• ilginç bir mezuniyet günü geleneği olan okul. şöyle ki; son gün klasik şekliyle tören icra edilir, okul birincisi konuşmasını yapar, ardından kepler havaya fırlatılır. buraya kadar herşey normaldir. bu noktada kalabalığın içinde biri kepini tekrar alır ve kucağında tutarak bekler, diğer tüm öğrenciler sırayla geçerek şapkasına bir miktar para bırakır. bu üniformalı dilenci kim midir? askeri okullarda duvar denilen, yani okulu sonuncu bitiren kişidir. belki okulu kötü bitirmiş ama hayata iyi başlamıştır!
  • nasıl ki kara harp okulu'nda ortadoğu, balkanlar ve orta asya'dan bir çok subay adayı eğitim görüyorsa, burada da her sene belirli sayıda türk subay adayı eğitim görür. ancak burada eğitim gören subaylar türkiye'ye döndüklerinde sanılanın aksine masa başı görev yapmazlar, bir çoğu terörle mücadelede tim komutanı olarak aktif bir rol üstlenir.
  • ogrencileri hem gorunus olarak hem zeka olarak hem de muhtemelen zenginlik olarak oldukca ileri duzeydedir.. o bembeyaz uniformalarını giyip kokteyllerde partilerde salındıklarında etraflarına en az 10ar dişi varlık toplanır ama insan bu mukemmeliyetin altında bir hipinalık bir bit yenigi aramadan da duramaz...yok canım yok vardır kesin bişey...
  • honor code'un istisnasiz uygulandigi, sinavlarin gozetmensiz yapildigi harp okulu. ikinci siniftan sonra okuldan ayrilmak isteyen ogrenciler astsubay cavu$ rutbesi ile iki yil orduya hizmet vermek zorundadir.
  • disiplin ve profesyonellik kokan amerikan harp okulu. burada eğitim gören öğrenciler birebir konuşmuş eğitimlerinde bulunmuş biri olarak yazıyorum, müthiş kaliteli bir askeri okul. god bless you. en garibime giden olay da şuydu, west pointte bir kadın öğrenci ve erkek öğrenci sevgili olduklarında, el ele tutuşup okul etrafında bir tur attırıyorlarmış ki herkes görsün diye. çok garip bir olay harbiden, bu sebeple kadınlar erkekler çok yakın birbirleriyle şakalaşıp eğlenebiliyorlar. hatta şöyle bir olay yaşanmıştı bir gün mola saatinde west pointten bir arkadaş barfix demirinde ayı çıkışı yaparken karşısına azeri bir arkadaş geliyor ve azerilerde okuldan geçebilmek için barfix demiri üzerinden takla atmak şartı var bizim masum west pointli ıkına ıkına ayı çıkışı yaparken azeri barfix demirinde taklalar atmaya başlıyor bunu gören west pointli gacılar hemen toplanıp azerinin başına gidip alkış tutmaya tezahurat etmeye başlıyorlar bunu gören azeriler barfix demirlerine koşup hepsi bi andan demir üzerinde takla atmaya başlıyor herkesin alkışları eşliğinde. daha önce böylesine bir olay hiç görmemiştim, ortalık bi andan ıslaklar alkış sesleri tezahuratlar tribün havasına girmişti. bizim kültürümüz gereği yanlış anlaşılma olur vs diye hiç kadın askeri öğrencilerle böyle bir durumumuz olmamıştı, pek çok kişi %90 gibi oran 4 yıllık eğitim hayatı boyunca bir kere bile muhattap olmaz zaten kadın oranı %1 gibi birşeydi. hangisi iyi hangisi kötü gibi bir karşılaştırma söz konusu olamaz, her ülkenin kültürü farklı. benim şahit olduğum bu şekilde garip olaylara haiz bir okuldur.
  • civilization 4'de bulunan bir national wonder..
  • son olarak 2006 yılında babası inşaat işçisi olan bir türk genci bu akademiden mezun olmuş.. acaba şimdi nerede çalışıyor. (cevap muhtemelen nato gibime geliyor) http://www.milliyet.com.tr/…/05/30/guncel/agun.html
  • darbeye kalkışan askerlerin azımsanamayacak bir kısmının eğitim gördüğü okulmuş.
  • bu okuldan dereceyle mezun olup adını tarihe yazdıran bir sürü asker var. bizim halkımız arasında amerikalılara karşı bir ön yargı var. bizim gibi savaşçı genleri yok yeaa bunların diye. lakin iyi ve sıkı bir eğitimle en salak bir adamı bile adam eder bu okul. mesela size ünlü olan bir kaç askerini söyleyeyim ;
    ulysses s. grant

ambrose p. hill

thomas j. "stonewall" jackson

william o. darby

oliver o. howard

james e. b. stuart

william tecumseh sherman

douglas macarthur

george s. patton

bunlar benim başarılını bildiklerim, bir o kadar bilinmeyen veya bu saydıklarım kadar başarısı olmayanlar var. west point cidden bir askerin eğitim görebileceği en iyi askeri okullardan biri.
  • buranın kariyer olarak en iyi yerlere gelenlerinin olduğu 1915 sınıfına "the class the stars fell on" da derlermiş. kelime oyunu olarak gayet güzel.*
hesabın var mı? giriş yap