• evden bir görüntü. ne olursa olsun hayatta hep bir şeyleri beklediğimizin sembolü. yatak odasındaki dolabın üstündeki hurçlar türk ailesinin conatus'udur. hep yaşamayı düşünüyoruz, varolacağımızı varsayıyoruz, baharı, yazı, kışı bekliyoruz. hurç, bohça, elektrikli süpürgeyle hüüüp diye düzleşen poşetli garip şey... bunların yeri ekseriyetle yatak odasındaki dolabın üstüdür kardeşim. şu garip görüntünün huzurunu hiçbir şeyde almadım. hurçların yastık yüzü ve nevresimle uyumlu çiçekli desenleri, kahverengi, pembe, mavi ve yeşil tonların uyumu ve bozulan hurç fermuarları... aşağıda bekleyen anneye düşürmeden hurç indirmenin haklı gururu... patlayan kames topu kesip şapka yapmak bir, bu iki. bunları görmedikçe mutlu olamam, huzur dolamam.
  • yapılan her büyük temizlikte başa bela olan hurçlardır. öküz ölüsü gibidir lanet şeyler. annenin yıllarca biriktirdiği çeyizlerle, işe yaramaz eşyalarla, yatak, yorgan ve mevsim nedeni ile kullanılmayan giysilerle doldurduğu, kaldırıp indirme işini her zaman oğullarına yıktığı dinazor bohçaları.
  • yıllar boyunca adını burç bildiğim hurçlardır.
  • analarımız bunları çatlayana kadar doldurmakta ustadırlar. hacmiyle zerre orantısı olmayan şeyleri sığdırırlar. öyle ki, fermuarı bozarlar, köşesinden kıyısından patlatırlar. bunu kaldırmak ve gardrobun üstüne koymak için kuvvetli olmanın yanında, silkme ve koparmada deneyimli, azim sahibi olmak gerekir. iman gücü de tercih sebebidir. ayrıca, annem beni bu nesnelerle ilk tanıştırdığında adlarının hurç olduğuna inanmamış, gene bi telâffuz hatasıdır diye düşünmüş ve adlarının burç olabileceğine kanaat getirmiştim. hâlbuki, hurçmuş hakkaten.
  • pikedir olayın özü. yazın serin serin uyumamızı, buna mukabil üşütmememizi sağlayan pikeler kışın orda durur. siz de katılacaksınızdir ki pikenin hayatımızdaki yeri ve önemi yadsınamaz.

-çocuklar anneniz bugün, düne nazaran daha az pike diyor. sanırım yaz bitmek üzere.
    umut sarıkaya
  • kızı evlenen annelerin gizli hazinesidir. senelerce "ya anne şunların işe yaramayanlarını atsan artık, yeter yaa bimilyon hurcun var" dedim ama tam evleneceğim sıra o hurçlar şlak şlak şlak diye açıldı ve içinden bin tane havlu, iki yüz tane seccade -davetiye götürdüğü her yerde eline tutuşturmuşlar nedense-, beşyüz tane masa örtüsü, ikiyüz bin adet kumaş peçete çıktı. "interesting" dedim "terbiyesiz" dedi.
  • her evde var mıdır acaba(?) diye merak ettiğim hurçlardır..saolsun varolsun canım ciğerim anneciğim, zaman zaman indirir ya da indirtir, boşaltır doldurur ve yine kaldırtır..
    ''ya anne şunların işe yaramayanları atsan diyorum artık, yeter yaaa bimilyontane hurcun var, ne var bunların içinde, yakıcam hepsini '' diye çıkıştığımda cevap hep aynısı ''ya kızım bi sus, şu sağdaki pembe olanı indir bakiym içinde ne varmış'' demesiyle artık allahım sana geliyorum etkisi yaratmaktadır..bizim hanede hurçlar dolap üstüne, vakumlu olanlar baza altınadır..vakumlular allahtan şeffafta en azıdandan açıp içine her seferinde bakmıyoruz..yakıcam o hurçları başka yolu yok.*
  • eve sıcaklık katan sembollerdendir. bir evde dolabın üzerinde hurç bulunuyorsa o eve sık sık yatıya kalmalı misafir geliyordur, o evde sık sık kalabalık aile yemekleri yeniyordur, yılbaşlarında tombalaya katılım sayısı maksimuma tabağınıza tavuğun butunun düşme ihtimali minimuma yaklaşıyordur. anneanne evi ise bayramlarda dolup taşıyordur o ev ve siz kazık kadar adam olduğunuzda bile divanda uyuya kaldığınızda üstünüze örtülecek ince pike yine o hurçların içinde saklanmaktadır. küçük teyzenin hiç kullanmayacağı ince dantel yemek masası örtüsü de. hurçlara ev sahipliği yapan dolapların birinden günün birinde sizin 35 sene önce bebekliğinizde üstüne kustuğunuz sarı tulumunuz çıkabilir ve konu dönüp dolaşıp bebekken anne sütü içmeyip ciğere bayıldığınıza, şişman olacağınızın o günden belli olduğuna gelir illa ki. ve siz bu yaşınızda hurçların bulunduğu odada uyumadan önce dedenizden dinlediğiniz keloğlan masallarını özleyebilirsiniz. kalabalık ailelerin işaretidir evde bulunan hurçlar.
  • bir level atlayarak vakumlu olanlarına geçiş yaptığımız, apartman dairesine sığmaya çalışanların kurtarıcısı ev eşyası.
  • gocebesin sen gocebe kal diye bagirirlar
hesabın var mı? giriş yap