• eggs benedict; yarım ingiliz muffin'i, genelde domuz jambonu (ham) bazen de domuz pastırması (bacon), suda haşlanmış sıvı yumurta ve hollandez (hollandaise) sos ile yapılan bir yemek.

eggs benedict'in ilk ortaya çıkışı hakkında temelde iki tane hikaye var, bunlardan ilk anlatacağım en yaygını. 1860'larda new york'taki delmonico's restoranının müdavimlerinden bankacı bay ve bayan legrande benedict sürekli aynı şeyleri yemekten sıkılıyorlar, şef charles ranhofer'ın bu siteme cevabı ise eggs benedict oluyor. ikinci hikayeye göre ise de 1894'te lemuel benedict adlı new york'ta yaşayan bir broker, akşamdan kalma halde waldorf hotel'e gider ve bu yemeği tarif edip ister. otel restoranının şef garsonu ise tarifi çok beğenir ve menüye eklettirir.

eggs benedict'in orjinal tarifi ise şöyle:
    muffin'i ortadan ikiye bölüp tereyağlayıp kızartıyoruz. ince bir nokta; bıçakla kesmek yerine çatal veya elinizle keserseniz muffin'in yüzeyi artıyor, ve dolayısıyla lezzet de artıyor. üstüne ısıtılmış jambonu (canadian bacon - siz anlayın) koyuyoruz. onun üstüne, ingilizcede "poaching" olarak tabir edilen (yine türkçe'sini bulamadım) yöntemle pişirilmiş yumurta koyup en üstüne de hollandez sos koyuyoruz. poaching, bizim çılbır denen yemekteki yumurta pişirme yöntemine benziyor; kaynamaya yakın suya sıvı yumurtayı koyuyoruz, beyazı pişip içi sıvı haldeyken çıkarıyoruz. baktığım bir kaynakta şöyle tarif etmişti: "sığ suda poşe edilmiş rafadan çılbır yumurta". dağılmaması için kepçe gibi birşeyin içine yumurtayı koyduktan sonra suya atabilirsiniz, ayrıca suya biraz sirke dökmek de işe yarıyor. ilginç ve az rastlanan bir pişirme şekli gerçekten de, ama sonuç benim en sevdiğim yumurta oluyor; içi daha çok sıvıya kaçmış dışı pişmiş yumurta. yine de bu tarifin asıl önemli kısmı hollandez sos. temel olarak yumurta sarısı, tereyağı ve limon suyu karışımının benimari üstünde sürekli çırparak ısıtılması ile yapılıyor, kıvamının da ne akışkan ne de çok koyu olması gerekiyor ve sıcak servis ediliyor.

http://yemeklazim.blogspot.com/
  • domuz pastirmasi ile yapilana (bacon) eggs benedict denirken, somon ile yapildiginda ismi eggs royale olur, eger sote ispanak ile yaparsaniz da eggs florentine.
  • bu eggs benedict aslında hiç çaktırmasa da gayet sağlıklı bir kahvaltılık, yanında çok kalorlili başka şeyler tüketilmediği takdirde. sabah sporu sonrasının iyi bir karşılayıcı ve yerine koyucusu. bir kere yumurta poşe. sosu desen yumurta sarısı dışında çok abartı olmayacak şekilde yağı var. alttaki iki dilim ekmek zaten tüm günün karbonhidrat ihtiyacı. bir de somon kondu mu, mis gibi kahvaltı işte. dana füme veya hindi füme de de çok ağır sayılmaz.
  • hiç bir şekilde ağız tadı ve yemek kültürü olmayan ingilizlerin tek dooru dürüst lezzeti.
  • jambon yerine somon füme kullanırsanız egg norwegian oluveren acayip lezzetli kahvaltı yemeği.

aynı şekilde ıspanak sote koyarsanız da eggs florentine oluverir.

her ikisi de bence eggs benedict’i döver.

madem alternatifleri üzerine tanım yaptık, yeni alternatifler icad edelim:

eggs caiserian : kayseri pastırması ile yapılanı

eggs macedonian : kuru etle yapılanı

eggs istanbul : füme antrekot ile yapılan

eggs anatolian : kavurmayla yapılan

eggs karadeniz : hamsi tuzlama veya ançuez ile yapılan

eggs ayastefanos : lakerda ile yapılan

eggs sarıyer : midye ile yapılanı

sucukla yapmayalım, sucuklu yumurta kıskanmasın.

vejeteryan çeşitlemelere gelince;

eggs amedi : patlıcan ezmeli

eggs smyrna : ege otları (karışık) kavurmalı

eggs hadrianus : zeytinli

eggs ezines : beyaz peynirli

uzar gider. ama edeceğiniz küfür için sonuncuyu özel seçtim:

eggs ebenin : ebegümeci kavurmalı

e: muhtelif eklemeler
  • bir gün hollandez sosunun kıvamını tutturamayanlar derneği kurulursa haber verin başkanlığa adaylığımı koyacağım. bir insan bir sosu pişirmeyi bu kadar mı beceremez. her defasında elimde çırpılmış yumurta gibi bir şeyle kalıyorum. zaten bir yanda ekmeği ısıt, bir yanda yumurtayı pişir, bir yanda pastırmayı kızart, bir de hollandez sosu aralıksız karıştırmak lazım. elim ayağıma dolaşıyor.

bildiğin stresin yenilebilen hali ama biri yapıp da önüme koymuşsa o benim için en yüce insandır, yerün.
  • cesitli arayislarim ve denemelerim sonucunda kanaatimce istanbul'da eggs benedict yenilebilecek en guzel adresler cihangir'de bulunan cuppa ve four seasons otelidir.
  • tarifi için:
    http://breakfast.cereal.com/eggs-benedict.htm

afiyet olsun..
  • nişantaşı'ndaki delicatessen'de de inanılmaz lezzetli yapılan anglosakson çılbırı. prosciutto cotto'lusunu tavsiye ediyorum. yanına da bir porsiyon pancake söylerseniz ağız orgazmı yaşayacağınızın garantisini veriyorum.
hesabın var mı? giriş yap