• bir arkadaşımın yaptığı ve benim de çok özendiğim bir davranış. yıllarca yemeden içmeden biriktirdi ve 100 000 tl'ye yakın bir para biriktirdi. kendisi birkaç aydır köyde tatil yapıyor ve bundan sonra da köye taşınmayı düşünüyor. kira derdi yok. yakacak masrafına da ihtiyaç duymuyor.

100 000 lirayı faize yatırdığı zaman aylık 1500 liraya yakın faiz veren bankalar var. köy ortamında 1500 lira döke saça yeter insana. hayatının geri kalan kısmını ps5, sevdiği kız, kedi ve 10 000 kitap ile beraber geçirmeyi düşünüyor. hatta her ay 100 lira kadar arttırıp 2 yılda bir yurtdışı tatili yapma planı da olduğundan bahsetti ki bir an düşünüp ben niye yaşıyorum amk? diye kendime sorma ihtiyacı hissettim.

bir onun instagram hesabına bakıyorum:
    vay efendim kar yağışı eşliğinde, otantik pencere önünde, dumanı üstünde kahve ve saman kağıdı yapraklara sahip kitap içeren manzara fotoğrafları.
    oduncu gömleği ile six pack tanıtımı temalı odun kırmalı videolar.
    dağda bayırda bacakları ayırıp elleri yanlara açarak özgürlük temalı çekilmiş fotoğraflar.

bir de kendi instagramıma bakıyorum: "bugün öğle yemeğinde delirmeceler" gerçekten rezillik.

hayır yani onun gibi planlarıma sadık kalabilsem ben de yapacağım ama ben dayanamam fazlasını harcarım. sonra götüm açıkta kalır. iradeli insan 100 000 tl ile bile finansal özgürlüğün tadını çıkarmasını biliyor. biz de burada kapitalizmin çarkları arasında yavaş yavaş öğütülelim...

kendisi bunları bana anlattıktan sonra yatırım tavsiyesi değildir diye ekledi. ben de aynısını ekleyeyim yatırım tavsiyesi değildir.
    çok özeniyorum ona çok.
  • paran günden güne erirken, kendini zeki sanmaktır.
  • bir anda flashback sandım, 2021 yılındayız, 100 000 tl ne lan?
  • ulan dünyası ne kadar küçük insanlar var ya! adamın hayaline bak. bu ülkenin gençlerine biçtiğimiz vizyona bak.
  • 1500 liraya değil köyde mağarada bile rahat yaşayamam.
  • 100 bin vadeliden gelen para ile geçineceğini sanan mal yazar beyanı.

vadelide 1 milyonun üzerinde param var ve ben bile ulan daha ne tarz değişik yatırımlar yapabilirim diye kara kara düşünüyorum.

edit: ulan ne kadar çok mesaj aldım düşüyor mu böyle diye. öyle böyle düşürmüyorum, vur patlasın çal oynasın.

defalarca yazdım ben kriptodan kazandığım para ile artistlik ve görgüsüzlük yapmaya bayılıyorum diye zaten. alın görmeyenler bir daha görsün. belki yeni bir şeyler daha düşer.

görsel
  • krala bak köyde tezekle ısınıyor.
  • köyde yaşamak herkesin kolay yapabileceği bir şey değildir. tuvaletinden, ısınmasına, beslenmesine, sağlık birimlerine ulaşım gibi temel ihtiyaçları bile şehir hayatının konforuna alışmış kişiler zor kaldırır.

tüketim toplumundan, üretim toplumuna geçmek öyle her babayiğidin harcı değildir yani. köyde yaşayanlara sonsuz saygı ve takdirler...
  • 2010'dan kalma başlık sandım, değilmiş...
hesabın var mı? giriş yap