• 2 gün önce * bursa'da bir mediamarkt mağazasına girip playstation 5 sordum. düşündüm ki bazen internette stok gözükmese de mağazalarda olabilir, bir girip sorayım. kapıda duran hanımefendiye playstation 5 almak istediğimi söyledim, beni bir beyefendiye yönlendirdi. beyefendi dedi ki, normalde elimizde yok ama bir müşterimiz sipariş ettiği için getirttik. şu an depoda duruyor. müşterimiz şehir dışında olduğu için o cihazı sonra teslim alabilecek. onun yerine bunu size verebiliriz, ona ayrı bir sipariş geçeriz dedi. ben de ne güzel tabi olur dedim. yalnız şöyle bir durum var, o cihazda uzatılmış garanti de var. bu yüzden 1.500 lira ek ücret alıyoruz dedi. nasıl yani diye sordum, mediamarkt garantisi dedi.

siktir git dedim. stok yaptık elimizde tutuyoruz da kime soksak diye bakıyoruz demiyor da, yok uzatılmış garanti yok şehir dışı müşteri vs vs adam sikecekler.

alacağın olsun sony. senin de yapacağın işi siksinler.

bu arada bursada olup da beni sikebilirler diyen varsa yeşilimi yaksın gidip oradan alsın. diskli versiyon
  • araştıran vardır ya da yoktur bilemeyeceğim. ama yurtdışından almak için hiçbir eksiğimiz olmayan üründür kendisi.

hayatınızda pasaportu olmamış, uçak görmemiş biri olduğunu varsayarsak:

368.30 tl pasaport
    665 tl vize
    1200 tl uçak bileti
    aynı gün geri dönmek istemezsiniz diye 85 liraya hostel
    4638,28 tl almanya ps5 fiyatı

toplamda yaklaşık 6950 tl ye alınıyor bu alet. hazır gitmişken telefonunuzu, bilgisayarınızı, kıyafetlerinizi falan da yenilersiniz. cidden ben neyi kaçırıyorum.

entry debe'ye girmiş. teşekkür ediyorum. gelen mesajlar sonrası bazı eklemeler ve değişiklikler söyleyeceğim.

öncelikle yurtdışı çıkış pulunu unutmuşum. 50 tl bir ücreti var.

ikinci olarak global blue sayesinde yurtdışından alınan ürünü, orada kullanmayacağınız için vergisini ödemek zorunda değilsiniz. bunun %10-12 gibi bir vergi iadesi olacağını belirtmişlerdi. fakat ben sitelerinde almanya'nın pandemi döneminde elektronik ürünlerdeki vergi matrahını %16 gibi bir oran gördüm. yani 377 ile 449 euro arasında bir bedelle ps5 alınabiliyor.

en çok gelen sorulardan birisi şuydu. gümrükten geçiyor mu? evet geçiyor.
    ticaret bakanlığı sitesinden alınan bilgiye göre b-diğer eşya, madde 7: bir adet kasetli veya oyun kartlı elektronik oyun aleti gümrük vergisinden muaf. kişisel kullanım için olması önemli. satmaya kalkarsanız ithalata girer. ayrıca birden fazla getirmeye kalkmayın.

