• "en damardan giren" love metal örnekleri için şöyle bir top 10 listesi yaptım kendimce:

01. when love and death embrace
    listemin başındaki iki şarkının da "when love..." diye başlaması tesadüf mü? "aşk ölümle buluştuğunda" ve "aşk ölmeye başladığında". benim gözümde aynıdır bu iki şarkı. aynı hava vardır. ama ünlü olanı tabiki bu şarkıdır. him'i him yapan şarkılardan biridir. buradan bir arkadaş "intihara sürükler" yazmıştı. çok doğru bir şarkı. klibinden söz etmeye gerek bile yok. her defasında değişik bir ayrıntı yakalamayı başarıyor insan.

02. when love starts to die (w.l.st.d)
    işte bu şarkı bence "him ölmüş be abi yaa" diyen abilere selam niteliğinde. müthiş riffler, müthiş karanlık ve sert bir hava. tears on tape'in açık ara en iyi şarkısıdır. benim fikrim bu tabiki. eğer bunu, aynı albümün outro'su olan kiss the void ile birleştirirseniz albümün aslında ne kadar iyi olduğunu görürsünüz.

03. venus doom
    aynı isimli albüm him'in karanlık günlerden nasıl karanlık bir albüm çıkardığını gösteriyor. bu şarkı ise albümün genel havasının özeti. "watch me fall for you"

04. your sweet six six six
    "oh my god! you're so lonely..." kısmını mükemmel hale getiriyordu ville, konserlerde. greatest love songs vol.666 ve razorblade romance albümlerinde yer aldı bu şarkı. iki versiyonda güzeldir.

05. hearts at war
    ismi ve sözleriyle him'in son albümü tears on tape'ten bir güzellik. girişiyle bire havaya sokar bence.

06. buried alive by love
    konserleri izlerseniz ville valo'nun bu şarkıda ne kadar zorlandığını görebilirsiniz. catchy şarkılardan biridir. 2013 versiyonu olan "finnvox live" dinleyerek başlayın. ville abimiz, jack sparrow imajıyla güzel bir iş çıkarmıştı.

07. right here in my arms
    özellikle klibinde çok güzel şeyler barındırıyor bu şarkı. klipte ville valo gibi bir adamın şarkıyı nasıl mükemmel kılabileceğini görebilirsiniz.

08. soul on fire
    love metal adlı albümün incilerinden ve aynı zamanda bir dönem konserlerde final olarak kullanıldı. gaz bir şarkı ve sertliği him için yeterli bulmuştum ben.

09. wings of a butterly
    bir him klasiği olan bu şarkı, heartagram'lı gençleri amerika'da zirveye çıkardı. bulunduğu albüm olan dark light biraz sertlikten uzaktı. ancak bu şarkıda him birazda olsa o istediğim havayı yakalamış gibi.

10. in venere veritas
    screamworks'ün giriş parçası olan in venere veritas aynı zamanda çekici bir şarkıdır. sözleriyle ve melodisiyle listenin sonunda da olsa, bir yerine girmeyi hak ediyor.

bu listenin ortak bir özelliği var. listede join me, killing loneliness gibi him klasikleri yer almıyor. ve tamamen kendime göre yaptığım bir liste.
    bonus olarak our diabolikal rapture'ı sunuyorum size. sözlüğün ergeninden bu kadar. sonraki yazımda him bitmiş, anathema bitmişcilere giydireceğim.
  • "love metal" grubun yaptığı müzik diil, sadece "sizin türünüz ne eheh?" diye soranları geçiştirmek için uydurulmuş bir laf öbeği. onlara göre müzik sınıflandırılmamalı, sadece dinlenmeli..
  • sanırım türkiye’de him dinleyen iki kişiden biriyim. benden başka bir arkadaşımın daha “ben de dinliyorum” dediğini duymuştum.

yağmurlu havada yürüyüş yaparken dinlemelik gotik, melankolik şarkıları var. zaten kuzey karanlık ve melankoliktir. müzikleri de öyle.

favori şarkım benim de kaldığım buz otelde çekilmiş klibi olan join me in death.
  • pek çok grup kadar boş şarkı sözü yazan ve kendilerinden de boş şarkı sözü yazan pek çok grup olmasına rağmen bu konuda en çok eleştiri alan gruptur. adeta üstüne yapışmıştır boş ve basit şarkı sözü yazıyor olmak bu grubun. selpak ın kağıt mendilin diğer adı olması gibi him de boş ve basit şarkı sözü yazmanın diğer adı olmuştur.

halbuki bir my dying bride

where are you now my love?
    my sweet one.
    where have you gone my love?
    i'm so alone.

yazdığında ya da

the cure

how ever far away
    i will always love you

dediğinde bizi bizden almaktadır
    olay, ne dediğin değil nasıl dediğin önemlidir mevzusu mudur çıkamadım içinden. hayırlısı..
  • 2001 rock am ring'te çaldıkları her şarkıda sahnede devleşen grup. ville'yi dinlerken 1 saatin nasıl akıp gittiğini anlamıyor insan. içlerinde en öne çıkan performanssa; him - gone with the sin bence, yıllardır bıkmadan dinlerim.
    tamamına şuradan ulaşılabilir efenim; him - live @ rock am ring 2001
    ahh nerede o eski him...
  • agir birseyi kaldirma oncesinde, genzimizden cikan ses.
  • hakkında nerdeyse 6 aydır yazı yazılmamış olan grup. çantasını takmasını biliyosunuz ama değil mi?
  • ville valo'nun dediğine göre yeni albümleri "gotikleştirilmiş bon jovi" gibi olacakmış. ben olayı tam olarak çözemedim, adamlar "dyin' on a prayer" diye şarkı mı yapacaklar ne?
  • canli performanslari inanilmaz olan. kaliteli bir vokale o kadar da harika bir gitariste sempatik otesi bir davulcuya sahip. asmis grup. bide bu grup icin cok basit sarki sozu yaziyolar ben bile yazarim bunlari sololari desen daha basit kulagimla calarim ben o soloyu falan diyorlar. ama o zaman demezler mi adama sen yaz da seni dinleyelim bu kadar guzelini yaziyosan. bi de muzikte acaba her sey solo mudur sayin seyirciler. iyiler gayet iyiler...
  • greatest lovesongs vol 666 adlı ilk albümüne bakılarak basit şarkı sözleri ve bir çok insanın çalabileceği sololarla bile bazı ruh hallerini anlatma yetenekleri görülebilen, zaten amacı virtüoz bir gitarist ve aşmış şarkı sözleri değil sadece duygularını yansıtmak olan grup. 2. albümlerinden itibaren 1-2 tane şarkılarını ezberleyip ville valo diye yırtınan bayan hayranları bulunması ya da yine 1-2 tane bilinen şarkısını dinleyen insanlar tarafından iğrenç grup olarak adlandırılmalarının kendileriyle hiç bir alakası yoktur. sonuçta bir çok insanın arasından sıyrılıp bulundukları yere gelmelerinin bir nedeni olmalıdır. sonuçta onlardan daha iyi şarkılar yapabileceklerini iddia eden insanlar bu şarkıları yapabilmiş olsalardı onların yerinde zaten olurlardı. kısaca anlamadığım bir şekilde hayran kitlesi yüzünden hak etmediği laflar yiyen bir gruptur him.
hesabın var mı? giriş yap