• erkeklerinin tartismasiz orospu oldugu, kadinlarinin da insanliktan nasiplerini almadiklari muhakkak olan bir balik turu.

simdi bu baligin iki tane inanilmaz ozelligi var, ilki bazilarinda isikli bir olta olmasi. olta dedigimfazladan gelismis govdesi ince ucu ise kimkime dumduma bir doku, canli yem gibi akintida sallanip diger baliklarin dikkatini cekiyor. genelde bu oltali baliklar deniz yuzeyine yakin yasadiklari icin yem ise yariyor ama isigin ulasamadigi derinliklerde yasayankilerin oltalari ampulle desteklenmisler.

asil garip olan ise ureme bicimleri. disiler erkeklerden 20-40 kat daha buyukler, o yuzden pek duzenli bir seks hayatlari yok. baliklar genelde yumurtalarini saga sola salip, erkegin gelip onlari dollemesini beklerler ama karanlik derinliklerde tam da yumurtalarin saliniminda onlari gelip dolleyecek kadar abaza ve dakik fener baliklari mevcut olmuyor. bu yuzden fener baligi disisi, yumurtalama donemi yaklastikca pis bir koku yayiyor (aslinda hic koklamadim ama pis oldugunu tahmin ediyorum, hep oyle hayal ettim) ve erkekleri sinek gibi kendine cekiyor. hayatinin erkegini buldugunda da onu kaybetmemek icin inanilmaz birsey yapiyor vee veeeee ...eveeet... onu kendine bagliyor.

yok canim mecaz degilmis, gozlerimle gordum. erkek geliyor, sen misin lan ortaligi kokutan diye kafayi gomuyor kadina ve o kafa gomulu kaliyor. yavas yavas erkegin vucudu kadininkiyle butunlesiyor; sadece distan degil, kan dolasimi da birlesiyor. korku filmi gibi yahu. tabii kadin cok daha buyuk oldugundan, erkek resmen cuk gibi bir uzanti olarak parazite donusuyor. orospulugu da burada, herif petrol boru hattina dadanan hirsizlar gibi disinin kan dolasimina baglaniyor, bedava besin,koruma ve seyahat enerjisi karsiliginda spermleri saliyor, tek yaptigi bu. genelde bir disiye ayni anda 4-5 erkegin yapisip fuzyona girdigi oluyormus; artik ne orgy muhabbeti donuyordur belli degil.

peki sonra ne oluyor bu tembel parazit heriflere, kuruyup gidiyorlar. bu da mecazi degil. herif dollemeyi yaptiktan sonra beslenmeyi birakiyor ve disinin vucuduna saplanmis olu bir uzantiya donusuyor, bir sure sonra da sac teli gibi dokulup gidiyor. bu kadari bana yetti arkadasim, kimsenin kimseyi boyle kullanip paspas gibi sokaga firlatmaya hakki yok. feministler bir cift laf etsinler, bekliyorum. bu ne ya? tamam herifler basiretsiz, herifler parazit ama buyukluk sende kalsin, emdin kuruttun adamcagizlari sonra izmarit gibi okyanusun dibine atmak, bunu yapmak yakisir mi sana beyim? yasar ustayi cagirttirtmayin bana.

-ey erkeginden 40 kat daha buyuk disi fener baligi, sen mi buyuksun ben mi buyugum. ben buyugum ya, ben yasar usta. birgun derinlerde sana rastlarsam, gerekirse o ampullerini alip yediririm ama hemcinslerimin haklarini yedirtmem. yedirtmem ulan!
    -yasar usta, kalbiniz. (o herif de orada hazir bekler hep, yasar usta yasam destek unitesi. ona da kizdim bak simdi. fener baliklari ve yasar usta, evet turkiyenin dusmani cok. ak partinin ampulunun de nereden geldigini bilmiyor degiliz. birileri yine dugmeye basti, ampul yandi)
  • lophiidae familyasından lophius piscatorius bilim adlı "lop" etli balık. kendisi üstten basık, ortalama 2-3 kilo ağırlığında, kanal sularında, derinlerde kumlara yatarak ense yapan bir arkadaşımızıdır. fotoğrafına bakınca ne kadar ense yapmış olduğunu anlayabilirsiniz.