bir başka öneri olarak şu geldi. ben almanya'yı baz almıştım. farklı bir rotada daha ucuza gelebilir.
    1023 tl bulgaristan schengen bölgesinde değil ve ayrı bir vize alınıyor. 110 euro'ya ya da 1023 tl'ye bulgaristan vizesi alabilirsiniz.
    marmara bölgesinde otobüsler 110 ya da 140 tl'ye bulgaristan'a götürüyor. tahmini 300 tl gidiş dönüşünüz olur.
    bir şeyi not düşeyim. bulgaristan'daki elektronik diğer avrupa ülkeleri bandında olmayabilir. şahsen ben zamanında baktığımda gözüme pahalı gelmişti. bu nedenle fiyatlarına önceden internet üstünden bakıp almaya gidebilirsiniz. ozone gibi yerlerin satıyor olması lazım.
  • çoğu ülkede 500 dolara, türkiye'de ise 1050 dolar civarına satılan oyun konsolu.
    üretim yapmak zordur. bunu yıllardır üretim yapan sektörlerde çalışan bir mühendis olarak söylüyorum.
    -market araştırması yaparsın,
    -talebe ve tabii ki maliyete göre üretmek istediğin ürüne karar verirsin,
    -arge birimi harıl harıl çalışmaya başlar. konsolda hararet olmaması için akışkanlar analizi gibi birçok hesaplama ve analiz yaparsın. buna göre tasarımın netleşmeye başlar.
    -planlama birimin bu tasarım için gerekli olan ihtiyaçları çıkarır.
    -finans birimin bu ürünün adam/saat hesabını yapar. kaç saat mühendislik, kaç saat işçilik harcanacaktır, bunların maliyeti nedir, ne kadar maliyetli malzeme kullanılmıştır hepsini hesaplar.
    -malzeme siparişleri için satın alma birimin harıl harıl çalışmaya başlar.
    -projenin başında bulunan insan deadline baskısıyla bütün birimleri sıkıştırır. tasarımcı malzeme resmini yayınlayabilmek, satın almacı yayınlanan resmin siparişini getirebilmek, üretimci gelen malzemeyi kullanarak üretim yapabilmek isterken kaliteci de bu malzemelerin kalitesinden emin olmak ister. herkes herkese baskı kurar.
    -sonunda satın almadan parçalar gelir.
    -üretim ve tasarım önderliğinde ilk prototip yapılır.
    -prototip üzerinde çılgınlar gibi testler icra edilir.
    -bu testler sonucunda illa ki tasarımda değişikliği gidilir, çünkü ilk seferde mükemmel ürün yapmak gerçekten zordur.
    -sonunda yapılan revizyonlarla ürünün son halini aldığı duyurularak resim "dondurulur".
    -artık seri üretim için üstteki döngü başlar.
    -seri üretim için kalite birimin üretim hattının kalifikasyonunu yapar, üretimin hangi aşamasında hangi hataların çıkma riski var bunların analizini yapar, bu riskler için gerekli birimleri toplar ve bu risklerin ortadan kaldırılması için maliyet/kalite oranı göz önünde bulundurularak önlemler alırsın, ya da riskleri kabul edersin.
    -kullanılan ekipmanların hepsinin kalibrasyonu düzenli takip edersin, bakım ekibin bakımları yapar.
    -üretilen ürünlere fabrika içinde ve dışında birçok test yaparsın. ilk ürün kalifikasyonu sırasında ürünü titretirsin, suya sokarsın, elektriksel testler icra edersin, boyasına bakarsın, ve "tamam bu ürün kalifiyedir" dersin.
    -seri üretimle ürettiğin konsolları lojistik birimin ile dünyanın dört bir yanına dağıtırsın.
    -garanti maliyetleri, satış sonrası servis gibi birçok birimin müşteri memnuniyeti için çalışır.
    -yaklaşık olarak 450 dolar olan ürününden 30-40 dolar kazanacak şekilde satışa sunarsın.
    -sonra bir diktatörün yönettiği bir ülkede sikindirik gerizekalılar ordusu sırf padişahları sarayında daha rahat yaşasın diye hiçbir şey yapmadan, oturdukları koltukta götlerini büyütürken, senin 30-40 dolar kazandığın makineden 500 dolar da kendileri kazanmak istediği için ürününü 1000 dolara satar.

ulan sony olsam kanıma dokunur, açıklama yaparım "siz hayırdır lan şerefsiz köpekler!" diye.
  • mesut çevik, stokçu karaborsacı zihniyet için denmesi gereken şeyleri güzel dile getirmiş. aynı zamanda vergi ve dolar zammı ile ilgili beklentilerini söylemiş. mantıklı geldi bana.

ilgili video

ben kinci bir insanımdır, bugün memlekette 8.299tl pahalı da olsa almak isteyip, bu sıkıntılı günlerde stokları bitiren ve karaborsadan satan firmaları unutmam. yarın bir gün playstation ya da başka bir elektronik ürün almaya niyetlendiğimde bu listeyi muhakkak kontrol edeceğim, eğer benim gibi olanlar varsa yardımcı olabilir diye burada paylaşıyorum. trendyol, n11, hepsiburada ve amazon'da şu an playstation 5'i ederinin üzerinde satan firmaların ve fiyatlarının listesi.

