• donanımı güçlü olsa da bir performans bilgisayarı değildir. air ile pro arasındaki temel farklılıklardan biri fandır.
  • ısındığı zaman zor soğuması normal olan bir bilgisayar. çünkü herhangi bir aktif soğutma yani fan içermiyor. bu durumda işlemci kendini soğutmak için performansından kısıyor. tıpkı telefonların yavaşlayıp otomatik olarak ekran parlaklığını kısması gibi.

özellikle yoğun performans isteyen işlerle uğraşacaksanız alırken bunu düşünün. açıkçası ben yoğun olarak bilgisayar kullandığım için işlemcinin sürekli belli bir sıcaklıkta çalışmasının, aletin kullanım ömrünü kısaltacağını düşünerek pro'ya kaçmıştım .
  • ısınıp performansı kısmaya başlaması cpu+ gpu’yu tam güçte en az 10dk kullandıktan sonra başlıyor. düşüş de %15’i geçmiyor.

ısınıp performansının düştüğünü söyleyeler nasıl bir yükle bunu başardığını da yazmalı derim.

geçen animasyon render’ı aldım blender’da, 10dk sonra performansı kısıp 9 saniyede render ettiği frame’leri 11 saniyede render etmeye başladı.

normal kullanımda, browser, kod düzenleme vs gibi işler yaparken 35 dereceyi geçmiyor.

elimde grafikler var.
  • ofis değil ev laptop'ı. o yüzden pro değil air ya zaten.
  • öncelikle macbook air m1 16gb sahibi olarak herhangi bir sorun yaşamadım intellij performansı bariz farkediyor. derleme konusunda inanılmaz ayrıca intellij yi indirdikten sonra kurdumu kurmadımı derken şakadanak açılması beni hayrete düşürdü şuana kadar performansı gayet iyi yalnız çok eski uygulamalarda kullanıyorum bunun için windowsa ihtiyacım olacak aşağıdaki sorumu okursanız sevinirim.

mac dünyasına yeni adım atmış bir yazar olarak mac de eski ide(powerbuilder 12 gibi) leri çalıştırmak için windows a ihtiyaç olduğunda wmvare fusion ile mi yoksa bootcamp ile mi çözüyorsunuz. deneyimli yazarlar mesaj kutumu yeşillendirirse sevinirim.

edit: parallels ile sonumu çözdüm fakat bu da lisanslı olduğun olduğu için tam manası ile çözmedi
  • pasif soğutma kapasitesi ve performans ilişkisi ile ilgili aklınızda sorular varsa size bazı cevaplar verebilirim.

330 frame'lik bir animasyon render'ı aldım blenderdan. m1 ve metal destekli blender 3.1 versiyonu, yani hem cpu hem de gpu desteğine sahip.

verimlilik çekirdeklerine fazla yük bindirmiyor, performans çekirdekleri ve gpu'ya yüklenerek çalışıyor. şöye: görsel

her frame yaklaşık 1 dakika 20sn'de render edildi. grafikte göreceğiniz boşluklar frame render'ı tamamlandıktan sonra yapılan denoise işlemi sırasında düşen cpu kullanımı olmuş oluyor.

m1'in sıcaklık durumu ise şu şekildeydi sonlara doğru: görsel

m1'in render bittikten 10dk sonraki sıcaklık durumu: görsel

7 saat süren render boyunca performans çekirdeklerinin sıcaklık grafiği(ikinci tepe, ilk tepe dün aldığım renderın): görsel

aynı şekilde bu defa gpu sıcaklık grafiği: görsel

render tamamlandıktan sonraki sıcaklık düşüşü: görsel

işlem yükü kesildiği an işlemcinin ne kadar hızlı soğuduğunu görebiliyorsunuz.

render süresince çok ciddi bir performans değişimi de olmadı, ilk başta her frame'i 1 dakika 15sn'de render ederken bir süre sonra bu 1 dakika ve 20sn'ye doğru kaydı ve öyle kaldı. zaten her frame aynı olmadığı için frame render süreleri arasında bir kaç saniye fark oluşabildiğinden bu çok manalı bir fark değil.

not: oda sıcaklığı 24 derece an itibariyle, gündüz hava iyiydi ve muhtemelen biraz daha yüksekti.
  • mart ayında apple etkinliğinde macbook air'ın yeni sürümünün açıklanması bekleniyor. bu beklentiye göre yeni macbook air'ın çipi değişecek ve m2 çip taşıyacak. grafik kartının kapasitesi artacak ve 10 core'a çıkacak, bir de farklı renklerde sunulması bekleniyor. fiyatı da muhtemelen 2020 macbook air'a göre artacak. fakat yine de yarın 2020 macbook air almak isterseniz, aşağıda incelemesini bıraktım (bu arada martta 13 inch macbook pro açıklanıp, air eylüle bırakılabilir):

teknoloji youtube kanallarında istisnasız en çok övülen bilgisayar. türkiye'de de çok iyi sattığını tahmin ediyorum, en azından benim etrafımdaki neredeyse herkes aldı.

bunun nedeni, fiyat performans olarak piyasadaki en iyi bilgisayar olması. evet garip ama apple'ın bir ürünü, gerçekten performans başına fiyatta diğer tüm bilgisayarlardan önde.

bir diğer nedeni, hedef kitlesini iyi belirlemiş ve o hedef kitlesine ihtiyacı olan her şeyi sunan bir bilgisayar olması.
    nedir bu ihtiyaçlar:
    - öncelikle hafif olması. air'ı çantanıza attığınızda ağırlık gerçekten hissetmiyorsunuz.
    - internette dolaşıyım, video izleyelim, ders çalışıyım, sunum hazırlıyım, düşünceleri için bire bir çözüm.
    - fanlarının olmaması büyük bir artı. fan dediğin şey çok yüksek ses yapabiliyor ve rahatsızlık veriyor. tamamiyle sessiz bir bilgisayar olmasıyla bu sorunu çözüyor.
    - youtube videosu yapmaya yeni başlamış, yeni yeni blender çözen, yeni yeni oyun tasarlayan kişiler için yeterli performansa sahip. uçup kaçmıyor ama en azından programları çalıştırıyor.
    -tabii ki şarjından da bahsetmek gerekiyor, şarjı çok iyi dayanıyor.
    - kısaca harika bir verimlilik bilgisayarı.

eksisi nedir diyecek olursanız, tabii ki oyun oynayacaksanız mac almayın, bunu yazmaya bile gerek yok ama bir genç arkadaşımız gaza gelip mac almasın, sonra da bize küfür etmesin diye yazmamız gerekiyor.
  • pt.com.tr de 2bin tl x 6 taksitle almak mümkün. al geç. m2 gelince 4bin taksitle anca alıncak
  • ekşi sözlük hiçbir siki beğenmeme timi'nin bile beğeneceği laptoptur. gerçekten kusursuz.
  • üründen memnunum. donusturucu ile harici ekran kullaniminda pil performansinda kayiplar yasiyorum. donusturucu ile harici ekran kullanımı pil sağlığıni olumsuz etkiler mi? bilgisi olan varsa, paylaşırsa sevinirim.
hesabın var mı? giriş yap