• edit (kulis): eğer 26 ocak'ta aday belirlenirse 30 ocak'taki lansmanda aday da açıklanacak imiş.

- 30 ocak'ta geçiş süreci yol haritası açıklanacak.
    - seçime ortak adayla gidilecek. (çoklu aday konusu kapandı)
    - aday belirleme süreci başladı. genel başkanlar istişare yapacaklar.
    - 6 nisan'dan önce bir erken seçime tamam diyeceklerini belirttiler. (sonraki bir tarihte seçime hayır oyu veriyor muhalefet. bu durumda rte'ye kalan tek seçenek meclisi feshetmek)
    - meclis çoğunluğu için çalışma yapılacak. (muhtemelen bazı partiler ortak listeyle gidecekler)

kaynak

aday 12 şubat'ın yıldönümünde açıklanacak bence.
  • --- spoiler ---

genel başkanlar arasında ortak cumhurbaşkanı adayının tespiti ile ilgili istişarelerinin başlatılmasına karar verdik.
    --- spoiler ---

görsel
  • bunlardan bir cacık olmaz.
  • aksener kek, poğaça yapıyor, termosta çayla götürülüyor. üzerine de 101 patlatiliyor.
  • 10. toplantıda aday belirleme sürecine başladıysalar seçime kadar siksen aday çıkaramaz bunlar.
  • önemli ve somuttur. en gündemdeki ve mühim madde bana göre, iktidarın "mevsim şartlarını değerlendirerek" diye sıvadığı erken seçim girişimini, 6 nisandan önce (yani geçen seneki seçim kanunu değişikliklerinin geçerli olmayacağı bir tarihte) seçime varız yoksa destek vermeyeceğiz demiştir.

ekleme:

* 6 nisandan önceki seçime varız yoksa babayı alırsın kısmı ve bunun mutabakatla oluştuğu ifadesi çok önemli.

* seçim listelerinde şehir şehir bölge bölge bile çalışarak mv adayı listesi oluşturacakların ısöylemeleri benim içimi biraz rahatlattı. konunun farkındalığı önemli.

* tüm altılı masa argümanı zaten iki yıl sonra sistemi değiştirip yeni bir seçim üzerine kurulu. bu durumda iki yıllık cb adayının gerçekten bir anlamı kalmıyor. tüm süreç bu zemindeki sağlam kararlılıkla ilerlerse tabi.

* cumhur tarafı arada anlaşmazlık çıkarmak için içerden dışardan çok uğraştı ama gördüğümüz kadarıyla bu metin çok kararlı, mutabakatı ciddi şekilde kamuoyuna sunan başarılı bir metin olmuş.

* sıradan bir seçmen olarka ilk kez somut ve yerinde bir metin gördüm.
  • lord of the rings'teki ent meclisi sizden daha hızlı mutabık kalabiliyor tebrik ederiz.
  • yüzüklerin efendisi, ent konseyi.
  • bu kadar çok konuşup hiçbir şey söylememek sizler bu ülkenin kara bahtı kem talihisiniz....
hesabın var mı? giriş yap