• soruların çoğunu bilemeyen ben ve arkadaşlarımın nedense oynamaktan çok zevk aldığı oyun. cahil olduğumuz kadar gerizekalıyız da sanırım sdlkjfsdlkfj
  • soruları arasında;

'hemen her konu hakkında kayıtlı yazarların yorumlarını içeren, ansiklopedik olması ve küfür içermemesi gereken katılımcı sözlük şeklindeki web sitesi hangisidir?'

şeklinde bi soru olan oyun. sorunun cevabı da ekşi sözlük müş. oyun hazırlayıcılarını esefle kınıyor, ve onları aşağıdaki başlığa davet ediyorum.

(bkz: nick fury ve adam gibi kufreden yarraklar)
  • seinfeld'in the bubble boy bölümünde george bubble boy'la trivial pursuit oynarken "moors mu moops mu" tartışmasının kavgaya dönüşmesi sonucu bubble boy'un balonunu patlatıyordu.
    trivial denmiş ya.. alın size trivia.
  • hasbro intertoy gorevlisi olsam bu oyunda yeni sorular iceren kartlardan satardım.. misal 100 yeni soru kartı 3-4 lira olsun, insanlar gider alır bunu.. boylece oyun sonsuz bir donguye kavusmus olur, insanlar cogu soruyu bildikten sonra yenilerini alıp oyle yapar..

mesela ben olsam 100'er kartlık desteleri cıkarırım piyasaya, 5 lira gibi makul fiyattan satarım.. ama o 100 kartla sınırlı kalmaz.. atıyorum 1.000 tane yeni kart hazırlarım, 100'er 100'er ayırınca 10 tane eder.. 1'den 10'a kadar numaralarım paketleri.. ben giderim mesela 10 ve 4 numaralı paketleri alırım.. sonraki gun 5 numaralı pakedi alırım sonra 1'i alırım.. 1'den 10'a tum paketleri alırım farklı farklı 1000 yeni kart ve 6.000 yeni soru elde etmis olurum..

tanesi 5 liradan 10 tane kart paketi demek 50 lira demek, hasbro intertoy icin hic mi hic yabana atılacak bir miktar olmamalı bu..

ustune dusulesi, dusunulesi bir olay olmalı bu.. ben yetkili biri olsam gozumu kırpmadan hemen uygularım bunu.. sahsen 2400 sorunun yarıdan coguna sıp diye cevap verecek duruma geldim ben artık.. bu 100'luk paket fikri hayata gecmis olsa ve dedigim gibi 10 tane veya 5 tane farklı paket bulunsa ben coktan hepsini almıstım..
  • sana toronto kış olimpiyatlarına kaç türk sporcu katılmıştır derken rakibine michael jackson'ı soran oyun. ızdırabını öpsünler neyse rekabet güzel şey...
  • herhalde bir yıldır mütemadiyen oynuyoruz. dün okumam gereken soruyu tamamlayamadım şaşkınlıktan.

https://twitter.com/…tus/173032348072427520/photo/1

genel olarak trivial pursuit güzel ama oyun 6 kişiyle aşırı uzun sürüyor. ona bir ayar çekmeleri lazım. bir de artık yeni edition çıksın bunları ezberledik. ekşi sözlük'te "küfür içermemesi gereken" kısmını da "hakaret içermemesi gereken" diye düzeltmeleri gerekiyor. sizden ümitliyiz.
  • bi kaç kere oynadim da, sorulari sanirim balikesir dogumlu bir rus tarafindan hazirlanmis bir genel kültür oyunu. bu kadar iltimas baska türlü geçilmez zira.
  • genelde karşı taraf bilemesin diye,
    soruyu okurken alakasız vurgular yapıp
    kafa karıştırmak istemekten kendinizi alamadığınız
    genel kültür oyunu.
  • oyunda sorulan "galaksimizin en büyük gezegeni hangisidir" sorusunun cevabı jüpiter verilmiş. değil. jüpiter, güneş sistemimizin en büyük gezegeni. galaksimizin bildiğimiz en büyük gezegeni ise jüpiterden 13 kat büyük olan ve kappa andromeda yıldızının yörüngesinde olan "super jupiter". ona göre yani.
  • içinde hatalı sorular var. aklıma gelenler:

- oğuz han destanı hun destanı değildir, uygur destanıdır.
    - efelerin, çetelerin birliklerine kuva-yı seyyare denir. kuva-yı milliye ise eşraf öncülüğünde kurulan düzenli askeri birliklerdir.
    - tamamen italya sınırları içinde olan tek ülke san marino değildir. vatikan da aynı vasfa sahiptir. vatikan'ın ülke olduğundan kuşku duyanlar m.a.a.'nın türkiye'de hangi suçtan yargılandığına bakabilir*
    - halife ünvanını ilk defa yavuz sultan selim'in kullandığı bilgisi çok beylik bir bilgidir. ünvanı ondan önce kullanan osmanlı padişahları da vardır. kaldı ki halifeliğin osmanlı hanedanına devri mısır'ın fethinden çok sonra olmuştur.

bakalım diğer yarısında neler çıkacak.
hesabın var mı? giriş yap