• yazilanlari okuduktan sonra ekrana bakakaldigim 70'lerin yuzme sampiyonu...
    20 kisiyi kurtarmak, daha fazlasini cikarmak ve 46 gun koma'da kalmak... nasil bir efor sarfettin bea adam?
  • 20 kilo kemiksiz taşşağa sahip adamdır.
  • 17 kez dünya yüzme şampiyonu olmuş ermeni asıllı sovyet yüzücü.

16 eylül 1976'da erivan'da günlük koşusunu yaparken bir otobüsün baraj duvarını yıkarak göle düştüğüne şahit olur. tereddüt etmeksizin göle dalan karapetyan, her defasında bir kişi olmak üzere toplamda 20 kişiyi 25 metre derinlikten kurtarır (aslında daha fazla kişiyi kurtarmıştır fakat bunlardan 20 tanesi hayatta kalmıştır).

tabi bu yaptığının bedeli olarak ne yazık ki spor yaşamı sona erer. soğuk su ve çeşitli yaralanmalar sonucu 45 gün hastanede müşahade altında tutulur.

19 şubat 1985 yılında ise moskova'da yanmakta olan bir binadan yine birçok kişiyi kurtarır.

sonrasında daha "basit" bir hayat yaşamak için kendisine moskova'da bir ayakkabı tamiratı dükkanı açar.

gösterdiği kahramanlıklar nedeniyle birçok onur madalyası kazanmıştır.
  • shavarsh vladimirovich karapetyan, 1953 doğumlu ermeni asıllı sovyet yüzücü. 11 dünya rekoru, 17 dünya, 13 avrupa, 7 sovyet şampiyonluğu sahibi.

eylül 1976'da erivan'da bir otobüsün göle uçtuğunu görür ve 20 km koşmuş olmasına rağmen, daha önce oğlunu boğularak kaybetmiş olan kardeşi kamo ile beraber suya atlarlar.

su mevsim sebebi ile aşırı soğuktur. aynı zamanda dip kumunun kalkması ve kanalizasyon atıkları nedeni ile görüş mesafesi sıfıra yakındır.

92 yolcusu olan otobüs kısa sürede 10 metre derinliğe gömülür.

dalarak otobüsün arka camını ayakları ile kırar ve yaklaşık 20 dakika içerisinde 35-40 ar saniyelik periyodlarla 10 metreye 30 dalış yaparak onlarca yolcuyu çıkarır.

yolculardan 20'si kurtulur. bir dalışında yorgunluktan ve bitkinlikten insan zannederek yanlışlıkla bir koltuğu çıkarır ve sonradan yapılan bir röportajında “çok fazla dalış yapamayacağımı biliyordum, bu sebeple hata yapmamam gerektiğini de. aşağısı çok karanlıktı ve ben hiçbir şey göremiyordum. o sıra bir yolcu yerine bir koltuk çıkarmışım. koltuk yerine birini daha kurtarabilirdim. hala o koltuk rüyalarıma giriyor" diyecektir.

bu kahramanlığı onun 2. dereceden zatürreye yakalanmasına neden olur, aynı zamanda cam kesikleri nedeniyle kanına bulaşan şehrin kanalizasyon atıkları kendisini komaya sokar. doktorlar umudu keser ancak 46 günlük koma sonrasında kendine gelir.

ancak artık ciğerleri eskisi gibi değildir ve yüzme sporunu bırakmak zorunda kalır.

bu kahramanlık kapalı sovyet sistemi nedeni ile iki yıl boyunca gizli tutulur. hayatta kalanlar kendilerini kimin kurtardığını uzun süre bilemez. ardından kendisi için bir rapor hazırlanırken bu olay ortaya çıkar ve "for the rescue of the drowning" madalyası verilir ve unesco'nun “fair play” ödülünü alır. ismi keşfedilen bir gezegene verilir.

ayrıca şubat 1985'de bir yangında, yanan binaya dalan shavarsh birçok insanın hayatını kurtarmış fakat ciddi yanıkları sebebiyle uzun süre hastanede kalmak zorunda kalır.

1993'ten beri moskova'da ayakkabı üretimi yapmaktadır.
  • kendisini maalesef ermeni diye tanimlayacak densizler yok degildir.
  • hayal dünyamın kahramanı. kendisinin ve onun gibi birkaç kişinin daha kafamda açıklayamadığım bir etkisi var bende. çok mutsuz olduğum anlarda nedense kendisinin hikayesini okumak anlayamadığım bir hisse sebep oluyor. sanki ağlayarak içimdeki huzursuzluğu yatıştırıyor. dediğim gibi ben de açıklayamıyorum. hayallerimden biri de hatta günün birinde ayakkabı dükkanına gidip varlığının çok başka birini nasıl da hislendirdiğini ona söylemek ve teşekkür etmek.
  • hayat hikayesi beni çok etkiledi. keşke filmi yapılsa, gerçek bir kahramanmış kendisi.
  • ohaaaaaaaaa dedirten gece gece ekşi şeylerde denk gelip entry girmeme vesile olan yukarıdaki arkadaşın dediği gibi kesinlikle filmi çekilmesi gereken kahraman.
  • 17 kez dünya, 13 kez avrupa şampiyonu sovyet yüzücü shavarsh karapetyan, 45 yıl önce bugün yerevan gölüne düşen troleybüsten 20 kişiyi kurtardı. aldığı yaralar ve kan zehirlenmesinden 45 gün bilinçsiz yatan karapetyan'ın bu kahramanlığı, onun spor hayatına mal oldu.
hesabın var mı? giriş yap