• oğlumda var memnun değil...
  • herkese öncelikle merhabalar,

benim entrymin amacı bir fotoğraf meraklısının macbook air m1 için bakış açısı şeklinde olacaktır.

öncelikle uzun zamandır windows masa üstü kullanan bir kullanıcıyım.
    yaklaşık 11 senedir aynı masa üstü bilgisayarı kullandığım için gerek grafik kartımın eskimesi ve masa üstü bilgisayarımın monitörünün renk doğruluğunda büyük sıkıntılar yaşıyordum.
    bu sıkıntılar nasıl sıkıntılar diye soracak olursanız, monitörümde edit sonrası yaptığım renkleri ve kontrastı başka panellerde incelediğimde hiçbir alakasının olmaması beni çok yoruyordu.
    diğer monitörlere transfer sonrası 3-4 kez tekrar renkleri ve kontrastı revize etmek adeta yaptığım işi ölüm haline getirmeye başlamıştı.

hali hazırda gereksinimlerim şunlardı.
    -monitör doğruluk oranı
    -taşınabilir olması (laptop)
    -prize bağlı yaşamamak (batarya süresi)
    -boyutlarının küçük ve hafif olması

açıkcası bende tutupta senelerce windows kullanan biri olarak bana karmaşık gelen macos sistemine geçmeyi bende istemedim.
    fakar pazar fiyatlarına baktığımızda önümüzde pekte seçenek bulunmuyor.

biraz araştırma sonrasında bir kaç asus modeli önerdiler (26 ekim 2021) 15k fiyat civarında gezen asus zenbook'un panel kalitesi yine hüsran ile sonuçlandı.
    sonralarda msi creator serisi ile karşılaştım. evet mükemmel bir laptop fakat ilk eksisi 30k bandında olması, hadi o parayı verdim bu sefer de boyutları ve ağırlığı benim için maalesef ulaşılamaz oluyor.
    gelelim sonuca hem fiyat performans açısından hem ekran doğruluğu hem boyut hemde batarya süreleri olarak m1 macbook air doğru bir seçim olacaktı.

31.12.2021 tarihinde bir yakınımın öğrenci belgesi ile pozitif teknoloji üzerinden m1 işlemci 256 ssd ve 16 gb ram performansı olan cihazımı 11.680 tl ye satın aldım.

cihaz elime ulaştıktan sonra alışmakta açıkcası çok zorlandım. işletim sisteminin kullanımı ve photoshop üzerindeki kullanım değişikliklerine alışmak beklediğimden uzun sürdü.
    cihazı alır almaz masa üstü bilgisayarımı da halen kullandığım için bunları tek bir eko sistemde kullanmak amaçlı
    -logitech k380 klavye
    -logitech m590 mouse
    satın aldım bu iki cihaz da macbook a bluetooth ile bağlanıp masa üstüne de eş zamanlı bağlanarak tek bir tuş ile ikisi arasında geçiş yapmanıza olanak sağlıyor.

gelelim artılara
    +ekran paneli renkler kontrastlar doğruluk açısından mükemmel
    +boyutları minimal ve çok hafif (kaft yan çantama dahi sığıyor)
    +pil mükemmel saatlerce iş yapabilirsiniz.
    +bu fiyata piyasada bulabileceğiniz fotoğraf ve video açısından en verimli cihaz

gelelim eksilere
    -macos işletim sistemi sizi kanser edebilir.
    -yıllardır kaçak olarak tek kuruş ödemeden kullandığım photoshop için şuan hali hazırda m1 işlemci için kırılmış bugsız çalışan bir kırılmış sürümü bulunmamakta bundan dolayı adobe üzerinden aylık ödeme ile satın almak gerekti, zamanla düzelir diye düşünüyorum.(ayda 1-2 kez kullanan biri olarak ve bu işten para kazanmayan biri olarak bana 50 tl/ay gibi ücret saçma geliyor.)
    -cihaz üzerinde thunderbolt giriş harici bir giriş bulunmuyor. sd kart ile veri aktarmak için harici bir cihaz gerekiyor. bunun için pahalı ve ucuz ürünler mevcut 2 tip cihazlar var benim size tavsiyem cihazla sıfıra sıfır bütünleşik olan adaptörü almamanız. sebebi de şu cihazdaki wifi sinyalini bozduğu için wifinizde kopmalar yaşabilirsiniz.kablolu olanları ve kaliteli olanları tercih etmeye bakın unutmayın ki bu cihaz sizin dünya para verdiğiniz cihazınızın anakartına bağlı ve bir sorun yaşanırsa anakartı etkileyebilir.
    ben kendim için baseus metal gleam series 8in1 ürününü satın aldım.

umarım almayı düşünenler için yol gösterici olmuştur.

