• dokuzuncu nesil çaylak.
 • 1979 yılına ait adalet kavramı üzerine yapılmış harika film. al pacino avukat arthur kirkland rolünde harikalar yaratmış. film bir hollywood klişesi olan bir avukat ve savunması açısından verilmemiş, yargının üç ayağı hakim, savcı avukat üçgeninde adaleti sorgulamış. adalet nedir sorusuna filmde avukat kirkland "adalet gerçeği ortaya çıkarmaktır" diye cevap veriyor ancak diye devam ediyor burada yaptığımız bir tiyatro çünkü gerçeği ortaya çıkarmak değil amacımız "kazanmak" diyor. suçlu da olsa bir kişiyi savunup onun serbest kalmasını sağlayan avukat, masum birinin hakkında ceza hükmü veren hakim var ortada.
 • adalet....kime göre neye göre...kanunlara ise boşluklar var...insanlara göre ise duygular düşünceler var...mutlak adaleti bulmak çok zor ve hatta imkansız...al pacino yine döktürmüş..konu biraz dağınık işlenmiş...ana dava ekseni etrafında dönseymiş daha kült bir film olabilirmiş...al pacino ve arkadaşı olan 2 avukatın tuvaletti gülmeleri ve hemen ardındaki sahne benimde gülmeme neden oldu...yinede boş bir zamanınız varsa değerlendirilebilir...notum 7/10...
 • lady justice has been raped
 • cok guzel bir film gercekten. amerika’nin criminal justice sistemini sekillendiren belli basli davalari da senaryoya katmislar ve ortaya sahane bir film cikmis.

  --- spoiler ---

  jeff’in hikayesi cok yaygin mesela. kisi trafik kuralini ihlal ettigi icin durdurulur, ayni isimde baska biri hakkinda cikan arama karari nedeniyle yanlislikla tutuklanir, hapisten cikmak icin odemesi gereken kefalet tutarina sahip olmadigi icin hapiste kalir, basina binbir turlu bela gelir.

  ayni sekilde avukatlarin isguzarligi nedeniyle kacan deadline yuzunden hapisten cikamayan insanlar, avukat yeterince hazirlik yapip guzel bir savunma yapmadigi icin sucsuz oldugu halde yillarca hapis yatanlar... hepsi var gercek hayatta.

  --- spoiler ---
 • fena bir film değildir. sadece al pacino değil filmde pek çok aktör güzel oynuyor fakat filmin konusunun işleyişi belki biraz da çekildiği zamandan dolayı biraz dandik kalıyor. çok güzel bir final öncesi sahnesi ve hiç beğenmediğim bir final sahnesi var. ortalamanın üstünde bir filmdir ama yine de anormal bir film değildir. de niro'nun taxi driver'ı, pacino'nun ajfa'u.
 • beni derinden etkileyen , adaletin üçlü saç ayağını, gayet eleştirel bir bakış ile anlatan , al pacino'nun başrolünde olduğu ,1979 yapımı film .
hesabın var mı? giriş yap