• (bkz: ortası)
    (bkz: yarısı)
  • (bkz: istatistik 1)

(bkz: mod) (bkz: medyan)

serideki ortanca ile birseyin yarisini karistirmamak gerek. 8 tane ekmegi 4er tane iki yarima ayirabilirsin.
    ama 8lik bir seride ortancayi bulacaksan 4bucuguncu terimdir.
  • ancak 1 ve 2. yıldızın arasını 1 kabul ederken, 8. yıldızın kendisini 8 kabul eden bir insanın varabileceği bir sonuç.

(bkz: afferin çok doğru düşünmüşsün)

bilal'e anlatırcasına edit'i (maksat "oha lan" diyenlerin şüpheleri silinsin):

arkadaşın böldüğü şey 8 sayısı değil, 7 birimlik bir sayı cetveli;
    *__*__*__*__*__*__*__*
    bunun ortası da doğal olarak 3,5 birimdir ve tam olarak ilk entry'deki yerdedir;
    *__*__*__*_l_*__*__*__*

bölünecek şey 8 birim ise şöyle gösterilir;
    *__*__*__*__*__*__*__*__*
    ortası da dördüncü yıldızdır...

değil 5. yıldızdır(4 birim). şampiyonluk kutluyoruz olm *
  • (bkz: denedim yüzde yüz çalışıyor)

aynı zamanda 12'nin yarısını 6.5 buldum. ardından 100 liranın yarısını 50.5 tl buldum. 0.5 tl kâra girdim. sabaha kadar bölmeye devam. biraz para kazanalım.

not: yatırım tavsiyesi değildir.
  • "eğitim sisteminin içine ettiniz derken bu gibi sağlam denekler yoktu, aha bu da oldu."
  • hayatımda duyduğum en mantıklı şey.
  • (bkz: 4+4+4)
  • geometrik uzunluğu ölçmek için kullanılan sayma eylemiyle nesneleri saymak için kullanılan sayma eylemi farklıdır.

8 tane keki yan yana koydunuz diyelim. bunların tam ortasına bir çubuk koymanız size otomatikman 4.5 tane kek vermez. 4.5 kek elde etmek için 4. kekten sonra gelen keki yarıya bölmeniz gerekir, bu da ikinci yarının 3.5 kek olması anlamına gelir.

cetvelde ise 0 ile 8'in arasında 4 vardır. 1 ile 8 arasında ise 4.5 var. bu 8'in yarısının 4.5 olduğu anlamına gelmez, ölçmeye sıfırdan başladığımız anlamına gelir. aslında kekleri sayarken de sıfırıncı kek orada olmamasıyla bulunmaktadır ama olmadığı için onu saymayız. bir keki yemeniz ise -1. kekin var olduğu anlamına gelir. bu da zaten yokluğun var olduğunun bir kanıtıdır. yokluğun olmadığını söyleyenler sayısal düşünmemektedirler.

ekleme: aslında her kekin arasında bir tane de olmayan kek vardır. tamamı bir tane yekpare kek olmaması için nesneleri birbirinden ayırmamız gerekmiştir. bu da olmamasıyladır. yani aslında yarım kek dediğimiz orada olmayan ara kektir.
  • nokta dediğimiz kavram bir uzunluk, alan, hacim kaplamaz. boyutsuzdur. iki nokta arasındaki mesafe ise doğru parçasıdır. uzunluk odur.

sen 8 tane nokta koyduğunda

* * * * * * * *

aslında '' 7 '' adet doğru parçası oluşturuyorsun. bir uzunluk oluşturmak için sınırlara ihtiyacın var. noktalar bu sınırları oluşturuyor.

yani toplamda 7 birimlik doğru parçasının ortası da 3.5 oluyor.

* * * *|* * * *

yani bu şekil/mantık 8'in yarısının 4.5 olduğunu değil, 7'nin yarısının 3.5 olduğunu gösteriyor.

edit: standart orbit açıklamış zaten boşa vakit harcamışım.
  • çünkü çubuk yıldızların değil aralıkların ortasındadır.
    7 aralık vardır ve çubuk da 3.5'uncu aralıktadır.
    şekil, 8'in yarısının 4.5 olduğunu değil 7'nin yarısının 3.5 olduğunu göstermektedir.

işte ondan...
hesabın var mı? giriş yap