• hayırlı forumlar. hatta blog mu bilemedim.

(bkz: #80527037)

tanım: bedeni bir süre aç bırakarak yalnızca su ile beslenmeye dayalı popüler bir diyet türüdür.
  • 6 haziran - 17 haziran arası 11 gün yaptım bu sene. sadece tuzlu su ile. bir de becel'in sodyumsuz ekşi tuzu var, onun tadı suyla daha güzel oluyor. bu şekilde geçirdim.

söyleyeceğim tek şey şu: kıtlık modu falan hikaye. bir miktar kiloyu doğal olarak geri alıyorsunuz ama sonrasında alıp vereceğiniz kilo ne yediğinize bağlı oluyor. aşırı yemek yemezseniz aşırı kilo almıyorsunuz. vücut hiçbir fazladan depolama yapmıyor.

ilk üç gün falan aç hissediyorsunuz sonra açlık kayboluyor. bir süre sonra geri geliyor, o zaman yemeye başlayın. ben dokuzuncu günde aç hissetmeme rağmen iki gün daha devam ettim, ben deneysel takıldım siz düzgünce vücudunuzu dinleyip yapın.

yaz bitsin her ay haftasonu - haftaiçi - haftasonu şeklinde her ay 9 gün ayırıcam bu işe.
  • ust edit: bu entry orucu yaparken yasadigim olaylari anlattigim bir gunluktur. eger ozet istiyorsaniz en alt bolumu okumaniz yeterlidir. bu entry'nin altindaki diger entry'mde ise diyetle ve diyeti bitirmeyle ilgili bilgiler iceren bir entry yazdim. onu da okumaniz tavsiye edilir.

(bkz: #81311432)

benim de basladigim diyettir efenim.

oncelikle basta well cooked olmak uzere buraya uzun uzun yazilar doseyen, diyet hakkinda bilgiler veren herkese tesekkurlerimi sunuyorum. ben uzun uzun aciklama yapmayacagim, sadece gun gun edit girerek kac kilo verdigimi ve kendimde gozlemledigim degisiklikleri anlatacagim.

su orucuna baslamadan once deneme amacli 42 saat kadar suren bir deneme yapmistim ve normalde 94 civari bir kilodayken 93'e dusmustum. daha sonra bozunca geri aldim tabi. her neyse, asil diyete gelelim:

8 eylul'de aksam 6 civarinda basladim. zaten onceden de intermitten fasting yaptigim icin aksam zorluk cekmedim, ancak sabah kalkip gercek diyete basladigim an (artik eskiden yedigim saatlerde de yiyemeyecegimi anladigim ana tekabul ediyor bu) ilk iki gun inanilmaz zorlandim.

ilk gun burnuma gelen cilekli sabun kokusu dahil her kokuyu yemek istiyordum, surekli karnim gurulduyordu, eskaza bir yemek kokusu alsam, en siradan, normal zamanda yuzune bakmadigim yemegi bile deli gibi yemek istiyordum.

baslamadan once 94.4 kiloydum.
    1. gun 93.3 kiloyla 1.1 kilo verdim.

ikinci gun ise ilk gunden daha zordu. inanilmaz bas agrilari, acayip bir halsizlik, yorgunluk, surekli uykulu olmak ama uyuyamamak, hava normal olmasina ragmen usumek gibi sorunlar yasadim. acligi zaten saymiyorum bile. aclik ve bas agrisi garip gelmemisti ama bi kac kat merdiven ciktim diye sanki 10 kilometre kosmusum gibi kas agrisi yasamak ve yokuslarda deli gibi carpinti yasamak ilginc geldi.

2. gun 92.7'ye duserek 600 gram verdim. toplamda giden 1 kilo 700 gram.

bu entry'yi yazarken 64. saatimdeyim (2 gun 16 saat). ucuncu gun olaylar kolaylasmaya basliyor demislerdi, hakikaten oyleymis, sabah gayet normal uyandim, herhangi bir gariplik veya inanilmaz bir aclik yoktu. midemde krampa benzer bir agri vardi, biraz su icince gecti. yorgunluk normal durumlarda yok ama yokus cikarken yine carpinti oluyor.

