• kucuk olcekli tipik turk esnafidir. alisverise gitmissinizdir ve misal kazak alacaksinizdir. kazagi denersiniz, hosunuza gider ve almaya karar verirsiniz. ancak hemen hemen her turk insani gibi pazarlik yapacaksinizdir dukkan sahibiyle etiket fiyati uzerinden indirim yaptirabilmek icin. olaylar gelisir;

siz: "bu kazak guzelmis? etiket fiyati uzerinden ne kadarlik bir indirim yapabilirsiniz?"
    esnaf: "valla, biz, bize gelis fiyatiyla satiyoruz bu kazagi" (ic sesiniz: at yalani .... inanani seklindedir)
    siz: "olur mu ya? bu cok pahali. alaman ben bu kazagi bu fiyatiyla. yapin artik bir indirim (israrlar, israrlar, israrlar)."
    esnaf: (imana gelir) "tamam o zaman bakalim ne yapabiliriz" der

ve hastasi oldugum surec baslar. esnaf, masasinin ustunde duran devase hesap makinesini (devasa hakikatten, boyle kafam kadar, devasa olmasina devasa ancak ironik bir sekilde ancak dort islem yapabiliyor) alir ve diffirential equation cozermis edasiyla bir o tusa bir bu tusa pasar. derin dusunur. ve

esnaf: "valla en son bu olur, daha azi bizi kurtarmaz" der ve hesap makinesinde cikan sayiyi size gosterir. (ic sesiniz: hani lan size gelis fiyati buydu? seklindedir ve hala inanmazsiniz o kadar cok tusa basip bu sayiyi bulmasina)
    siz: "tamam o zaman aliyorum" der, odemenizi yapar ve iyi gunler dileyerek dukkandan ayrilirsiniz. esnaf ise bir sonraki musterinin gelmesini ve bu baglamda bir sonraki hesap makinesini kullanimini dort gozle beklemeye koyulur.
  • birçok tuşa basıp sonunda silip istediği rakamı yazan esnaf ve birçok tuşa basıp sonunda silip kendi istediği rakamı verecek küçük bir işlem yapan esnaf olarak ikiye ayrılırlar.
  • bana hep düğmelere rastgele basıp en sonunda da belirlediği rakamı yazıp gösterdiğini düşündürür
  • en asil duyguların insanıdır. avm mağazaları gibi sizi etiket fiyatına mahkum etmez. en azından pazarlık sonrası insanda "iyi indirim aldım ama" duygusu oluşturarak insanın içini rahatlatır. eğer alışveriş uzadıysa mutlaka çayını, kahvesini ikram eder. çok değil, korkarım bir 10 sene sonra tarih olacak esnaftır.
  • 'etiket uzerinden ne kadar indirim yapabilirseniz' der iseniz fiyatı bile artırabilir bu tip esnaf. 'baba en son kaça olur' şeklinde lafa girip 'ya yapma boyle sen yaparsın birşeyler haydi bak kırma bizi' ile devam etmeniz lazım. o hesap makinası ile de tersten bakınca leblebi nasıl yazılıyordu lan diye uğraşmaktadır o.
  • bir keresinde casio fx82 ile hesap yaptığına şahit olduğum bir esnaftır.
    dedim heralde yapacağı indirimin istatiksel sapmasını, yıllık tefe tüfeye göre integralini aldıktan sonra bulup bir değer biçecek. saygı duydum indirimsiz fiyattan aldım.
  • hesaplaması bittikten sonra hesap makinesini size çevirdiği anda oluşan anlık heyecan paha biçilemezdir.
  • 1.244.244 x 3 yapıp tersten bakınca zelzele yazısını gördükten sonra 10 lira indirim yapan kişidir. * *
hesabın var mı? giriş yap