• yetmez ama evet diyenler hala anayasaya verdikleri oy nedeniyle elestirildikleri sanrisiyla burada cayir cayir kendilerini savunuyorlar ya, ben en cok ona sasiriyorum.

arkadasim, guzel kardesim - yetmez ama evet anayasa referandumu konteksti ile sinirli bir slogan olmaktan cikti.

akp hukumetinin samimiyetine guvenip ileri demokrasi masalina kananlar ustunden bir hukumet elestirisi slogani haline donustu.

siz hala statukodasiniz, kemalist rejimdesiniz.

adamlar alenen ibis yerine koydular sizi, vaatlerinin bir tanesini de yerine getirmediler. simdi de guclerin ayriligi kaygisi olmadan bildiklerini okuyorlar.

yetmez ama evet'e tepki buradan ileri geliyor.

yoksa biz de biliyoruz daha demokratik bir ulkenin hayalini kurmayi.

o recete orada duruyor. ama receteyi yazacak doktor bunlar degil.

yani ozetle, olay hayircilarin kuyruk acisi falan degil. guveni kotuye kullanilmis bir guruhun hala "ama soyle demokratik olduk, anayasanin degismesi boyle iyiydi" diye parmakta kitlenip kara deligi gorememesi.
  • savunuculari hakkinda iki alternatifim var:
    - ya cok buyuk gerizekalilar
    - ya da cok buyuk hainler

ben sizin kadar keriz gormedim gencler. darbe anayasasini degistirecekmis gotumun kenari. al sana darbe de burda anayasa da.
  • en son bıraktığımız "kenan evren'e odaklan!" noktasında hala otlamakta olan bir garip kitlenin sloganı.

eski statükoya karşı olduğunu göstermenin tek yolunun yeni statükonun çizdiği istikamette ağızlarından köpükler saçarak yürümek olduğu sanrısından kurtulup özeleştiri yapacaklarına sağa sola atarlanarak iyice acınası bir hale düştüler. çok da üstlerine gitmemek lazım aslında...
  • hala kenan evren yargılanacak şeklinde savunuluyor. muazzam.

- hafız biz kadın haklarını minimuma indirecez.

- aaa çok ilginç.

- işçinin, memurun grev hakkını elinden alacaz. hani solculuk iddiasındaysanız haberiniz olsun.

- hmmm enteresan.

- yüksek yargı arka bahçemiz olacak. hani demokratsan felan sonra üzülme.

- ama bu kadar da olmaz.

- ha bir de kenan evren yargılancak ama hapse girer mi girmez mi onun garantisini vermiyoruz. her şey mümkün. ama yargılanacak yani.

- heyooo. yetmez ama eveeet.

edit : kenan evren ve 12 eylül yargılansın diye üniversite 3. sınıfta 2001 yılında imza atmış bir insanım. bu anayasa değişikliğiyle meydana gelen ortamı görmüyorsanız, ülkenin gidişatına kafanız dank edemiyorsa bir türlü helal olsun.

yargının ahı gitsin vahı kalsın, öğrenciler, gazeticiler felan hapiste çürüsün, grev hakları yok edilsin bunlar önemsiz ayrıntılar. yeter ki kenan evren yargılansın.
  • takılınabilecek 3 tavır mevcuttur; evet-hayır-boykot.

yetmez ama evet ise yapış yapış politik bir reklam kampanyasıdır. kötünün iyisi eğilimi en olası türk seçmen eğilimidir ki muhtemelen referandum sonucunun yaslanacağı gerekçe de bu olacaktır. iktidar işte buraya oynamaktadır.

