidir, bir çocuk babasıdır, yarışmacı arkadaşlara başarılar diler.

.
    .
    --- spoiler ---

saygılarımla

sincerely yours.
  • http://umka.org/ adresini gordukten sonra sasirdigim takma adım.
    len benim sectigim ad rusca'da yavru ayı mı demek? hayır, tip de müsait...
    anlamadım ki nedir...
  • (bkz: ibn i batuta/#25036191)'da "türk karşıtlığı doğruyu söylemektir." dememiş. "düzeltip sildi." desek; düzeltme de yapılmamış. diyeceğim o ki; okurken gözlüklerinizi takın.
  • en son hatirladigimda boynunda bir silgi asiliydi*, ayrica yaklasik olarak bir metre yirmi santim boyunda olmasina ragmen sinifin en uzunuydu.
    okurken takilirdi biraz, cift sayilari iyi sayardi, ama tek sayilari sayamazdi. tabi butun bunlar ilkokuldaykendi :)
    (zaten bunlari hatirladigim icin yazmiyorum onun da hatirlamadigini dusunerek salliyorum)
    ayni kumenin elemanlariydik. okulun bodrumundaki ucak enkazinda oynardik, bir de ben sabahlari pogaca alirdim, ama umkayla bir ilgisi yok kendim yerdim.
    sozluk sayesinde tesadufen buldugum, kucukluk cocukluk arkadasim.
    kucukken iyi anlasirdik. buyuduk artik ne olur bilmiyorum, ama iyi olur umarim.
    kendisine sevgi ve saygilarimi yolluyorum.
    goruyorum ki, buyuk bir sanatci olma yolunda ilerliyormus. eminim basaracaktir.
  • süper tabu anlatıcısı. liseden girip, üniversiteden çıkarak, arada potlar kırarak (bkz: #8417921) sürekli galibiyete ulaşmıştır bulmaca zirvesinde. takdir ve tebrik ettik efendim.
  • iksv'nin delilerinden bir başkası*.
  • merakla beklenen hitit belgeseli'nde oyuncu olarak görev alan sözlük yazarı.
  • prodüksiyon aleminde on kaplan gücünde olan iri insan...
hesabın var mı? giriş yap