3. gun 91.8'e duserek 900 gram verdim. toplamda giden 2 kilo 600 gram.

devam durumuna gore bu entry guncellenecektir.

editto: 12 eylul sabah saat 08.02 itibariyle 86 saat (3 gun 14 saat) olmus efenim. dun kolay gecti dedikten sonra aksam deli gibi bas agrisi yasadim. aksam sanirim 11 gibi uyudum ve gece defalarca kez uyandim. hatta bir ara hafizami kaybetmis sekilde uyandim ki cok ilgincti*. abartisiz ve sakasiz soyluyorum gece karanlikta tuvalet icin uyanip "ben kimim?" "neden buradayim?" diye dusundum 1-2 saniye kadar. sonradan jeton dustu tabi. gece baya goz kararmasi ve bas donmesi de oldu onu da bildireyim. sabah alarmdan once saat 7 gibi uyandim ve bir daha uyuyamadim.

her neyse fazla uzattim. umarim bugun kolay gecer, dun geceki bas agrilari ve donmeleri tekrarlanmaz.

4. gun 90.9'a duserek dune gore 900 gram, toplamda da 3.5 kilogram vermisim efenim.

edit: efenim bugun gunlerden 13 eylul, saat sabah 08.15 itibariyle tam 110 saat (4 gun 14 saat) olmus durumda. dun aksam inanilmaz zor gecti. sanirim orucun en zor gunuydu. yaklasik 3 kilometrelik bir yolu yurudum ve normalde pek zorlanmadan yurudugum bu yol dun bana eziyet oldu, eve geldikten sonra 4 kat merdiven ciktim ama oyle yoruldum ki goren astim hastasi falan sanirdi. eve gelince biraz uyuyayim dedim ama uyuyamiyorum artik. mesela bu gece saat 1.30 gibi uyudum, sabah 7.30 da alarm caldi, erteleyip yatmak istedim cunku uykum vardi, ancak yataga dondugumde bi daha uyuyamadim. 15 dk debelendikten sonra yataktan ciktim.

adim attigim an kalp carpintisi yasiyorum ve surekli basim donuyor. ayrica bir de goz kararmasi var. baya baya ölüm oncesi son anlari tecrube ediyormusum gibi hissetmeye basladim. bas donmesi icin biraz tuz yaladim ama ise yaramadi. hala donmeye devam ediyor. umarim gun icinde basima bela olmaz.

aclik hissi hala var ve hic gecmiyor. sadece bazen daha az bazen daha fazla oluyor.

5. gunde 89.8'e duserek dune gore 1.1 kilogram vermisim. boylece toplamda giden kilo sayisi 4.6 kilogram oldu. yarinki editte gorusmek uzere.

edit: efenim bugun 14 eylul saat 08.12 itibariyle 134. saat (5 gun 14 saat) olmus. dun yine bol bol bas donmesi ve kalp carpintisi yasadim. gunler sanirim bundan sonra sabit bir zorlukta gececek. baslarken 10-15 gun kadar yapmayi planliyordum ancak isler tahmin ettigim gibi yurumuyor. uzerimde hic gecmeyen bir yorgunluk hali var. sabrim eskisine gore cok daha azalmis durumda. hic bir seye tahammul edememedigimi fark ettim. diyet her ne kadar vucuduma zarar vermese hatta fayda gosterse de, bu isi daha fazla uzatamayacagim sanirim. bu isi 7. gun, yani yarin bitirmeyi dusunuyorum.

