şükela:  tümü | son 24 saat
 • cenk etmelere doyamamış, m.s. 10'uncu yüzyıldaki en önemli doğu romalı figürlerden olan komutan.

  aristokrat bir aileden geliyor olması hasebiyle taht için hep planları olduğu düşünülen bardas phocas, m.s. 969 senesinde kuzeni ıoannes çimiskes'e karşı isyan edip bardas skleros komutasındaki orduya kaybederek sakız adası'na sürülmüştür.

  çimiskes'in yedi yıl sonraki bir hayli şüphe uyandıran ölümünü takiben bu kez isyancı değil savunucu pozisyonunu alan bardas, daha evvel mağlup olduğu bardas skleros'un isyanını bastırmış ve hatta ikinci basileios tarafından kendisinin onuruna bir de zafer alayı* düzenlenmiştir.

  bu dönemi takiben, sarayda ikinci basileios'un bilhassa askeri hususlarda yardımcılığını ve hatta naipliğini üstlenen bardas, m.s. 987 senesinde bu defa eski düşmanı bardas skleros ve parakoimomenos lekapenos ile güçlerini birleştirerek ikinci basileios'a karşı isyan bayrağını açmıştır. iki yıl süren mücadelenin nihayetinde, günümüzde lapseki yakınlarında kalan bir bölgede imparatorun ve eski naibinin ordusu karşı karşıya gelmiştir. rivayetler o yöndedir ki savaş başlamadan hemen önce bardas phocas bir nöbet ya da kalp krizi geçirmiş ve 13 nisan 989 tarihinde vefat etmiştir. savaş başlamadan bitmiş, isyan da sona ermiştir.

  ordu sevk ve idaresi konusunda son derece mahir olan bardas phocas, politik ve sosyal ilişkiler kurma ve taktiksel davranma hususlarında da bir o kadar aceleci ve beceriksizdi. bu nedenle, çok daha sakin ve ustaca davranarak elde edebileceği doğu roma tahtına doğru dürüst yaklaşamamıştır bile.

  eğer "bizans oyunları nedir?" sorusunun cevabını bilmeyen bir bizanslı varsa, o da kendisidir.*
hesabın var mı? giriş yap