hepsiburada:
    10.299,00 tl - doha elektronik
    10.499,00 tl - moodoyun
    10.999,00 tl - kahraman konsol
    11.700,00 tl - tarikgsm
    12.750,00 tl - mkm teknoloji

n11:
    10.879,99 tl - emc-bilişim-ve-tekn.
    10.638,99 tl - hızlıalteknolojı
    11.249,99 tl - hepsiphone
    11.689,99 tl - pasificonline
    10.499,00 tl - moodoyun
    10.449,99 tl - evonline
    10.589,00 tl - bilişimgo
    10.099,99 tl - simaticaret

amazon:
    11.289,00 tl - gameland
    11.299,00 tl - evonline
    11.600,00 tl - tarikgsm

trendyol:
    10.499 tl - homeeas
    10.599 tl - evonline
    10.698 tl - pandora ticaret
    10.968 tl - emc&bilisim&tekn
    10.999 tl - hızlıalteknolojı
    10.999 tl - kerimoğlu elektronik
    11.150 tl - ramos bilişim
    11.800 tl - fevzi yoltay
    11.849 tl - yenisiparişim
    11.849 tl - f5 bilgisayar
    12.750 tl - mkm teknoloji market
    13.999 tl - ekingsmbilisim
  • fiyat mevzusu burada mı fazla abartılıyor diye düşündüm ama bakıyorum bütün mecralarda sadece fiyatı konuşuluyor.

yabancıların yayınladığı lansman yayınlarına girdim hiç fiyat konuşulmuyor. insanlar oyunları, tasarımı, donanımı falan yorumluyor. biz ise fiyatından başka bir şey düşünemiyoruz. gerçekten acıyorum türk gençliğine, bizlere. biz bunu hak etmiyoruz. bizi bu duruma getiren herkesin allah belasını versin. gençliğimizi, hayatlarımızı çalıyorlar. etmiyorum ulan hakkımı.
  • gidiş dönüş uçak bileti , konaklama , yeme içme ve ps5 + 2 dual sense, 3d kulaklık ve 2 70cc chivas alarak yurda dönüş yaptım. cebimden çıkan miktar her şey dahil 16500 tl oldu. ah be ırmağının akışına öldüğümün memleketi.

edit: entry debeye girmiş, ürünü batum'dan aldım, sadece uçak biletini 2 ay önce aldım , batum'da alta diye bir firmadan aldım. arkadaşlar youtube da bu konu ile alakalı bir sürü video var, araştırabilirsiniz.
  • dolar bugünkü kur ile 7,15tl. vatan'ın dijital ps5'e biçtiği fiyat 7499tl yani 1050 dolar ediyor. dünyada ps5 499 dolar'a satılıyor. türkiye'de indirilen fiyat dünyanın halen iki katı.

bilginize.

edit: vatan'ın dijital'e biçtiği fiyat 5999tl. 7499 olan bluray versiyonu. bir karışıklık olmuş. wtf.
  • bütün büyük teknoloji marketleri 7500 tl'ye satarken sahibinden, hepsiburada, trendyoldaki dolandırıcılarda 12.000 tl'ye satılan; kur sonrası teknoloji mağazaları fiyatı 12.000'e çekince dolandırıcıların da 16.000 tl olarak güncellendiği konsol.

yurt dışında bu ürün 500 euro. 7800 tl. düz 8000 diyelim.

türkiye'ye 8000 tl'ye geliyor, %50 zamla 4000 tl kadar hükümete para veriyorsun. üstüne bir 4000 tl de ülkenin fırsatçı dolandırıcıları koyuyor. 8000'lik cihaz oluyor sana 16.000

başkasının ürettiği mala kat kat vergi koymanın adı devlet yönetimi, mağazalarda satılan az sayıdaki ürünü çeşitli bağlantılarla tüketip karaborsa satmanın adı da ticaret olmuş. balık baştan kokarmış.
  • turkiye sartlarinda satin almak benim icin guc oldugundan almanyadaki arkadasima siparisini verdigim ve ocak gibi insssaalllah sahibi olacagim alet.

yalniz, isin teknik tarafini bilmemek super bir sey lan. baksaniza adamlar sabahtan aksama kadar terafort, gigacort, ray tracking yok efendim 300 gigahertz falan diye birbirlerine saldiriyor. biraksan savas cikacak anasini satayim.

evde bir tane 82 ekran 1080p led tv var. takiyorum ps4'u, aciyorum rdr2'yi saatlerce oynuyorum. simdiye kadar ne gigafortdan etkilendim ne de terahertzden.. isinma sorunu falan da yok. yardira yardira keyifli keyifli oynuyorum. bence siz de oyle yapin. takilmayin oglum bu kadar gigafortlara teraflortlara falan. manyak olursunuz bak soyleyeyim.
  • dünyada 2 şey beni çok ürkütüyor ve asla anlam veremiyorum.

1- 1 sene içinde tanışıp nişanlanıp evlenen insanlar

2- ps5 ten en büyük beklentisi ps 3 oyunlarını çalıştırması olan insanlar.
hesabın var mı? giriş yap