• 1994 yılında tim burton'un tüm zamanların en kötü yönetmeni edward wood'un hayatını anlattığı johnny depp kardeşimizin da başarılı oyunuyla şenlenen,siyah beyaz pek hoş bir film..filmde ünlü başyapıtı plan 9 from outer space'i yönetirken aynı sahnenin birbiri ardına gelen planlarının birinin gece birinin gündüz çekildiğini görüp sinirlenen yapımcılara ed wood şöyle der:siz ne anlarsınız ki? izleyici asla farketmez.sinema küçük detaylarla değil ‘büyük resim’ ile ilgilidir.
  • ed wood, bela lugosi ve angora kazakların dayanılmaz cazibesi hakkındaki tim burton filmi. dünyanın en kötü yönetmeni ünvanını hak etmiş olan ed wood için tim burton'ın neden film makaraları harcadığı sorusunun yanıtı ise, ed wood'un orson welles ile tesadufi karşılaşması sırasında yaptığı bir konuşmada gayet net bir şekilde bir açıklamakta aslında:

orson welles: visions are worth fighting for. why spend your life making someone else's dreams?

edward d. wood jr.'ın bugün bu kadar net hatırlanması çektiği b filmlerin boktanlığından değil, başkalarının hayallerini gerçekleştirmek yerine kendi hayallerini gerçekleştirmeyi tercih etmesinden kaynaklanmakta. bunu başarabilen insanların sayısı da çok fazla olmadığından, ben şu an ed wood icin tim burton tarafından çekilen bu filme bir şeyler karalamaktayım.

absürd olsun, fantastik olsun, gülünç olsun edward d. wood jr, ardında herkesin kendisini "bir şekilde" hatırlayacağı hayallerini bıraktı. tim burton'ın gizliden gizliye ama bir o kadar da iç burkan bir şekilde yolladığı mesaj da bununla ilgili değil mi zaten ?

"hayalleriniz ütülenmiş kolalanmış ve asla el sürülmemiş olarak dolabınızda asılı mı duruyor? yoksa..."

bela lugosi ile ilgili olarak da şunu söylemeden duramayacağım: gerçi tim burton bunu filmin her karesinde fazlasıyla haykırmış ama olsun...

bela lugosi's dead
    undead undead undead!

[bir duygu seline kapıldım anlamsızca-sebep nedendir bilinmez. çetin inanç için bile ağlayabilirim şu an, o denli.]
  • kult nedir ne degildir, bahcelerde yetisir mi, bayilerden istenir mi tartismalarinin ateslendigi su gunlerde vcd koleksiyonumda gozume ilisip ustundeki tozlari silip tekrar izleyesim gelen, bir kult yonetmen hakkinda diger bir kult yonetmenin cektigi bir guzel kult film....

"are you a fruit?"
    "no, just a transvestite."
  • bu 1994 yapimli filmde johnny depp striptiz sahnesini cekmeden once durumu anlatan kisa konusmasinda "tim burton 'la film cekiyoruz, ben ed diye birini oynuyorum. tim'le daha once de film cekmistik ben yine ed diye birini oynuyordum." demistir.
  • tim burton'un filmini çekerken anısına saygı için tüm sahneleri ilk seferde alıp almadığını merak ettiğim film.
  • afisinde : "movies were his passion. women were his inspiration. angora sweaters were his weakness." yazan 1994 yapımlı tim burton filmi.
  • tam randıman alabilmek için, plan 9 from outer space, bride of the monster, glen or glenda üçlüsüyle yakın zamanlarda izlenmesi gereken bir filmdir. misal, ben önce bu filmi izledim. bir sene sonra yukardaki üç süper filmi birden izledim. ondan da bir sene sonra geçenlerde ed wood'u bir kere daha izledim. sonuç: zayıf hafızamın da etkisiyle filmler arası pek çok bağlantıyı hatırlayamadım. kafama sıçıyım.
  • "that was perfect!"` : ed wood`
  • kilisenin bahçesindeki havuzun başında vaftiz olmak için beklerken,

vampira: why couldn't we do this in the church?
    criswell: because brother tor* couldn't fit in the sacred tub.

özellikle bill murray'nin vaftiz olduğu sahne müthiştir..
  • filmde sarah jessica parker'ın johnny depp'e tava fırlattığı bir sahne var. gerçek bir tava mı değil mi, canı acıdı mı acımadı mı bilmem ama görünüşe göre tava o sahnede johnny depp'in kafasına çok fena çarpıyor.
hesabın var mı? giriş yap