http://www.ilkhabergazetesi.com/…ograf_a0046932.jpg (ulan hayvanın ağzının içine de karton konur mu isim yazmak için be, hahahah)

genelde dip ağları ile yakalanır. ara sıra derin su paraketalarına da vurabilir. kahverengi, boz renkli bir rezalettir. burnundaki ince ipsi dokusunu hem ışıklandırıp hem sallayarak buna kurt şekli verir. aptal balıklar da bu oynayan şeyin kurt olduğunu sanır, fener balığı iyi kamufle olduğu ve kuma gömüldüğü için av tarafından fark edilmez. kurt yemeye gelen balığımız ava giderken avlanmış olur. fener balığı, aniden hamle yaparak koca ağzı ile avını bir hamlede yutar. bu bakımdan kalkan balığına benzer.

aslında çok lezzetli, seksi bir balık olmasına rağmen halk tarafından pek bilinmez ve çirkinliğinden dolayı etine itibar edilmez. balıkçılarda bazen kafası kesilerek satılır ki müşteri kaçmasın. vücudunun %70'i kafa olduğu için ekonomik bir balık değildir pek. 1 kilo gelen bir fener balığından anca 150 gram et çıkar. ama eti beyaz, sıkı ve çok lezzetlidir. restorantlarda balık çorbası, balık köftesi, balıklı börek gibi aperatif ve ara sıcak yemeklerde kullanılır ki tipi belli olmasın. bence levrek kadar lezzetlidir ama yakışıklı değildir, o yüzden de star olamaz.

levrek brad pitt ise, fener balığı danny de vito'dur. zaten ingilizcesi de monkfish, yani keşiş balığı. e anca keşiş olur bu, kızlar yüz vermediği için elini eteğini çeker dünyadan hesaabı...

rock esanslı bir ekleme: aslında steven tyler da olabilir.
  • hayatımda yediğim en lezzetli balıktı bu. şiş yapılırsa makbul olup, yedikten önce veya sonra sakın yüzüne bakmayın. yiyin ve gidin. görmeyin ne yediğinizi.
  • çok derinlerde, ışığın ulaşmadığı sularda yaşadığı için başının ön kısmındaki fener benzeri ışık yayan organları yardımıyla çevresini aydınlatan ve beslenen büyük ağızlı bir balık türü. fener ismi buradan gelmektedir.
  • saroz'da yapmış olduğum ilk tam scuba dalışında neredeyse benim kadarını gördüğüm balık.

su altındaki çirkin ve korkunç görüntüsü geri geri yüzmeme daha doğrusu kaçmama sebep olmuştu.
  • kavurmasına kurban olduğum...
  • çok ilginç bir canlı. biz insanlar günlük hayatta kas kütlesi, boy gibi temel vücut özelliklerinde erkeğin kadından daha fazla olmasına alışmışız. işte bu canlıda bu durum tam tersi. fotoğraflarda kocaman ağzıyla ve çirkinliğiyle karşımıza çıkan fener balıklarının hepsi dişi. erkeği bildiğin sardalya. tavada pişir ağzına at. dişinin boyutu erkeğin 60 katına kadar olabiliyormuş. bu ilginç boyut farkı bazı örümcek türlerinde de varmış. ya da kaplumbağa türünde. (meraklısına)

şöyle farklı türleri var. hepsinde dikkat çeken kafasının ortasından bir tane kordon çıkmış. bazısında püskül gibi, bazısında iğne gibi. o işte bu hayvana ismini veren feneri. balığın o filamentlerinde bioluminescence varmış. bu şekilde başka balıkları kendilerine çekiyorlar ve ışığı gören balık aptala bağladığı için bizim fener balığı da onları ham yapıyor.

bunun dişisi bir nevi karadul. erkek şans yanındaysa bir dişi bulduğu anda (ki dişiyi dişinin saldığı kokularla buluyor) dişinin karnına yapışıyor. (resim) bu yapışmayla aynı zamanda dişi dölleniyor ama erkekte ölüyor. ölüm şekliyse dişiden çıkan kimyasallar erkeğin vücut organlarını eritiyor ve erkeğin kütlesi dişiye yapışıyor. bir nevi erkek son seksini altın vuruşla yapıyor. bazı türleri aynı anda sekiz erkekle grup yapabiliyormuş.

etinin çok güzel olduğu söyleniyor.

meraklısına 1, 2
  • fırınlanıp, ıstakoz sosu ile gevrekleştirilerek, rezeneli beğendi ile yenmelidir.
  • ınsanlarin yedigi fener baligiyla angler fish olarak bilinen balik ayni degildir. biri 1000+ metre derinlerde yasarken digeri gayet sig sularda yasayan bi baliktir. dalgiclar dalip siz yiyin diye vurgun tehlikesi gecirmiyor heralde amk...
  • tadına doyum olmayan, lezzetli balık.
    (bkz: balıkçı sabahattin)
hesabın var mı? giriş yap