6. gunde 88.9'a duserek dune gore 900 gram, toplamda ise 5.5 kilogram vermisim. yarinki editte gorusmek uzere.

final editi: efenim an itibariyle 161. saat (6 gun 17 saat) olmus. bugun cumartesi oldugu icin gec uyandim ve edit onun icin gecikti. efenim dun yine inanilmaz aclik, surekli yasanan ve hic gecmeyen carpinti, yorgunluk ve halsizlik durumlari gibi seylerle ugrastim durdum. bu yasadigim 7 gun hayatimin en zor deneyimiydi sanirim. ve bunun sonucu da bekledigimden cok daha iyi oldu. bu su orucunu saglik sorunlari olmayan insanlara tavsiye ederim. super bir irade testi oldu benim icin. bu deneyimden sonra hayatta hic bir seyin bir insani bu kadar zorlayacagini sanmiyorum.

her neyse efenim dunden bugune giden 1.2 kilogram. toplamda giden ise 6 kilo 700 gram oldu.

dedigim gibi efenim bugun diyetimi bozuyorum artik. bu diyet sirasinda bana mesaj atip desteklerini ileten mimozge'ye tesekkurlerimi sunuyorum. yardima ihtiyaci olan herkese elimden geleni yapmaya hazirim.

yesillerinizi beklerim. hepinize saglikli gunler.
  • bir onceki yazdigim entry baya uzun oldugu icin ikinci bir entry yazmaya karar verdim. bu entry'de diyeti yapacak olanlara bazi seyler soylemek istiyorum. su orucunu bitirmeye karar verdiginiz an yapmaniz gereken bir kac sey var. bunlarin cogunu yabanci kaynaklardan okudum/dinledim, bu konuda turkce kaynak bulmak cidden zor. o yuzden bu bolum faydali olur diye dusunuyorum.

1) diyeti bitirdiginiz zaman ne olursa olsun hayvan gibi yemeklere saldirmiyoruz. bol bol cigneyip tadini alarak yiyoruz. olabildigince yavas olmamiz gerekiyor ki midemize kramplar girmesin, mide yanmalari yasamayalim. (ben sakin sakin cigneyerek basladim, bi sure midemi dinledim, yemek suresinin yarisina kadar olagandan cok daha yavas yerken sonra normal hizima dondum.)

2) "ay sekerim hamburgeri, sufleyi ozledim, gideyim de burger king'de yirtilana kadar yiyeyim" demiyoruz. benim de oyle bir planim vardi ancak yalan oldu. simdi biz uzunca bir sure yemek yemedigimizden oturu vucudumuz yag yakma yani ketosis evresine giriyor. bu biz siskolar icin cok onemli bir evre. eger diyeti birakir birakmaz verdigimiz tum kilolari almak istemiyorsak tatliya sekere saldirmiyoruz. olabildigince protein ve yag agirlikli besleniyoruz.

bunu yaptigimiz zaman ketosis evresi bozulmuyor ve yag yakmaya devam ediyoruz. ilk bir kac gun sekerden karbonhidrattan olabildigince kaciyoruz. hatta mumkunse hic yemiyoruz. (ben ilk kahvaltimi az once yaptim ve ekmek, bal, recel, seker vs hic birini yemedim. hindi salam dogranmis yagda yumurta, zeytin, peynir, domates, kornison tursusu vs yedim, cayi zaten yillardir sekersiz iciyorum.)

3) son olarak bu diyet bizim tum yeme aliskanliklarimizi sifirladigi icin hayatinizda bir degisiklik yapmak istiyorsaniz bunun icin tam zamani. maslow'un ihtiyaclar hiyerarsisini duymussunuzdur belki. kabaca su demek: insanin ihtiyaclari bulundugu ortama gore degisir. ben de bu hiyerarsik durumu soyle yorumladim: karni ac olan insanin dunya malinda gozu olmaz!!11!1 (sakirt moda baglamayacagim merak etmeyin*)

kabaca soyle soyleyeyim: karni ac olan insan sufleden veya dondurmadan once eti ve tavugu arar. sigara icen insan sigaradan once yedigi yemegi arar. yani kisaca bu diyet sizin gunluk rutinlerinizde bir cok seyi etkiler. hayatindan sekeri cikarmak isteyen insan bu diyetten sonra cok rahat birakir cunku sekerin "gercek" yemeklerin yaninda ne kadar gereksiz oldugunu gorur. sigaranin anlamini aslinda yemegin verdigini, sigaranin tek basina ne kadar bos oldugunu gorur.

ben de bu diyete baslamadan bir gun once "ulan acken sigara icmek igrenc geliyordu zaten, bari tokken bikana kadar icip sigarayi birakayim" dedim ve 8 gundur icmiyorum. siz de deneyebilirsiniz boyle seyleri.

