• troll başlığı gibi oldu ama dayanamadım sözlük. entrylerime bakın trollükle hiç işim olmaz. bu konu, yıllardır hep aklıma takılan bir konudur.
    birileri bana aşağıdaki tabloyu bi açıklasın.

* * * * l * * * *

tabloda görüldüğü üzere sekiz tane yıldızın tam ortasında duran çubuk, sekizin yarısıdır. bu da 4.5'e tekabül etmektedir. aksini iddia eden gafildir. bu tabloya göre sekizin yarısı 4,5 olmazsa neden olmaz? biri bana bilal'e anlatır gibi anlatsın.

ayrıca yine iddia ediyorum * ki 9'un yarısının 5 olması gibi bir durumla da karşı karşıyayız.

* * * * `*` * * * *

dokuz yıldızdan ortadaki yıldız dokuzun yarısı olmaz mı? dokuzun yarısı beş değildir de nedir?
    eyyy matematikçiler, cevap bekliyorum.

edit1: @standart orbit, @bastian, @kalp gozu kapali ve @alt epidermis: işimize gelince noktaları sayalım, işimize gelince boşlukları sayalım, oh ne güzel dünya. ilk tabloda çubuğu koyduğum noktanın sağında ve solunda 4,5'ar tane birim var mı yok mu onu açıklayın bana... 3,5 nerden çıktı bi kere?

edit2: bir de gerek entry ile gerekse özelden gelerek 0'ı da sayman gerekiyordu diyenler var. 0 nerden çıktı? işin içine 0'ı katarsak 9 birim olur ve yarısı beşinci birim olan 4 olur. bu da ikinci iddiamı destekler ancak. izleyelim:

0 1 2 3 4 5 6 7 8

burada 4, 8'in yarısı olarak gözükebilir. ancak bu tamamen göz yanılmasıdır. iyice sayarsanız elimizde toplam 9 tane birim vardır ve yarısı, beşinci birim olan 4 sayısıdır. bu durummda 9'un yarısı 5'tir
  • (bkz: ortası)
    (bkz: yarısı)
  • (bkz: istatistik 1)

(bkz: mod) (bkz: medyan)

serideki ortanca ile birseyin yarisini karistirmamak gerek. 8 tane ekmegi 4er tane iki yarima ayirabilirsin.
    ama 8lik bir seride ortancayi bulacaksan 4bucuguncu terimdir.
  • hayatımda duyduğum en mantıklı şey.
  • (bkz: 4+4+4)
  • ancak 1 ve 2. yıldızın arasını 1 kabul ederken, 8. yıldızın kendisini 8 kabul eden bir insanın varabileceği bir sonuç.

(bkz: afferin çok doğru düşünmüşsün)

bilal'e anlatırcasına edit'i (maksat "oha lan" diyenlerin şüpheleri silinsin):

arkadaşın böldüğü şey 8 sayısı değil, 7 birimlik bir sayı cetveli;
    *__*__*__*__*__*__*__*
    bunun ortası da doğal olarak 3,5 birimdir ve tam olarak ilk entry'deki yerdedir;
    *__*__*__*_l_*__*__*__*

bölünecek şey 8 birim ise şöyle gösterilir;
    *__*__*__*__*__*__*__*__*
    ortası da dördüncü yıldızdır...

değil 5. yıldızdır(4 birim). şampiyonluk kutluyoruz olm *
  • "eğitim sisteminin içine ettiniz derken bu gibi sağlam denekler yoktu, aha bu da oldu."
  • sayıyı ikiye bölmek ile, mesafeyi ikiye bölmeyi aynı şey zanneden insan beyanı.

yalnız şunu belirtmeliyim ki, bazı entryler iyi güldürdü gece gece *
  • troll başlığı gibi olmasından kaynaklanan durumdur.
  • çünkü çubuk yıldızların değil aralıkların ortasındadır.
    7 aralık vardır ve çubuk da 3.5'uncu aralıktadır.
    şekil, 8'in yarısının 4.5 olduğunu değil 7'nin yarısının 3.5 olduğunu göstermektedir.

işte ondan...
hesabın var mı? giriş yap