şükela:  tümü | son 24 saat
  • 1644-1669 yılları arasında süren, giritin osmanlılarca fethiyle sonuçlanan savaştır.

    savaşın başlıca nedeni, giriti elde tutan venediklilerin malta şövalyeleri gibi osmanlı sularında ciddi sıkıntı yaratan hristiyan korsanlara yataklık etmeleri, giriti bir korsanlık üssü haline getirmeleridir. osmanlı devleti venediği birçok defa uyarmış ve tehdit etmiş olmasına karşın sonuç alamamış, en nihayet giritten kalkan maltızların birçok harem üyesini taşıyan bir osmanlı gemisini ele geçirmeleri de bardağı taşıran son damla olmuştur.

    savaşın 25 yıl sürmesinin nedeni hem venediklilerin giriti (özellikle de kandiyeyi) en son teknik istihkamlarla donatmış olması, hem yelkenli kalyonlardan kurdukları yeni filolarıyla osmanlı ulaşım hatlarını kesmeleri, hem de osmanlı imparatorluğundaki iç sıkıntıların sefere tam yoğunlaşmayı engellemesidir. venedik bu savaşta ayrıca louis xiv fransası dahil hemen tüm katolik devletlerden askeri ve mali yardım görmüştür.

    osmanlı imparatorluğu köprülülerin reformlarıyla iç çelişkilerini bir nebze olsun giderince savaşı sonuçlandıracak sıklet merkezini oluşturmayı başarır. en nihayet sadrazam köprülü fazıl ahmet paşanın bizat komuta ettiği son bir saldırıyla kandiye kalesi de teslim olur. giritte balkan savaşına dek sürecek osmanlı hakmiyeti böylece başlar.
hesabın var mı? giriş yap