(bkz: üzüleceğin bir hareket yapma burcu)
  • yüzyılın ahmaklık hareketlerini sıralasalar bu slogan ilk üçe girer.
  • referandumda ve seçimlerde her türlü ahlaksızlığı yapıp , aciz numarası yaparak ağlayıp
    (efendileri de aglıyor lan hep) oyunlarla oyları kaybedip , ölülere oy kullandırıp üstüne her tür dış güçle zirveye gelen bir avuç şakirt ve destekçileri olan yavru şakritlerin hala korumaya çalıştıkları slogan.
  • sırrı süreyya önder abim bugün yazdığı yazıda bu kişiler ile ilgili müthiş bir tespit yapmış. yazının bir kısmında diyor ki:

yetmez ama belki!
    ak parti referandum sürecine girerken toplumun önemli bir kesiminde kafa karışıklığı yaşandı. özellikle ‘12 eylül’ ve ‘toplumsal özgürlükler’ üzerinden yürütülen propaganda birçok yürekte kıpırtı yarattı.
    hayata sol bir perspektifle bakan bazı örgütler ve aydınlar bu referandumu desteklemeye başladılar. “yetmez ama evet” sloganı etrafında önemli de bir destek bloku oluşturdular.
    ak parti samimiyet sıkıntısını aşmak için bu slogana can simidi gibi sarıldı.
    düşünün ki anayasa değişikliklerinin tüm kotaranı ve belirleyeni kendisi olmasına rağmen, bu sloganı kendi sloganları haline getirdiler.
    destek veren solcuların ve aydınların uyanması gereken nokta tam da burasıydı. “ne diyon baba sen? yetmez diyorsan yetirecek hale getirsene!” diyemediler.
    atı alan çoktan gebze’ye ulaşmıştı.
    kendisini sol olarak tanımlayan birilerinin bu operasyona destek vermesi birçok kararsız insanı, daha aydınlık bir ülke umuduyla etkiledi.

doğru söze ne denir?
  • büyük yanılgı içinde falan değillerdi. pişman da olmadılar. zaten işbirliğinin, oyunun tam ortasındaydılar. bir de dil geliştirdiler te o zaman. kendilerini bir bilinç çemberinde gösterdiler. şehirli, iyi tanımlı, cafcaflı tanıtımlı bir örgütlenme gibi gösterdiler. karşı çıkanlara aynı tornadan çıktığı belli olan lafları sıraladılar. tkpli, chpli, ulusalcı, milliyetçi, darbeci, postal yalayıcı... hatta bunu reklamlarında "kimseyi etiketlemeyin" diyen gazeteleriyle yaptılar. şöyle olmayacak, böyle olmayacak diyenlere de yalan tevazuyla "yetmeyeceğini" biliyoruz palavrasıyla cevap verdiler. ben bunlar için "tarih affetmeyecek" diye yazınca bana mesaj atıp salya saçan gavatlar da oldu hatta. içlerinden bu işlerden hiç anlamadığı belli olan derdi gücü ilgi olan histeri krizli şehir kızları yetmez ama evete muhalefet edenlere "aptal", "salak", "allahım bunlara niye mantık vermedin" falan bile dedi.

sonucunda ne oldu canlar?

"şimdi baskı varmış sanki ilk defa oluyor" diyenler çıktı. demokrasi böyle bir şey demek ki. her şeyi vaadedip olmayınca müthiş bir vizyonla "abi sanki eskiden yoktu bunlar ne romantiksin" diyerek yırtabilenler çıktı. tüm pişkinliğiyle sivil faşizme çanak tutup, "ama asker gitti bence yaee" diyecek cüreti göstererek. hiçbir şey gitmedi. 12 eylülün gülenleri yine güldü. kenan evreni yargılamamak için kırk takla attılar, ölümüne çok üzülüp ağladıkları(!) erdal eren'in anma törenlerini yaptırmadılar, halen özgürlük kapsamları sadece türbandan ibaret halde...
    bu neyin eveti...

neyse sen bize siyasi tarihi baştan anlatma kardeşim. senin anlatacağın tarih böyleyse biz hiç öğrenmeyelim. sivil dikta askeri diktadan iyidir diyen bir adam zaten gitsin evet desin. ona bu libreal-sosyal hayatında muvaffakiyetler dilerim.
hesabın var mı? giriş yap