4) bu diyet tum beslenme seklini sifirladigi icin gunde 2 ogun diyeti, gunde tek ogun diyeti gibi intermittent fasting'in alt dallari olan diyetleri deneyebilirsiniz. eskiden oldugu kadar zor gelmez diye dusunuyorum. ben sahsen bu diyete baslamadan 1 hafta kadar once saat 12'de ilk ogunumu yer, aksam da 5-6 gibi son ogunumu yerdim, acikirsam veya canim cekerse arada bir seyler de yerdim ama asla bu saat diliminin disina cikmazdim. kahvaltiyi bir anda birakmak basta zor gelmisti ama alismaya baslamistim. bu diyetten sonra hic zorlanmam herhalde *

aklima gelenler simdilik bu kadar. bu konularla ilgili yardima ihtiyaci olanlar yesillendirebilirler. elimden geldigince yardimci olurum.

edit: madde 4 eklendi.
    edit: yazim yanlislari duzeltildi.
  • kronik hastalıklara çare olma umudu verir, acaba dedirtir
  • iyi bir araştırma sonucu 05/11 de başladığım diyet diyelim.

ilk gün gerçekten olmayacak galiba bu iş dedim. özellikle yemek yemeye alıştığınız saatlerde sanki ölecek gibi oluyorsunuz ki ben 116 kg biri olarak söylüyorum
    acıktıkça suya sarıyorsunuz ilk gün benim için zor geçti.
    ertesi sabah uyandığımda büyük ihtimal ile karnımdan gelen sesleri dışarıdan duyabilirsiniz gibi geliyor. güne 2 bardak su ile başladım, 2-3 saat sonra limonlu ılık bir su ile devam ettim. iş yerinde öğlen yemek saati zor geçti ama yapmam gerektiğini bildiğim için kendimi çok zorladım. otursam 3 ekmek yerim modun da idim. öğlene kadar 1,5lt su 1 sade soda 3-5 bardak çay ile geçti. öğleden sonda 1,5 lt su, spora giderek takviye ettim sadece sauna kısmında kusacak gibi olduğum için erken bitti. açlık hissim min. seviyelerde idi
    3. gün
    dedikleri gibi gayet mutlu uyandım. inanılmaz şekilde aç değildim güne su, soda ve kahve ile devam ettim akşam yine spor bu sefer kardio çalıştım. sadece koşarken bile uykum geliyordu. koşu bandına yatsam uyurdum
    4. gün
    hafif bir mide bulantısı ile uyandım. içer de bir şey olmaması halinde sürekli kusacak hissim vardı. ve oldu da burada denir mi bilmem ama sadece safra çıkardım ve çok daha rahattım . gün içinde 3-4 lt arası su soda ile geçirdim. yorgunluk hissi var ama denilen kadar olmadı bende. sadece merdiven çıkarken ayaklarımı çekemiyordum. akşam yine spor normalden çok daha fazla terliyordum ki bunu içtiğim sıvı nedeni ile olduğunu düşündüm.
    5. gün ( bu gün )
    tokluk hissi ile uyandım ve hala öyleyim. yan masamda ofis arkadaşlarım 2 kg börek yediği halde canım yemek dahil istemedi .ancak öğlen katılacağım önemli bir yemek için bozmak zorunda olduğum durum
    5-6 gün sonra tekrar başlamayı düşünüyorum

sonuçta 2 gün zor geçiyor. sonra alışıyorsun ve öyle gidiyor. ilk defa bir diyet bu kadar uzun surdu ve başarılı oldu

ilk gün tartıda 116,5 kg
    dün akşam tartıda 113,1 kg görünce insan çok mutlu oluyor.