10 ay kullanım sonrası gelen edit:

evet arkadaşlar, yukarıda da bahsettiğim üzere macos ara yüzü sayesinde 10 ay kullandığım bilgisayarı pil döngüsü "8" olarak yani hiç kullanmayarak satışa çıkardığımı belirtmek isterim.

windows'a hakim ve macos arayüzü deneyimi hiç olmayan, telefonda apple arayüzünü de sevmeyen kişiler için kesinlikle önermiyorum.

bu cihazı satıp yerine asus vivobook pro serisine yöneldim. 2k oled pantone sertifikalı ekranı bulunan cihazın da incelemesini yaptıktan sonra paylaşacağım. fotoğraf ve video işleri yapan arkadaşlar için iyi bir seçim olacağına inanıyorum.

inceleme yapıldı... #145125669
  • yaklaşık 3 aydır m1 çipli macbook air base model'i kullanıyorum. cihaz gerçekten iyi, ilk defa mac os kullanıyorum, 15 yıllık windows alışkanlığımdan sonra ilk gün bile zorluk hissetmedim.

bu m1 işlemcisi gerçekten farklı bir şey olmuş. az güç harcıyor, işini iyi yapıyor. tarayıcıda okuma yapıp word'de yazı yazarken, parlaklık da fulle yakınken saatte %10 gidiyor ortalama.

lakin bu bilgisayarın fena bir eksiği var. fan. evet fan. diyeceksiniz ki ne gerek var, olayı bu. hayır, kesinlikle bir fana ihtiyacı var. tamam gündelik, ofis kullanımı diye tabir edilen kullanımda ısınması imkansıza yakın, bu yüzden de işlemcinin gücü zayıflamayacaktır. ama iş oyun oynamaya, render almaya geldi mi fan gerekiyor. tabii bunun da çözümü "bu işler için macbook air değil pro"...
  • cenk'in yeni laptopudur. idris'te bunun pro modeli var.

cenk ve idris kim midir? uzun hikaye. bana kalsın.

pro'sunu da air'ini de çok pahalı olduğu için alamadığım donanımdır. birisi hediye etse de kullansak, dediğimdir...

not: o "birisi" mesajı almış mıdır acaba? eşim hanımefendi... size diyorum...

edit (aralık 2022): şirketin bana aldığı laptoptur. mesaj alınmış...
  • korsan yazilim kullanamamanin bazi eksi yazarlari tarafindan eksi ozellik olarak lanse edildigi bilgisayar.
  • yaklaşık 10 yıllık mac kullanıcısıyım, pro, eski nesil air derken bugün m1'e geçtim. bir önceki macbook air'imle (2017) arasında ekran performansı ve hızı bakımından inanılmaz fark var. insanlar boşuna apple fanboy olmuyor.
  • lan arkadaş gece bildiğin ellerim üşüyor buz gibi metal ne ısınır ne görür; varsın şarjı 14 değil 12 saat gitsin ama biraz ısınsın.

ısıtacak kötü tasarlanmış, bilgisayarı yoracak uygulama önerisi olan varsa verebilir mi?
  • uzun yıllar linux kullanmış bir kullanıcının macos'a ve m1'e geçişine göz atmak isteyenler için devam eden bir tweet akışı:

https://twitter.com/…bek/status/1472630821127442433
  • tam manasıyla ifade etmek gerekirse "yok gibi" bir makine. odada gerçekten derin bir sessizlik var.

ilk almaya niyetlendiğimde macbook pro m1 almaktı niyetim ancak bir kaç inceleme izledikten sonra, eğer bir tercih yapılacaksa, aradaki fiyat farkını air yerine pro'dan yana kullanmaktansa air alıp 8gb yerine 16gb ram'lik modeli almanın grafik performansı açısından daha verimli olduğunu gördüm ve tercihimi o şekilde kullandım.

reklam yapmak gibi olmasın ama verilen her kuruşa değer olduğunu daha ilk dokunuşta anlaşılıyor. tereddüt eden varsa bence çok da düşünmesin. 2010 macbook pro'dan geçiş yaptım. o yüzden benim için birçok açıdan ciddi fark olsa bile bir yandan da ilk defa mac kullanmadığım için bana aynısının daha hızlısı ve konforlusu gibi geldi. 12 yıllık bir bilgisayardan geçiş yapınca ne kadar uzun ömürlü olduğunu bildiğimden verdiğim para da pek gözüme gelmedi açıkçası (dolar aksiyonu olmadan önce alsaydım şu an bedavaya aldım diyebilirdim).

