• volkswagen gibidir. pahalıdır ama kalitelidir. lakin bir parçası kırıldı mı yandınız.

bu grizgahtan sonra aletin marifetlerine geçebiliriz. olağanüstü bir alettir. kızartmalar süper. patates, tavuk, köfte, balık ne istersen kızartır ve üstelik vıcık vıcık yağ olmaz. ayrıca bir biber ve patlıcan közler ki, kebapçılar halt etmiş yanında. arnavut ciğeri de fena değil. kırmızı et olayında pek başarılı olduğunu söyleyemem. belki de ben yapamadım.

ilk başta söylediğime dönecek olursak; bunun şeffaf kapağı pek narin. dibinden, o tutturulduğu yerden kırılma ve çatlama ihtimali çok yüksek. tefal'a yakışmayan bir işçilik ve üstelik sikayetvar.com adresindeki şikayetlerden anladığımız kadarıyla bu iş çok sık yaşanmış ve üstelik de garanti kapsamında değil. şimdi o aleti 300 tl'ye alan ben o kapağa 70 tl bayılırsam koymaz mı? koyar valla...

edit: kırıldı. ama o parça olmadan da işini görüyor. enteresan harbiden...
    edit 2: en beğenilenlerden olmuş bu entari. bu ekşi sözlük var ya, manyak dolu...
  • haddimi aşarak söyleyeceğim, tefal'in ciddi şekilde yanlış tanıttığı üründür.

bu mucizevi, ve malesef henüz pahalı, aleti sürekli patates kızartması ile ön plana çıkarmak, cihazın hem bir fritöz sanılmasına hem de sadece patates pişirdiğinin düşünülmesine yol açıyor.

birincisi actifry fritöz değil, fritözle alakası bile yok. fritözler bilindiği üzere, yağ içerisinde besinlerin kızartılmasına (yabancıların "deep fry" dediği şekilde) ve daha sonra bu besinlerin yağdan çıkarılıp servis edilmesine yarar. oysa actifry'da besinler, yemeğin üstüne az miktarda döktüğünüz yağ ile, o yağın kapalı ortamda buhar ile döndürülmesi sonucu pişiyor. böylelikle hem besinlerin tüm lezzeti içinde kalıyor (yani haşlamadaki gibi suyla ya da kızartmadaki gibi yağa gitmiyor) hem de çok az yağla sağlıklı yemekler yapılabiliyor.

ikinci konu ise, yaklaşık 2 aydır kullandığım bu cihazla patates dışında yapılabilecek yemeklerin sınırsızlığı. mantı bile yapılabiliyor. bir kaç örnek vermek gerekirse çin börekleri, portakallı hindi, köpoğlu veya irmik helvası gibi hemen her şeyi mükemmel şekilde pişiriyor.

bu yemeklerin kızartma olduğunu söylemek de güç zira her yemeğin içine biraz katılan yağdan fazlası katılmıyor.

reklam gibi yazmış olmaktan gurur duymuyorum ama fiyatı yüksek olsa da gerçekten değer bir ürün. sadece patates kızartmak için 500 lira verilir mi dememek lazım.
  • tarif kitabında yer alan klasik patates kızartması tarifinde "tuz" yer almadığı için tuz atmayan ve bunun üzerine "patatesler tuzsuz oluyor" diye ağlayabilen arkadaşlar ne içiyorlarsa bir tane de bana söylesinler, derhal aynı kafayı yaşamak istiyorum.
  • baslangicta cok pahali bulup almadigimiz, bu yaz ise tavsiyelerine her zaman guvendigimiz biricik latifemizin onerisiyle almaya karar verip, mutfak tezgahinda kendisine hatiri sayilir bir yer ayirdigimiz yeni yemek oyuncagimiz. yaklasik iki aydir haftada en az 1-2 kere patates kizartmasi, en az 1 kere de kutudan cikan yemek kitabindaki tariflerden birini yapiyorum. yemek hazirlamaya ayirdigim zamani azalttigi yetmezmis gibi, disarda yedigimiz yemek sayisini da dusurdugu icin simdiden kendini amorti etti bile.

esas olarak, kizarmis patates gurmesi olan bizim beyin* damak tadina uygun, benim de icimi rahatlatacak kadar az yagla, kizartmalik afyon patatesi yapiyorum. ilk denememizde "ya guzel olmazsa" diye 2 kasik yag koyduk, sonra bir kasiga indirdik. simdi ise eser miktarda yag ekliyoruz. gayet de guzel oluyor. ama donmus patateslerde ve patates krokette pek basarili degildi.

biber, kabak, vs. kizarttik. 7-8 dakikada nefis garniturler yedik boylece.

tavuk kanat, tavuk baget, tavuk kalcayi, ici sulu, disi kitir pisirebiliyor. en az on kere tavuk urunleri pisirdim, simdiye kadar ici hic pembe kalmadi. ayrica pekmezli, soyali, teriyakili soslarina da bayildim.

karistirma derdine dusmeden irmik helvasi kavurduk.

yakinda kestane, balik, kayisi tatlisi da yapacagiz.

aldigimizdan beri, sanki tefal bizi pazarlama elemani olarak tutmuscasina herkese actifry'i ovuyoruz, satin almalarini salik veriyoruz. ama bizim de ufak sikayetlerimiz var. birincisi temizlemesi o kadar pratik degil. her gun kullaninca bulasik makinesine koymayip, cogunlukla elde yikamak gerekiyor. ortadaki donen aparati da kolay temizlenmiyor. bayagi bayagi ovmak gerekiyor. o kismi biraz mesakkatli. ikincisi biz fazla yer tutmasin diye 1 kg'lık olanindan aldik. bu modelin zaman ayarlamasi sure bitince sinyal veriyor ama pisirme islemini bitirmiyor. bugun sinyali duymadigim icin tavuk kanatlar biraz fazla pisti. oysa 1.5 kg'lık olani sure bitince kendiliginden kapaniyor.

