• isaac newton'un leibniz'e yazdigi calculus ile ilgili bir mektupta bir bulgusunu aciklarken kullandigi bir kripto.

bu yazimi "aaaaaa cc d e ff iiiiiii eeeeeeeeeeeee lll nnnnnnnnn qqqq rr oooo ssss ttttttttt uuuuuuuvvvvv x" sekline donusturup ardindan anagram olabilecegini fark edip sonrasinda "data aequatione quotcunque quantitates involvente fluent, invenire fluxions: and vice versa" olarak latince dizmeyi akil eden insana da leibniz adi verilir.

ben bi soda açayım bari.
  • olası uydunet wireless şifresi.
  • md5 olabilir. 32 karakter ve alfanumerik.

konuya dönecek olursak;
    (bkz: http://www.cracked.com/…hat-arent-full-crap_p2.html)

zoraki edit: bazıları iki bakınızı birbiri ile alakalı sandı, vay amk.
    edit2: md5 olamaz, adam haklı.
  • latinceye denk gelen çözümünün ingilizcesi:

"given an equation involving any number of fluent quantities to find the fluxions, and vice versa."

kriptonun verildiği paragrafta newton, leibniz'in kendisine sorduğu newton'a ait sonsuz seriler metodu hakkındaki sorularına cevap vermek için başlamış ve leibniz'e şöyle hitap etmiştir:

"bu işlemlerin kökenleri apaçık ortada aslında, ama bunun açıklamasına şu anda giremeyeceğimden dolayı, bunu şu şekilde gizlemeyi tercih ettim: 6accdae13eff7i3l9n4o4qrr4s8t12ux. ayrıca bu temelin üzerinde, eğrilerin kareleştirilmesi üzerine teorileri basitleştirmeye çalıştım ve bir takım genel teoremler elde ettim."

mektubun ilginç hikayesini bu linkten okuyabilirsiniz.
  • biraz araştırmadan sonra newton'un leibniz'e gol atmasını sağlayan anagram olduğunu keşfettiğim şifre.

o dönemde "ilk yayımlayan patenti kazanır" mantığı geçerli olduğundan, bilim adamları göt korkusundan bu tarz yollara baş vuruyorlarmış.

örneğin ben güneş sisteminde yeni bir gezegen keşfettiğimi düşünüyorum. fakat bir lavuğun da bu keşfi yaptığından işkilleniyorum. eğer bu lavuk, benden önce bir makale ya da mektup gönderir ve "ben güneş sisteminde x gezegenini keşfettim!" diye gönderisinin içine eklerse, lavuk gezegeni benden önce keşfetmiş sayılacak. ama açık açık "x gezegenini keşfettim!" demekten de tırsıyorum, zira önce kanıtlamam lazım.

ne yapıyorum?

lavuğa ya da birisine bir mektup yazıyorum, diyorum ki "abi bir şey keşfettim ama şimdi malum nedenlerden açıklayamıyorum fakat şöyle bir şey: kod şifre ne varsa yardır." şifre çözülemiyor, lavuk benden önce kitap bile yayımlasa benim daha önce gönderdiğim mektup, dönem ingiliz posta sistemine uygun olarak kontrol edilip gönderildiğinden ben, lavuktan daha önce keşfetmiş oluyorum gezegeni.

işte newton da kendisiyle aynı zamanda calculus'u keşfeden leibniz'e böyle gol atmıştır.
  • wireless şifremin tıpkısının benzeri..uydunet sağolsun..
  • (bkz: session id)
  • fallout new vegas'taki that old lucky sun questindeki uydu terminali şifrelerinden biri olabilir.
  • klavye'yi kirli gören annenin, klavyeyi sarı bezle silerken yarattığı şey.
hesabın var mı? giriş yap