çok eski bi makineden geçtiğim için bir çok eski şey de benim için yeni bi yandan. mesela 480p üstü video oynatamıyordu eski makine, ben de internet hızından dolayı sanıyorum. aynı internetle bu makinede youtube'da bir videoda play'e basınca şak diye 1080'de akmasına hayret ettim o yüzden. insanlık için "oha" benim için "vay anasına" bir adım.

yeni makine alınca 3 ay da apple arcade hediye etti. zamanında iphone se 1'de (evet bunu hala yenilemedim, uzun bir süre daha da bunun gibisini bulamayacağım için muhtemelen sürünerek devam.) bir süre oynadığım ama telefonumu alev alev yakan ve bu sebeple bataryasını öldüren, çok da atla deve grafikleri olmayan outlanders oyununu oynadım. ısınma takılma falan zaten bu çapta bi uygulama için bu makinada mümkün değil. arcade'deki oyunlar da benim gibi mobil oyun sevmeyenleri tatmin etmekten çok oyalayacak uygulamalar olduğu için gözüm gerçek oyunlarda. onlardan da deneyimleyince tekrar bi güncelleme yaparız.

nihayetinde ipad kullanır gibi telefon kullanır gibi bir akıcılığı var diyerek özetlesem yeridir. zaten büyük ihtimalle amaç da buydu ve başarılmış. teşekkürler dişlenmiş elma.
  • bugün ilk defa 8c8g16gb versiyonunu yavaşlatmayı başardım. nasıl mı?

7 ayrı masaüstünde açık olan sayısız uygulama ile ram'i doldurduktan sonra görsel

tabi burada yavaşlıktan kasıt kullanım sırasında hissedilen anlık tepki gecikmeleri. kullananlar bilir, normalde bu bilgisayar her komuta anında tepki verir ama iyice şişirdiğinizde 100ms bir gecikme hissedebiliyorsunuz programlar arası geçişlerde v.s. youtube'ta play'e tıkladığınızda normalde olmayan çok ufak bir gecikme hissedebiliyorsunuz.

nasıl bir yükten bahsediyoruz?
    3d modelleme uygulaması blender ile düzenlediğim modelleri xcode içinde scenekit ile uyarlayıp ios simulatörde çalıştırırken ayrıca safaride 45 tab açık ve bunlarda twitter, youtube v.s. yoğun medya kullanımı var. safari tek başına 7gb belleğe kadar şişmiş, öyle düşünün. onun dışında torrent v.s. de çekiyorum, ssh ile de bir yerlere bağlıyım ve crossover ile normalde windows için olan gta 5 oyununu çalıştırmak için hazırlıyorum.

peki bu yavaşlama hissinin kaynağı ne? zira hala daha free bellek var, yani bilgisayar ben daha giderim diyor.

dikkat ederseniz bellek bir kaç kategoriye ayrılmış.

1) wired. bu işletim sisteminin v.s. temel prosesler için ayırdığı ve kullanımda olması şart olan bellek.

2) active. bu uygulamaların kullandığı bellek.

3) compressed. işte yavaşlamanın kaynağı sanıyorum bu bellek çeşidi. compressed, yani sıkıştırılmış bellek işletim sisteminin bellekten tasarruf etmek için o an aktif kullanımda olmayan programların belleğini sıkıştırarak yer açmasını gösteren bellek tipi. belleği sıkıştırılmış olan bir uygulama kullanırken tahmin ediyorum ki sıkıştırma ve çözme işlemleri bir kaç milisaniye ek tepkime süresine sebep oluyor. aslında bu özellik windows 10'da var.

swap'a da 2gb düşmüş, o da diğer bir sebep tabi ki.

içinde fan bile bulunmayan, bu halde kullanılırken pili 10 saat üzerinde giden bir bilgisayar söz konusu.

ha bu arada sıkılmıştım, bi bakayım duruma dedim de fark ettim ne kadar şişirdiğimi. yoksa henüz kullanılamaz noktaya getirmeyi başaramadım.

inanılmaz iyi.
hesabın var mı? giriş yap