• günümüzde kredi kartı kullanıcılarının sıklıkla yaptığı eylem.
    borcun yaklaşık %40’ına tekabül eder.
    rivayet odur ki bu kısmı yatırınca kalan borca faiz işlemez.
    yanlıştır borcun geri kalan kısmına faiz işlemeye devam eder.
  • şu an tüm türkiye'nin içinde olduğu durum
  • bana şu şarkıyı hatırlatır: ‘killing me softly..’
  • eksik ödediğiniz her kuruş için faiz ödersiniz. faiz üç kalemde oluşur : hesap kesim tarihi (hkt) ile son ödeme tarihi (söt) arası kalan tğm borcunuza (kart ücreti + vergisi hariç) ödersiniz. sonra kalan min borç için gecikme, gecikme dışında kalan borç için de akdi denen faizi yersiniz.
  • yanlış bilinendir.

kredi kartının asgarisi ödenmez askerisi ödenir.
  • taksitlendiremediğiniz yüklü miktardaki tutarları taksitliymiş gibi ödemenizi sağlar.
  • üniversitede bolca yaptığım eylem. sonra taksitlendirip kapattırdım. çok sıkıştığında bir kere yapılabilir elbette ama normal şartlarda asla yapılmaması gerekendir, o zamanlar farkında değildim elbette. şimdi ise limit üstü yatırarak acısını çıkarıyorum*

goygoy bir yana kroniklesirse kredi notunuzu düşürmesine rağmen bankanın en sevdiği müşteri siz olursunuz. çünkü en çok parayı sizden kazanırlar.

edit: kroniklesirse eklendi
  • alışveriş faizi (akdi faiz) işleyecek durumdur.
    kabaca hesaplarsak.
    10 bin tl limitli kartınızın limitinin tamamını tek çekim işlemle doldurdunuz.
    o ay 10 bin tl ödemeniz gerekmektedir.
    3.000 tl ödeyebilecek durumunuz var ise;
    7.000 tl'sine 1 ay içerisinde yaklaşık 190 tl toplam faiz tahakkuk eder.
    diğer ay harcayabileceğiniz 3.000 tl vardır ve bu sarmala girdiniz mi bir daha çıkması çok zordur.
    aman dikkat.
  • faizlerin düşük olduğu dönemde yüksek harcama zamanlarını (okulların açılması, bayram ve tatil) finanse etmek için yapılabilinir ama günümüz türkiyesinde finansal intihar demektir.
hesabın var mı? giriş yap