• bana hep itici gelmiştir.

kusursuz olmak, kimliksiz olmak gibidir.
  • kusursuz yaşam arzusu; koyunun kendini çoban sanması.
    kuzu/oğlak olsak, bazen çiti atlasak; kurdun kapmasın saymazsak, çobanın öfkeden kuduracağı nereden belli?

["doğanın kusurlu bıraktığını sanat kusursuzlaştırır", demiştir bir simyacı.] carl gustav jung - rüyalar

[gelin eski simyacıların bilgeliğine kulak verelim: "naturalissimum et perfectissimum opus est generale tale quale ipsum est". (en doğal ve kusursuz iş, benzerlerini yaratmaktır.)] carl gustav jung - rüyalar

"bütün reklamların kendisine adandığı kızdı o; kusursuz tüketici, her kokuşmuş ilanın hem öznesi hem de nesnesiydi." vladimir nabokov - lolita"

"eski yöntem ne istediğini bilir: aptallaştırma! ve o doğrultuda çalışır. ilericiler ise kafaları özgürleştirmek ve halkın kapasitesini geliştirmek isterler. ama önerdikleri şey, açıklamaları kusursuzlaştırarak aptallaştırmayı kusursuzlaştırmaktır." jacques ranciere - cahil hoca

(ilk giri tarihi: 4.7.2018)

(bkz: mükemmelen)
  • al pacino'nun oynadığı, hayat felsefeleri ayrı iki kişinin yollarının kesişmesini anlatan bir film. daha çok insan ilişkileri'ni konu almıştır ve tabiki insan psikolojisi de işlenmiştir, ilgilenenlerin çok hoşuna gidecek bir film.
  • anemi şarkısı. dinlemek lazım.

''seni izinsiz sevdim bunca zaman
    seni kusursuz özledim ne olur inan

gün doğarken ardımda
    bıraktığım her kadında
    sana birazcık daha sadık olmak için

senin ellerinle başlardı her roman
    senin teninde solardı her akşam

gün batarken ardımda
    başladığım her yalanda
    sana birazcık daha layık olmak için

ben bunları daha sen görmeden bilirdim
    sevdiğin herşeyi senin için biriktirdim
    ve bu aşkta bir kusur varsa
    o benim varlığım olsun istedim''
  • patron (müzisyen) & alaylı & astral'ın, pmc etiketiyle yayınlanan tekli çalışması.

söz: alaylı, patron (müzisyen)
    müzik: astral

mert dan imzalı klibi buradan izlemek mümkün.

şarkının sözleri ise şu şekilde:

“hisler buz
    kusurlar kusursuz
    uzatma sus lütfen
    uzatma sus

yapma yapma saklama
    anlat anlat alttan alma
    düştüm kalktım hep dene
    babam hapis tam 10 sene
    yaş günü koğuşta mum
    üfle tut dilek çocuktum
    geçti gitti hepsi tek tek
    yok tiyatral hepsi gerçek
    retrospektif homeboy çok bak hepsi kof
    yok iltica bi iftira bu
    cepte balya balya gezdim fazla saçtım
    şehre benden itiraf bu
    göremedi bu gözümdeki hırsı hepsi geldi gördü yendim döndü tam tur
    olma benle senli benli hep dikenli yolda kendim

hisler buz
    kusurlar kusursuz
    uzatma sus lütfen
    uzatma sus

sokağınızın rapçileri su dökemez elime
    abinize sorun götüm eski fanım değilse
    bu rap kapanı beybe yaz istifanı mail'e
    yok ittifak o playback
    update'e bak bu maybach
    yine overdoz boss makinalı tüfek
    hepsi bol sos
    box, rocky gibi direk
    bu flow sarhoş barış bi umuttu
    siz 'ching chang chong' ben jiu jitsu!
    hepsi huzursuz
    boss kusursuz
    uzatma sus
    rrrrr
    yanlış yaparsam veririm istifamı neyse
    gerçeklerim gözünüzde hep kiracı değilse
    sövmeden ses etmeyin görmeden bi backstage
    bir sensei'in itirafı ölmeden pes etmeyin
    pmc baby ya
    kim var hodri meydan
    b-b-biz aslan sen ceylan

hisler buz
    kusurlar kusursuz
    uzatma sus lütfen
    uzatma sus”
  • kusur içermeyen, kusurlu olmayan.

bakınız örneğin; (bkz: ben)
  • (bkz: opeth)
  • beğenilen canlı ya da nesneler için kolayca kullanılabilen sıfattır. ancak bu ön adı sıkça kullananların göz önünde bulundurması gereken bazı noktalar vardır.

ilk olarak etraflıca düşünülecek olursa kusursuzluk ve kırılganlık doğru orantılı kavramlardır. evrim süreci basitten gelişmişe ilerlerken kusurludan az kusurluya doğru bir geçiş göstermiştir. bu durum zihinsel kapasitesi yüksek olmasına karşın fiziksel dayanıklılığı düşük canlıların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. bu da az kusurlu olmanın her durumda avantajlı olup olmadığını sorgulamaya iter beni. en basit örnekle canlıların rejenerasyon (bkz: yenilenme) yeteneği basitten gelişmişe doğru azalır; derisidikenlilerde sistem, sürüngenlerde organ düzeyinde olan bu yetenek memelilerde doku boyutuna inmiştir. en gelişmiş hücre tipi olan sinir hücreleri ise bildiginiz üzere bölünme ve kendini onarma yeteneğinden yoksundur.

biyolojik karşılaştırmadan sonra sosyal olarak kusursuzluğu ele alalım bir de. toplum, güzel, yakışıklı, yetenekli bireyleri öne çıkarma eğilimi gösterir. bu sayede istediklerine ulaşmakta güçlük çekmeyen ve sahip olmak istedikleri için savaşmak zorunda kalmayan az kusurlu bireyler, rekabet etmek zorunda kaldıklarında kısa sürede pes eder ve toplumun onlara sunduklarından fazlasına ulaşamazlar. iş hayatında fiziksel olarak çekiciliği az olan insanların daha rekabetçi ve hırslı olduğu söylenebilir. dahası, bu bireyler risk almaya daha yatkındırlar. kadın erkek ilişkilerinde de bahsettiğim prensip geçerlidir. "hatuna bak yanındaki tipsize bak" veya "adam bula bula bu çirkin kızı mı bulmuş" çiftleri tam da bu şekilde oluşur. bu sözleri söyleyen ve "abi ben daha yakışıklıyım/güzelim" serzenişinde bulunan güzel kız ya da yakışıklı erkek kıyıda elinde oltasıyla bekleyen ve en fazla bir kova küçük balık tutabilecek olmasına rağmen balıkların kendisine gelmesini uman balıkçıdır. çirkin olan ise denize açılır, en güzel ve lezzetli balıkları dalgalarla boğuşarak kazanır.

işte böyledir sevgili dostlar. kusursuzluğa ulaşmak yahut kusursuzluk nedir gibi konuları da tartışmak isterdim fakat daha fazla uzatmak istemiyorum. ancak kusursuzluk kararına varılabilir ve buna ulaşılabilirse de ne kadar istenen bir durum olur, bunu bir düşünün diyorum.

edit: yazım
  • iki kusursuz insan vardır. biri doğmamış, ötekisi ölmüş…
hesabın var mı? giriş yap