konuyla ilgili daha önce denemiş şeyler varsa dinleye bilirim.
  • selamlar efenim. bu başlığa 3. entry'mi giriyorum. "aman kim uğraşacak onları bulmakla" diyecek olan şişkolar varsa buyrunuz efenim linklerimizi verelim:

(bkz: #81311432)
    (bkz: #81175577)

ben bu orucu şu an 3. kez yapıyorum. ilk yaptığımı yukarıda yazmıştım zaten. ilk orucumu (7 günlüktü) yaptıktan sonra üstteki entry'lerde uyardığımın aksine hayvan gibi yeme içmeye saldırdım ve verdiğim kiloları olduğu gibi geri aldım. böyle bir rezillik yaşayınca ikinci orucu da kimseyle paylaşamadım haliyle.

ha ikinci oruçta ne olduğunu da anlatayım. yine 7 gün yaptım, yine 95 kilodan 88.5 civarı bir kiloya indim. diyeti bitirince ilk seferde yaptığım hataları yapmayacağım dedim ve 1 hafta kendime dikkat ettim. bol salatalı, yeşillikli, proteinli, meyveli, sebzeli beslendim ve sadece 1.5 kilo aldım. ki o da yediğimiz yiyeceğin ağırlığı diye düşününce çok problem değil. o sırada ön lisans kpss'ye hazırlanıyordum ve stresi bahane edip diyeti bırakınca yeme içmeye saldırdım ve şok olacağınız sonuç geliyor:

--- spoiler ---

yine aldım aq.

--- spoiler ---

evet efenim 2 kere aynı çukura düştüm. şu an diyetin 3. versiyonunu yapıyorum ve şu an 9. günümdeyim. 95.1 kilodan başlayıp 86.5 kiloya kadar indim. gücüm yeterse 14. gün, yetmezse 10. gün bırakmayı düşünüyorum. niyetim bu sefer işin suyunu çıkarmadan disiplinli ve planlı bir şekilde yapmak ve verdiğim kiloları almamak.

su orucu yapmayı düşünen ve buraları okuyan olursa eğer; inanın orucun sonrası oruçtan çok daha zor. bu işe girecekseniz planınızı programınızı çok iyi bir şekilde yapın ve benim düştüğüm hatalara düşmeyin. benim gibi binge eating tarzı bir yeme bozukluğunuz varsa verdiğiniz kiloları çok kısa sürelerde geri alabilirsiniz. "belli bir kiloya indikten sonra istediğimi yerim" gibi bir düşünceniz olmasın.

unutmayın ki hayat tarzınız yüzünden kilo aldınız ve hayat tarzınızı değiştirmeden, yiyip içtiğiniz şeyleri düzeltmeden bu kilodan kurtulamazsınız.

bu konu hakkında konuşmak isteyen olursa elimden gelen yardımı yapmaya hazırım.

edit: efenim su orucumu bugün itibariyle tamamladım. aslında planıma göre gece 12'de tam 10 gün olmuş olacaktı ve ben yarın sabah kahvaltı yapacaktım ancak artık oruç çok sıkmaya başlamıştı, ben de saat 19.00 itibariyle evdekileri de kırmayıp orucumu tamamlamış oldum.

akşam menümde sucuklu yumurta, beyaz peynir, zeytin, 2-3 dilim tam tahıl ekmeği ve 4-5 adet brokoli yedim. bu menüde brokolinin ne işi var diye sorarsanız eğer; komşunun getirdiği karışık yemek tabağından tırtıkladım efenim* eğer tüm süreç böyle giderse sorun yaşamayacağımı düşünüyorum. yeni editlerde görüşmek üzere.
  • su orucu diyince hiç su içilmeyen bir oruç çeşidi falan sandım ben onu zaten yapıyorum free sevap point diyecektim ki öyle değilmiş.
  • 18.11.2018 itibarı ile başladığım oruçtur. 57 saati devirmiş bulunmaktayım. açlık hissi pek oluşmuyor fakat hızımın 10dan 8e indiğini hissediyorum. yukarıdaki bazı arkadaşlar gibi ben de kendimi su ile kısıtlamadım. (limonlu soda, çay vs içiyorum.)
    yemeği bıraktığımdan beri kilo kaybım 3.3 (tabi bunda yemekten kalkar kalkmaz tartılmış olmamın etkisi büyük *)
    henüz çaylak adayı olduğum için bütün kotamı bu konu ile doldurmayacağım. ara ara bu mesajı editlerim.

