• -i'm barf. half man, half dog, i!m my own best friend
  • "uzay taşşakları", "uzaylı taşşaklar" ya da "uzayla geçtim taşşağı, saldım sinemadan aşağı" olarak türkçeye çevirsek fena olur mu? olmaması lazım.
  • seneler sonra izleyince hiç tat vermeyen hatta izlerken bitmesi istenipte bir türlü bitmeyen bir star wars'u doşağa alma filmi.

filmin başında a new hope tarzı minik bir gemi geçer arkasındanda imperial star destroyer tadında daha büyük bir gemi geçer fakat geminin geçmesi 5 dakika kadar falan sürer dehşet büyük yapılmış bir makettir geçtiği süreyle doğru orantılı kahkaha yaratır.
  • helmet: what the hell am i looking at? when does this happen in the movie?
    sandurz: now. you're looking at now, sir. everything that happens now, is happening now.

helmet: what happened to then?

sandurz: we passed then?

helmet: when?

sandurz: just now. we're at now, now.

helmet: go back to then.

sandurz: when?

helmet: now.

sandurz: now?

helmet: now.

sandurz: i can't.

helmet: why?

sandurz: we missed it.

helmet: when?

sandurz: just now.

helmet: when will then be now?

sandurz: soon.

helmet: how soon?
  • star wars filmlerine gönderme yapıldığı, çöldeki kukuletalı cüce yaratıkların kwai köprüsü filminin ıslıkla çalınan meşhur melodisi eşliğinde badi badi yürüdükleri film...
  • türkçe dublajıyla seneler önce izlediğim star wars komedisi. hala aklımda kalan ve bir ukde olan sahnesi, filmde çölü tarayın diye bir emir gelir, bir sonraki sahnede çölde tarakla gezen adamlar dolaşırlar. türkçe değil ki lan bu film!!!...
  • rick moranisin dark helmet adı altında asrın koftisi darth vaderı oynaması bile tek başına geneli hakkında bilgi veren, bill pullmanın han solovari lone starrlığıyla geberten, prenses vespaydı prens valiumdu isimleriyle bile insanı kramplara garkeden, star wars izlememiş arkadaşlarıma hiç gülünç gelmediğine şahit olduğum, ama 'şu an olsa izlesem yine o kadar güler miydim?' dedirten film...
    bu arada filmde chewbaccamsı köpekçiği oynayan john candy idi. mel brooks yoghurt ve başkan rollerinde gözükmüştü. ya da ben mi bu filme gereğinden fazla dikkat vermişim?
  • asshole sahnesi, michael winslow ve ara sıra gelen rick moranis ile john candy'nin doğaçlama sahnelerinin hakkıyla komik olduğu, malesef zaman aşımına uğramış standart mel brooks filmi.. george lucas brooks'un hayranı olduğundan senaryoya göz geçirdikten sonra izin vermiş çekime.. john hurt'ün alien'daki sahnesi ile dalga geçmesi de bayağı ilgi çekici anlardandır (bkz: not again)
  • bir sahnede alien adamın karnından çıkar , michigan j frog moduna girer ve başlar döktürmeye :

hello, my baby,
    hello, my honey,
    hello, my ragtime gal.
    send me a kiss by wire,
    baby my heart's on fire!
    if you refuse me,
    honey, you'll lose me,
    then you'll be left alone;
    oh, baby, telephone,
    and tell me i'm your own.
    hello! hello! hello there!

(şarkının sözleri için cosmicstringe teşekkürler)

yıllar sonra filmi tekrar izlediğimde tebessüm ettiğim tek sahne budur.
  • --- spoiler ---
    "1 2 3 4 5" ????
    bu ancak bir aptalın bavul şifresi olabilir.

1 dk sonra başkan
    "ne? 1 2 3 4 5 mi? bu benim bavul şifrem, hemen değiştirsem iyi olur"
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap