• haydar haydar olarak da adlandırılan bu nefesi söyleyenler arasında müslüm gürses de vardır. bir talk show programında şovmen babadan bu parçayı istemiş, baba da haklı olarak hangi haydar diye sorarak, şovmenin ve izleyicilerin alaylı gülüşlerine maruz kalmıştır. oysa alevi kaynaklı müzikte belki onlarca haydar geçen deyiş, nefes, semah vardır, çünkü pir sultan abdalın adı ya da lakabı koca haydardır. müslüm baba da söz konusu eserden başka ali ekber çiçekin yazdığı haydar haydarı da yorumlamış, o sebepten hangi haydar diye sormuş ancak şovmen ve işbirlikçilerine kendi cahillikleri yerine, babanın sorusu gülünç gelmiştir.
  • bundan 20 yıl kadar önce, ilkokul birinci sınıftayken, öğretmen "herkes bir şarkı öğrenip gelsin bakalım" demişti
    ben eve gelip "baba bana bi şarkı öğret, öğretmen istedi" dediğimde; okul okumamış, yörük cocuğu babam, arabasındaki neşet kasetlerinden pek sevdiği "haydar haydar"ı öğretmişti bana

ertesi gün herkes sırayla, "mini mini bir kuş doğmuştu", "küçük kurbağa kuyruğun nerede" minvalinde şarkılar söylerken, ben melamet hırkası okumuştum.
    bu bağlamda, hayatımda öğrendiğim ilk şarkı/türküdür.
  • erciyes üniversitesine söyleşi için gelen cem karaca sürenin sonuna geldiğinde kalkmadan evvel "gençler başka sorunuz yoksa sanırım bu kadar" veya buna benzer bir cümle sarfeder. belki de ilk ve tek kez böyle bir üstadı karşısında gören gençler heyecanlanır ve neyse ki o sırada mikrofonu kapan genç herkese tercüman olarak "bir parça birşeyler mırıldanır mısınız" veya buna benzer birşey der. cem karaca gülümser, yerinden kalkıp sahnenin önlerine doğru yaklaşır, kendisine uzatılan mikrofonu elini "gerek yok" anlamında uzatarak kibarca geri çevirir. gözlerini kapatıp başını hafifçe yana eğer ve akar...

ben melamet hırkasını
    kendim giydim eğnime
    ar ü namus şişesini
    taşa çaldım kime ne
    haydar haydar taşa çaldım kime ne

.....

nesimi'yi sorsalar kim
    yarin ile hoş musun
    hoş olam ya olmayayım
    o yar benim kime ne
    haydar haydar o yar benim kime ne

el hareketleri, salonu titreten bas sesi enstrümansız dinlemek...

sanırım o salonda tüyleri diken diken olup ta olduğu yere çakılan tek ben değildim.
    hayatının sonuna kadar unutamayacak olan da...

10 yıl sonra gelen edit:
    oolonthegreat sağolsun bu yıl youtube a konulan bir kaydı gönderdi. bu parçayı bir daha o sesten duyamayacağımı düşünüyordum, tüylerim diken diken oldu.
    (bkz: #55032338)
  • melanet kelimesi lanet kelimesinden türetilmiş, "lanetleme, laneti gerektiren davranış" anlamındadır. melamet ise levmden köken alır "azarlanma,aşağılanma,kınanma" demektir, ayrıca tasavvufi bir anlayışın da adıdır. bu anlayışta olanlar, kendilerini halk nazarında küçülterek nefislerini terbiye etmek amacındadırlar; nefislerini aşağılayarak yücelirler.
    şarkıda adı geçen hırka "melanet hırkası" değil melamet hirkasidır.
    yoruldum yahu sözlerini copy paste edeyim:

ben melamet hırkasını
    kendim giydim eğnime
    ar ü namus şişesini
    taşa çaldım kime ne
    haydar haydar taşa çaldım kime ne

sofular haram demişler
    aşkımın şarabına
    ben doldurur ben içerim
    günah benim kime ne
    haydar haydar günah benim kime ne

gah çıkarım gökyüzüne
    seyrederim alemi
    gah inerim yeryüzüne
    seyreder alem beni
    haydar haydar seyreder alem beni

gah giderim medreseye
    ders okurum hak için
    gah giderim meygedeye
    dem çekerim aşk için
    haydar haydar dem çekerim aşk için

nesimi'yi sorsalar kim
    yarin ile hoş musun
    hoş olam ya olmayayım
    o yar benim kime ne
    haydar haydar o yar benim kime ne
    aşık nesimi

edit: popüler adıyla bulmak da mümkünmüş sözlerini. akılsız başın cezasını parmaklar çekti.

(bkz: #3617610)
  • melâmilik yolunu seçenleri tanımlamak için kullanılan bir tanımdır. yoktur öyle bir hırka. mecazî bir hırkadır kendileri.
  • erci adlı yazarın bahsettiği cem karaca yorumu, şu linkten dinlenebilir :
    "https://www.youtube.com/watch?v=nocucytjbjy"
  • başkalaşma seansı gibi bir şey bu türkü. gregor samsa bir sabah kendini devcileyin bir böceğe dönüşmüş olarak bulduğunda radyoda bu şarkı çalıyordu belki. selim ışık intiharına yürürken, rauf bey almanya'dan dönen trene binerken ya da aylak adam yakalarını kaldırıp kalabalığa karışırken hep bu türkü vardı belki zihinlerinde, inanırım.
  • melamilerin abası,
    dokuması kumaşların en kabası, hırkaların ise en babası.
    giymeye bir yürek, taşımaya bin yürek ister.
    bırak istemeyi*, havas koyması bile zor, ağırlığı da cabası.
  • ben melamet hirkasini kendim giydim eynime
    ar namus sisesini tasa caldim kime ne
    haydar haydar
    tasa caldim kime ne
    kah cikarim gokyuzune seyrederim alemi
    kah inerim yeryuzune seyreder alem beni
    haydar haydar
    seyreder alem beni
    nesimiye sormuslar
    o yar ilen hos musun
    hos olayim olmayayim
    o yar benim kime ne
    haydar haydar
    o yar benim kime ne

seklinde sozleri olan bir baska haydar haydar turkusudur. muslum gurses sahane soyler
hesabın var mı? giriş yap