edit: 72 saat sonunda bıraktım. herhangi bir problem yaşamadım. ilk denemede kendimi zorlamak istemedim, hem de önümüzdeki hafta tekrar başlamayı düşünüyorum bu sebeplerden dolayı ara verdim.
  • selamlar gençler. kutsal bilgi kaynağımıza bir faydam dokunsun. daha önce yaptığım su oruçlarını yine bu başlık altında yazmıştım, şimdi son yaptığımı anlatacağım sizlere.

bu 5. orucum oluyor sanırım. bundan önce yine başarısız bir su orucu denemem oldu. başarısız dememin sebebi ise, 8 gün yapıp sonra yılbaşı için bozup tüm kiloyu geri almam yüzündendir. o yüzden onu saymak yok*.

su orucuna 90.8 kilo olarak başladım, hedefim önümdeki astsubaylık sınavına kadar en kötü 80, en iyi ihtimalle 75 kiloya düşmek.

şu an 230. saatteyim, yani 9 gün 14 saat olmuş başlayalı. şimdiye kadar 81.5 kiloya inerek 9.3 kilo vermişim. hedefim 21 gün, ancak tamamlayabilecek miyim emin değilim. buraya orucu yaptığım süre boyunca her gün edit girerek durumu anlatacağım.

edit 1: selam gençler, şu an 255. saatteyim (10 gün 15 saat). bugün 81.5 kilodan 81.0 kiloya inerek 500 gram vermişim. imkanım olsa günlerce uyuyup diyetin biteceği gün uyanmak isterdim. yanlış anlaşılmasın, öyle inanılmaz bir açlık hissi falan kalmadı ama yine de 10 gündür hiç bir şey yememek, takdir edersinizi ki insanı yoruyor.

edit 2: selam gençler. 275. saateyim (11 gün 11 saat). bugün 81.0 kilodan 80.5 kiloya inerek 500 gram vermişim. ilk günlerde 1.5-2.0 kilolar patır patır giderken iyiydi ancak sonlara doğru kilo verme işi inanılmaz yavaşladı. hedefim bu şekilde 10 gün daha devam etmek ama kilo verme hızım günde 500 gramın da altına düşerse büyük ihtimalle artık bırakıp, 1 hafta normal beslenip, vücudumu normale döndürüp bir daha başlarım.

edit 3: 300. saatteyim (12 gun 12 saat). bugun 80.5 kilodan 80.1 kiloya indim. diyet ilerledikce verilen kilolar da dusuyor. bu durum baya moralimi bozdu. eger yarin da 500 gramin altinda olursa 1 hafta kontrollu bir beslenme yapip, o sirada spor salonuna gidip sonra yeniden su orucuna girmeyi dusunuyorum. ne yapmam gerektigine yarin karar verecegim.

edit 4: selamlar, dün 326. saatte (13 gun 14 saat) su orucunu bitirdim. normalde 21 gun yapmayi dusunuyordum ancak hem enerjim 10. gunden beri asiri dusuktu, surekli yorgundum ve artik yasamak bile istemeyecek hale gelmistim. ustelik giden kilolar da gittikce azalinca (son gun 300-400 gram arasi gitti) artik birakma karari aldim. diyeti bitirdigimde 79.7 kiloya kadar inmistim. bundan sonra kalan son 5 kilomu da spor salonlarinda surune surune vermeyi planliyorum. bu konular hakkinda tavsiye almak/vermek isteyen veya soru soracak olanlar varsa mesaj kutum herkese aciktir.
hesabın var mı? giriş yap