yine de son iki aydir yemek duzenimize buyuk katkisi olan, ozellikle beni "ne pisirsem de cosmic yese" derdinden kurtaran actifry'i tavsiye ederim. buyuk icat. tebrikler!
  • a101 ve bimde satılan 4 liralık dilimlenmiş, dondurulmuş patatesler ile kullanıldığında şaşırtıcı derecede daha çabuk patates kızartan alet. artık bununla besleniyorum diyebilirim. ekmek yerine patates tüketir hale geldim. 17 dakika yeterli oluyor. ayrıca içine ilk zamanlar çok az zeytinyağı katardım zamanla fark ettim ki aslında hiç yağ katılmasa çok daha lezzetli oluyor. artık içine hiç yağ katmıyorum. ilk zamanlar tadı farklı gelebilir ama alışınca bağımlılık yapıyor.

zorunlu edit: geçenlerde öğrendiğim kadarı ile bu tür dondurulmuş patatesler sadece kesilip dondurulmakla kalmıyor. ayrıca çok kısa da olsa kızartma işleminden geçiriliyor, raf ömrü uzatılmak üzere. kızartma yağının kalitesi sorgulanabileceği gibi, a101 ve bimde satılanlarında bunun palm yağı olduğunu gördüm. bunlar neden daha kısa sürede ve yağsız kızartıldığını açıklıyor. daha önce yaptığım cahil yorum için özür dilerim. bu düzeltmeyi yapmak zorundaydım. sağlık konusunda dikkatli olmak gerekiyor.

aaeon'un sorusu üzerine zorunlu edit2: genellikle yiyeceğim kadar patatesi pişiriyorum ki bu hiç de az bir miktar değildir, önceki paragraflarda söz konusu edilen bu süre, yani 17 dakika, bu miktar patates için geçerli olup bu da takribi 1kg'lık patates paketinin kabaca 3'te 1'ine denk gelmektedir.
  • photoshop'tan sonra gördüğüm en süper icat. photoshop'tan daha güzel kızarmış patates yapıyor. evli olmasam bununla evlenirim. balayına uzakdoğuya götürürüm.

edit: sana "bu" diyen dilim kopsun. o bir "o".
  • tefal aslında bunun öğrenciler için olan versiyonunu çıkartsa parayı kırar fakat akıl edemiyorlar herhalde bunu. ucuz ve benzer özellikli bir actifry. actifry jr gibi mesela. satışlar patlar patlar!
  • kimilerine gereksiz, kimilerine göre aşırı pahalı, bana göre harika ürün.şimdi gelelim tecrübe ettiğim tariflere.

kestane yaptım iki kere.babamdan aldığım geri dönüş ''ben hayatımda böyle güzel kestane yemedim.'' oldu.

dün hamsi yaptım.babamdan aldığım geri dönüş ''tam hamsi tava gibi olmuş.''

bu sabah dayanamayıp patates kızartmayı deneyeyim dedim.tarif üzere yaptım.ben yarım saat suda bekletmedim.kahvaltıya yetişsin diye 5 dakika kadar suda bekletip kuruladım.yaklaşık 30 dakika pişirme süresi önermişler.son 10 dakika kalmıştı.dedim içine az da sucuk atayım.ince doğranmış sucukları da attım.babamdan aldığım geri dönüş ''çok iyi yaptık bunu almakla.'' oldu.

bu kadar olumlu geri dönüş sonrası kabak tatlısına dadandım.bana göre kıtır oldu.yani olmadı.babam ''ben daha güzelini yaparım.'' dedi.kabak tatlısı dışında şu an tam puan veriyorum.
  • gecen sene eylul ayinda aldigim,bir ay once durup dururken bozulan makine.
    gold'tan almiş olduğum bu aleti orjinal faturasi ile teknik servise goturmeme ragmen,teknik servis garanti belgesi olmaz ise 128tl ucret alacagini,gold'tan satin aldigim icin tefalin ucreti odemede sorun cikaracagini soyledi.
    cihazı 350tl ye almıştım.
    urunu internetten siparis ederek aldigimdan garanti belgesinin kutuya yapistirilmis olabilecegini ve kutunun da tasinma sirasinda atilmis oldugunu soylememe ragmen,parayi odemezsem urunu teslim etmeyeceklerini soylediler.
    gold'un musteri hizmetleri sorunu tefal ile halletmem gerektigini,tefal ise parayi odemek zorunda oldugumu soyledi.
    tuketici haklari ise faturanin garanti belgesi yerine kullanilabilecegini soyluyor.
    basvurumu yaptim,bekliyorum ama acikcasi umitli degilim.
    demem o ki,tefal alacaksiniz garanti belgesini iyi saklayin ve gold'tan almayin.
    edit :tüketici hakları mahkemesine başvurum sonucu tefal servisi motor değişimini ücretsiz yaptı.
    kullanmış olduğum 6 sene içinde actifry ın 2 kez tavası, 4 kez pervanesi, 2 kez kapağı, 2 kez de sıcak hava üfleyen kısmı değişti.
    tüm bunlar ücretli olarak değişti tabi ki.
    alırken aklınızda bulunsun.
  • sinbo,king ve arzum un ar-ge odasında muhtemelen dagıtılımış olarak duran tefal in cihazı.

dyson ve rainbow un çakmasını çıkaran yurdum teknisyenlerinin bu actifry icin bu kadar uğraşmasını ben çözemedim ama sabırla bekliyoruz.
hesabın var mı? giriş yap