• - senin numaranı alayım ben en iyisi?
    - yaz hacı. sıfır beşyüz....
    - tamamdır, ne diye kaydedeyim?
    - ne bileyim, kanka diye kaydet!
    - yok ya, adınla kaydedeyim en iyisi mi...
    - iyi, peki...
    - peki...
    - ....
    - başka birşeyler yazınca karıştırıyorum ben, isim en iyisi.
    - tamamdır hacı abi, ismimle kaydet işte.
    - tamam ya kanka diye kaydedeyim hadi, karıştırmam...
  • - olm senin ismini bira markası yapmışlar geçen gördüm.
    - muhittin diye bira markası mı olur lan!
    - olmaz dimi. çok içiyorum bu aralar. akşam takılalım.
  • özellikle mesleki konferanslarda başa gelen olaydır. kolayı karşınızdakinin boynundaki isimliğe bakmaktır , ya da tüh ya sizin kartviziti kaybetmişim tekrar alabilir miyim? falan demek de işe yarar.
  • - senin ismin nasıl yazılıyor?

veya

- numaranı kaydeder misin telefonuma?

gibi sorularla sonuç almayı umabileceğiniz eylem.
  • - merhaba, ben matara (çocuğunun gittiği okulun müdiresinin adını bilmeyen matara)
    - matara bey buyrun
    - ben zarfı kuryeyle adresinize gönderecektim de. ad olarak ne yazayım? (adınız neydi demeye gerek bırakmama gayreti)
    - benim adımı yazın matara bey
    - ha... sizin adınızı... ("yani?" anlamına gelen üç nokta)
    - evet benim adımı.
    - (yok. söylemeyecek bu.) tamam.

zarf üzerine ad yazmadan gönderilir. neyse ki ulaşır*
  • (bkz: vulva)

(bkz: seinfeld)
  • kendi çapında uzmanlık ister. anneannemi bu konuda çok takdir ederim. çünkü anneanneme göre bütün erkeklerin hüseyin adına sahip olma ihtimali vardır. örneklendireyim: şimdi, anneannemin halletmesi gereken işler vardır ve bu işi halledeceği kişiyle uzaktan yakından tanışmışlığı yoktur ya da gözü bir yerden ısırıyordur, ama samimiyet şarttır. anneannem hemen adamın burnunun dibinde biterek sanki çok iyi tanıyormuş gibi:

- hüseyin ne olmuş.
    + yok teyze sen karıştırdın ben cemal.
    - çok benziyorsun oğlum. e cemal ne olmuş.
  • soyadını sorun. %99.72 ismi ile birlikte söyleyecektir. eğer sadece soyadını söylerse, anlamamış gibi ney ney deyin bu sefer kesin söyler.
  • şüphesiz ki en garanti yöntem: yanınızda bir üçüncü kişi varsa, çaktırmadan ona işaret parmağınızla adı hatırlanmayan arkadaşınızı göstererek dudakları ''adı neydi lan?'' şeklinde oynatmaktır.
    sözkonusu üçüncü kişi halden anlarsa, adı hatırlanmayan adama ''osman n'oldu ya senin o iş?'' diye sorduğunda siz de derhal salça olup ''hakkaten osman ya, n'oldu osman, n'abıcaksın osman'' diyerek öğrendiğiniz ismi fütursuzca kullanabilirsiniz.
  • - senin şirket emaili neydi ? sorusu %90 oranında isimle ilgili de bilgi içereceğinden benim gibi gelip bana adımla hitap edenlerin isimlerini çaktırmadan öğrenme için tarafımdan kullanılmaktadır. tabi şöyle durumlarda oluyor . z.hedeoglu@ebelek.com hadi buyur burdan yak.. ne zor şey arkada isim hafızasının olmaması.. yeminle sevgilimin adını unuttuğum olmuştur.. 2 dakika da hatırladım o ayrı..
hesabın var mı? giriş yap