• hala aklimin almadigi, inanmak istemedigim bir haberin bas kisisi. duygularimi bir kenara birakip, yazar sulhi dolek’i dusundugumde, cagdas turk edebiyatinin en guclu kalemlerinden biri canlaniyor gozumde. oykuleri, romanlari, neredeyse her kitabiyla aldigi birbirinden saygin oduller izliyor bunu. haberlerde senarist kimligi on plana cikiyor. halkin nabzini mukemmel tutan, evlerimize sicacik, kucuk ve basit hayatlar sokan muthis gozlemci bir insan.

tabi, duygular bir yere kadar kenarda duruyor. gozlerde yas, midede sanci, burunda sizi olarak surekli varligini hissettiriyor. simdi sulhi dolek, insan, guzel insan olarak karsimda beliriyor. once bundan 10 sene oncesinin taksim gezi pastanesi’nde, sonra cesitli vesileler ile telefon gorusmelerinde. hayatimdaki buyuk gelismeleri haber verme ihtiyaci hissettigim, odullerini kutladigim, belki de babamin vefatindan sonra, onun yerine koymaya en uygun kisi oldugunu dusundugum sulhi bey aklima dusuyor. bir daha da cikmaz artik... cok uzgunum. buyuk bir degeri kaybetmenin yani sira, ikinci kez babami kaybetmis gibiyim... hepimizin basi sagolsun.
  • çoğu diziyi bazıları sever bazıları sevmez, bir konsensus oluşmaz genelde. sulhi dölek'in yazdığı çoğu dizi büyük ölçüde bunu aşmıştı, hatta süper baba ve ikinci bahar'ın finalinde hayat resmen durmuştu türkiye'de. her başarılı olanın ayağından çekilmeye çalışıldığı bir ülkede bunu başarmak büyük ustalık ister, o da bir ustaydı. tv dünyası en büyük senaristini kaybetti, allah rahmet eylesin.
  • asla unutmayacağım bir isimdir...
    keşke fırsatım olsaydı da tanışıp, süper baba ve ikinci bahar için küçük bir teşekkür edebilseydim kendisine... güldüren, duygulandıran, ağlatan, insana insanlığını hatırlatan senaryoları için... fiko için, ali haydar için...
    kısmet değilmiş...
    mekanı cennet, sevenlerinin başı sağ olsun...
  • universite sirasinda takip ettigim varlik dergisinde habis*` : habisin serüvenleri` sayesinde tanistigim, daha sonrasinda dergiyi alinca ilk okudugum yazar. gecen gun kizim* evde kutuphaneyi tarumar ederken kirpi adli kitabini yere atmis. kitabi gorunce hazine bulmus kadar sevindim. ne zamandir sulhi dolek okumuyordum. aldigim tarihe baktim 97. on yildan uzun suredir kosede kalmis bir solukta okudum. yeni kesfetmisim gibi mutlu oldum. kitap film oluyormus. kitaptaki lezzeti bulabilecegimi sanmiyorum ama sulhi dolek icin izlenir.

ruhu sad olsun

kitap icin : (bkz: kirpi/@alcione)
    film icib : (bkz: kirpi/@gosalyn mallard)
  • milliyet gazetesinin haberine gore sabaha karsi yasamini yitirmistir. allah dunyalar tatlisi hocamiz nevin dolek'e ve sevenlerine sabir versin.
  • turk televizyonlarında gelmiş gecmiş en guzel dizileri yapan insan. duyunca vefat ettiğini gercekten uzuldum. o, reyting kaygısı olmadan reytingleri tavana vurduran, her turlu insani duyguyu içinde barındıran, insanı izlerken dizide yaşananları gerçekten hissettiren senaryolar yazıyor, kaliteli bir ekiple bunları mucizeye donusturuyordu..

ikinci bahar ve super baba izlemeyen cok az adam gordugum, herkesçe sevilen, takdir edilen, nerdeyse hiçbir bölümünü kaçırmadan izlediğim iki şaheserdi.

"modern" ve popülist dizi senaristlerine ornek olsun bu insan..

allah rahmet eylesin..!
  • bu ülkeye süper baba, ikinci bahar ve yabancı damat gibi üç şahane diziyi kazandırmış çok büyük bir kalemdir. öyküleri de ayrı güzeldir. allah rahmet eylesin.
  • genç yaşta kaybettiğimiz güzel insanlardan biri. süper baba, ikinci bahar ve unutma beni gibi türk televizyon tarihinin en kaliteli yapımlarından bazılarına imza atmış başarılı senarist, yazar.
  • kirpi adında okuduğum en güzel öykünün sahibi. tabi atilla atalay dan sonra.
  • süper baba ve ikinci bahar gibi iki güzide, unutulmaz dizinin senaryosunun altına imza atarak bu millete büyük hizmette bulunmuş, kalitesini ortaya koymuş çok kıymetli bir kalem. ruhu şad olsun.
hesabın var mı? giriş yap