• az önce farkettiğim durum.sıralamada genel bir değişiklik olmuş bir süre önce listede olan tarkovski'nin (bkz: stalker)ve (bkz: andrei rublev) filmleri listeden çıkmış.genel bir değişim söz konusu ama tarkovski filmlerinin olmayışı dikkatimi çekti.eğer son olaylarla ilgiliyse filmlerin ne suçu var.bu arada elem klimov'un (bkz: come and see) hala listede tepki vermek için erken, araştırmak gerek.
    edit:1 mart itibarıyla sıralama formatında bir değişiklik olmuş sanırım.
    https://250.took.nl/history/2022/3/1
    uyardığı için adamin12345'e teşekkürler!
    edit2: #134389339 nolu entryde bahsedildiği üzere puanlama algoritmasında radikal bir değişim olmuş.
  • üst edit: toparlıyoruz arkadaşlar. sonuç: hiçbir şey olmadıysa da kesinlikle bir şeyler olmuş.

sinema aşığı, tarkovski hayranı ve putin hater (şu lafa da amma takılan oldu) biri olarak böyle bir manuel müdahale olduğuna inanmak istemiyorum. çok büyük saçmalık olur.

not: edit 8'de belirtilen şekilde konu aydınlandı sayılır doğrudan orayı da okuyabilirsiniz. ancak yine de bu zamanlama tesadüf olmayabilir. umarım tesadüftür.

edit: yazdıktan sonra baktım stalker bile top 250'de görünmüyor. halbuki ilk entryde belirtildiği gibi filmler listedeydi hatta bir ara 4 film varmış top 250'de. görsel

edit 2: bir kısmı daha önceden doğal yollarla düşmüş gibi ama stalker'ı çok güncel olarak listede hatırlayanlar çoğunlukta. 1 film 4 film fark etmez. rezalettir. bundan sonra imdb'den film izlemiyoruz!:)

edit 3: arkadaşlar biliyorum imdb'den film izlenmediğini:) şuna gönderme yapmıştım. görsel

edit 4: dumman aldı yazar arkadaştan gelen bilgiyi paylaşıyorum. 23 şubat'ta listede 187. sırada görünüyor stalker. görsel bu kadar kısa sürede listeden çıkması normal değil.

edit 5: (bkz: #134458447) şu da mantıksız değil. böyle olmasını umuyorum. imdb'nin re'sen müdahale etmesinden iyidir.

edit 6: suçlu bulundu. düşman aramızdaymış. (bkz: #134379432)

edit 7: dumman adlı yazardan seri eksileme iddiasına karşın şöyle bir mesaj geldi, aynen kopyalıyorum: puanı azalmamış ama, seri eksi almadan listeden çıkarılmış gibi. 14 ekim'de 126 bin kullanicinin oyuyla ortalama 8.1 puandaymis. bugun 130 bin oyla ayni puanda. 1 yildiz verenler 100 kisi artmis. https://web.archive.org/…944/ratings/?ref_=tt_ov_rt

edit 8: adaminbiri12345 isimli yazardan gelen mesaj: https://250.took.nl/history/2022/3/1 şurada görülüyor 1 martta bir değişikliğe gidilmiş ve bir çok ingilizce olmayan film listeden çıkmış yerine başka filmler gelmiş. tahminimce oylama sayısıyla alakalı bir değişiklik oldu ve az oy alan filmler çıkarıldı.
  • (bkz: bu başlıkta ruslar yokmuş gibi yapıyoruz)

o sırada evrim ağacı:
    "rusya birden yer yüzünden yok olsa ne olur?"
  • yok ebesinin damı. fuck putin tamam ama sanatı, sanatçıyı dışlamak nedir lan?
  • eğer gerçekten imdb böyle kendince bir yaptırım uyguladıysa yazıktır, ayıptır. ivan detstvo ve stalker gibi filmler, siyaset üstü hatta savaş üstü filmlerdir nezdimde.
  • ulan şaka zannedip kontrol ettim, cidden tarkovski'nin bütün filmleri listeden çıkarılmış. wtf?!
  • dünyanın koca bir ülkü ocağına dönüştüğünü gösteren olay.
  • sanatı bu işe neden karıştırıyorlar.
  • bütün filmleri değil iki filmi zaten daha önceden listeden çıkmıştı ama stalker ve andrei rublev 1 martta listedeyken 2 martta listede yok.
    stalker 8.1 puan ile 187. sıradayken bir anda listeden çıkmasından belli ki bir müdahale söz konusu.
    andrei rublev ise 245. sırada yer alıyordu.
  • bu işin boku çıktı artık. bu iş cadı avına dönüştü resmen.

sanat ile siyaseti karıştıranlar net ahmaktır.
hesabın var mı? giriş yap