• beni kudurtan gelişmelerin sonuncusudur, fakat artık bünyem kuduzluğa bağışıklık kazanmaya başladığından bir iki gün içinde geçecektir.

artık hükümetimiz vatandaşa, sosyal güvence yaptıramadığı için(keyfinden yaptırmıyor tabi insanlar sosyal güvence) 213 tl ödeme zorunluluğu getiriyor. ne kadar mantıklı cümle değil mi? tekrar yazmaktan kendimi alamıyorum; hükümetimiz vatandaşa, sosyal güvence yaptıramadığı için(adamın imkanı, parası olsa yaptırmaz mı ulan?!?!!?!?11111) 213 tl ödeme zorunluluğu getiriyor.

zeki bir insan değilim ama bu işte bir gerizekalılık olduğunu anlayabilecek kadar beynim var sanırım. umarım zekam yetmemiştir, yanlış anlıyorumdur.
  • 1.7 milyon kişiyi ilgilendirdiği idda edilen bir düzenlemenin toplumda şuan itibariyle bu kadar az bilinir olmasının kabul edilebilir bir yanı yok, üstelik düzenlemeye göre bu insanların başvuru ve işlem süresinin 1/3' ü bitmişken. tabi bu durum işin başlangıc itibariyle olan eksikliği. yasayı bir kaç kez okudum anladığım kadarıyla amaçlarının , amerikan sağlık sistemindeki medicaid uygulamasına benzer bir sistemi devreye sokmak , ayrıca sistem dışı şahısları kayıt altına alıp devlete yeni bir gelir kapısı yaratmak olduğunu söyleyebilirim, bu durumun sosyal devlet ilkeleri doğrultusunda yapılmış güzel bir uygulama olduğunu da söyleyebilirdim ama yasadan çıkarımda bulunduğum bazı eksiklik yada yanlışlıklar düzeltilmedikçe biraz kendimi kandırmış olurum.

şimdi sonuç olarak; düşünce güzel fakat düzenleme yanlış, katılımı attırmak amacıyla cezai yaptırım bana pek doğru gelmedi, insanları maddi ve manevi anlamda yıpratacak bir içeriğe ve sürece sahip..son olarakta yasa temel amacı dışında başka bir niyetle hazırlanmışsa zaten söylenecek bir söz yok.....
  • insanlara genel degil "zorla" saglik sigortasi dayatilmasidir. issiz bir üniversite ögrencisi isen bile, bu sigortayi yaptirmaya mecbursun ve primini ödemek zorundasin. hayir anlasilmayan nokta o insan zaten issizse bu parayi nasil ödeyecek? bu noktada issiz kisinin ayni evde yasayan ana babasinin ayliklarina bakilacakmis. eve giren toplam para, evde gezinen ayak sayisina bölünüp 2 ile carpilip, kisi basina düsen miktar hesaplanacak, bu miktar üzerinden de issisin ödeyecegi prim miktari belirlenecek ve bu para catir catir alinacak!? kimden babadan, anneden.

bununla da kalmayip bakanliktan görevli pek bir uzman kisiler evinize gelip, halinize vaktinize bakip, yorum yapacaklar. (yesil kartli olanlar genel saglik sigortasi kapsamina gecirilip, prim ödeyebilir hale getirilebilecek. böylece yesilkart kullananlarin sayisi azaltilacak).

bu nedir ya? bu nedir allah askina? ben bilerek carpik sistemden, etrafimda gördügüm kadrolasmalardan, kamu sistemindeki sacma sapan türetilen bir ise yaramayan kadrolardan, ya da hic bir is yapmadan maasini alan memurlardan, özel sektörün rezilliginden dolayi issiz kalmayi tercih ediyorum belki. bakin tercih ediyorum!!! sigorta yap bana mi dedim? benim bu primi ödeyecek param olmadigini bildigin halde, nasil anneme babama ödetmeye calisiyosun bu prim ücretini?

evime nasil girebiliyosun elini kolunu sallayarak ayrica? (bkz: hane mahremiyeti) ???

anlayan biri varsa, anlatsin. zira ben algilayamiyorum! beynim almiyor!
  • doktorlar çoktandır bu gelinecek noktanın farkında ve bir çok eylem yaptılar bunun için, hatta en sık seslendirdikleri slogan sağlık haktır satılamaz' dır..ama halkımız bir grup bağıran doktor gorunce içlerinden 'bunlar kesin daha çok para istiyordur deyip kulak tıkadıklarından şimdi böyle dumur halde nedir bu diye bakıyorlar..oysa o eylemlere halk katılımı da olsaydı, kamuoyu yaratılsaydı belki farklı olurdu sonuç..hepimize geçmiş olsun.
  • işsizleri hayatttan bezdirerek intihara sürükleyip, işsizlik oranını düşürmek için kullanılan uygulama.

(bkz: aferin çok güzel düşünmüşsün)
  • evimizde sigorta kapsamında olmayan sadece erkek kardeşim var o da şu anda askerde. askerliğinin bitmesine yaklaşık 5 ay var eğer o dönene kadar bu yasayla ilgili bi değişiklik olmazsa evin sosyo-ekonomik düzeni bozulmamasın diye eve almıcam pezevengi.

kısacası gelir testi yaptırmayanlar için devletin, vatandaşının eline 213 tl ceza tutarı verebileceğini belirten zorunluluktur.

not: kardeşimle müzakere yaptık. askerliği bitene kadar belki teğet geçer umuduyla hamd edicez.
  • işsizken aylık 213 tl ödeyerek boktan devlet ve sigorta hastanelerinde muayene olmaktansa aynı parayı acıbadem sigortaya verip misler gibi acıbadem hastanelerinde ve başka mis hastanelerde tedavi olurum lan diye düşünüyorum. tabi amaç (sonraki aşamalar) bu zaten. bak zaten 213 tl veriyorsun ben sgk'yı kaldırayım sen özel sigorta ol. mis gibi istediğin yerde kral gibi karşılan...
    aferin. tam amerikanın istediği gibi amerikan sistemi.
    (acıbadem'in 39 yaş erkek için "deniz" isimli sigorta paketi yıllık 3717 tl)
  • karakter olarak hükümetlerimizin başarılı olduğu birşey varsa; o da çökerken halktan kopardıklarıdır yani artık hükümetin değişme vakti geldiği öngörülüyor ki; buna benzer kendi bacağını kesme çalışmaları yapılmakta.
hesabın var mı? giriş yap