• tina, daha cok 60li yillarda cocuk olanlar a yonelik ceviri bir cizgiromandi. troller vardi icinde mesela, 12-13 yasinda kiz cocuklarinin maceralari vardi bir de herkul palas vardi galiba..
  • boğazına aldığı bıçak darbeleriyle bir "bayram" günü, insanların vahşiliğine "kurban" giden pitbull cinsi köpek. hikâyesi burada. katlinde rol oynayan, kendinden başka hiçbir canlının yaşam hakkına saygı göstermeyen bu insanlara diyecek bir şey bulamıyorum.
  • crystal meth'e verilen gizli isimlerden biri. arkadaş arasında ya da internetteki ilanlarda "is tina coming too?", "i'll be there with my friend tina." şeklinde anlaşmak için kullanılıyor.
  • zamanında margaret thatcher'ın partisi conservative party tarafından dağa taşa yazılan bir slogandı. açılımı ise
    there is no alternative dir. alternatifi olmayan şey (thatcher ve yandaşlarına göre) market kapitalizmidir.
  • süper dergilerdi bunlar. annemde vardı, anneannemin evinde duruyorlardı. o kasvetli evde haliyle sıkılan biri olarak en sevdiğim şey tina'lara bakmaktı. kapaklarında hep tertemiz, pırılpırıl ciltli bir kız resmi olurdu. bu tina'ydı herhalde. o kızlar bana acayip güzel görünürdü, büyüyünce öyle birşey olmak istediğimi düşünürdüm. içerik de güzeldi, trollervardı, barbievardı, bir tane şişman kadınla zapzayıf kısacık boylu sevgilisinin olduğu bir çizgi vardı, belki de bu zaten trollerde geçiyordu. anımsadığım kadarıyla bazı uzun yazılar da vardı ama ne anlatırlardı, bilemiyorum. bu dergileri kim türkçeye çevirmiş, orijinali neymiş, hep bir muamma. nedense unutulmuş bu arkadaşlar, internette bazı açık arttırma sitelerinde satışı var ama hakkında pek bir bilgiye rastlanmıyor. araştırmalarım sürüyor.
    ha, anneminkilere n'oldu? anneannemin evindeki pek çok güzel şey gibi onları da fareler yedi.

hemen edit: ilk sayısı 1967'de çıkmış, ceylan yayınları basıyormuş bunları.
  • bilimsel teorilerde, veya bir "teori"nin tüm bilim-bölüm-disiplin-yaklaşım konularında kalıplaşmış ve yerleşik -münhal- bulunan bir arguman. "there is no alternative" argumani. "boyle gelmis boyle gider yapan yapmi$ bo$gec" anlayi$idir.

tersi ise tia -"there is an alternative"- anlayisidir, daha akademiktir, daha arastirici, vizyonerdir.
  • 70'li yılların genç kız dergisi, troller dahil çeşitli çizgi roman ve hikayeler bulunurdu
  • (bkz: ağır roman)
  • fî tarihinde, english for a changing world'deki,

- hi dick
    - hello tina
    - how are you?
    - fine thanks, how are you?

diyaloğu ile tanıştığımız kişi.
hesabın var mı? giriş yap