• uzun adi federated states of micronesia olan chuuk, kosrae, pohnpei ve yap adlarindaki dort eyaletten olsun bati pasifikteki adalar toplulugu. 1525 yilinda endonezya'yi arayan portekizli denizciler tarafindan bulunmustur fakat iki eliyle bi seyi tutamayan portekiz kralligi diger tum somurgelerini kaybettigi gibi burayi da kaybetmistir. ikinci dunya savasi sirasinda japonya'ya bagli olan micronesia, caponlarin hezimeti sonucu ilk once amerika tarafindan bombalanip yerlebir edilmistir, sonra da birlesmis milletlere baglanmistir. bir sure sonra amerika'nin garantorlugu altina giren ulke yavas yavas amerika'nin gayri resmi bir eyaleti haline gelmistir. 1979'a kadar abd'nin burada bir high comissioner'i vardi ama o yildan sonra micronesia bagimsizligini ilan etti ve devletini kurdu. takribi nufusu 105 bindir. anormal bir dogal guzellige sahiptir ve goc kabul etmektedir. (bkz: ne dedim ben simdi)
 • amerikalilarin hidrojen bombasi denemelerinden sonra jellyfish babies cehennemine donusen cografya parcasi.
 • buralı bir teyze bana, müslüman olduğumu öğrenince sen de saddam gibi terörist misin diye sormuştu.ben de cevaben :
  senin ananı sikerim kalbini de kırarım demiştim ve işler karışmıştı.bir de bunlar 10 kardeşti ve sürekli beraber geziyorlardı.
 • ülke için (bkz: mikronezya federal devletleri)
 • para birimleri olan mikron'un, son zamanlarda değer kaybetmesi sebebiyle halkının sokağa çıkması sonucunda, polisin attığı bir hindistan cevizi kabuğu kapsülü yüzünden öldüğü ülkedir. peff dandik.
 • şöyle biyer: http://lifeglobe.net/…alau_islands_080313_ssh_3.jpg

  sonra gel de cennet vatanım, canım türkiyem de...
 • bi gun gidecegimiz yer.. su avustralyaya goc eden arkadaslarimin yerinde olsaydim, buldugum tatilde mikronezya, kirbati,samoa,tuvalu,tonga,sumbawa adasi gibi pasifik okyanusunda, avustralya cevresindeki bu adalara gitmek icin calisir, didinir, para biriktirir ve giderdim. nitekim 6 yillik zaman diliminde gitmeyi planliyorum, yoksa tarihe karisacaklarindan hic goremicez..
  cunku 2001’den bu yana avustralya yakınlarındaki kucuk ada ülkesi mikronezya’da deniz seviyesi her yıl 2.1 santimetre yükseliyormus, kuresel isinma nedeniyle. böyle giderse deniz seviyesinden sadece 30 santimetre yüksekte olan bu ülke (ve bu bolgedeki bircok kucuk ada ulkesi) 10 yıl sonra tamamen sular altında kalacakmis.. (not:tanri mauritusu korusun).
  haberiniz olsun ey avustralyada yasayan insanlik, gidin gorun bence.. ilerde bikac resim esliginde torunlariniza anlatirsiniz belki, simdi yeryuzunde var olmayan bu muhtesem adada ne eglenmistik diye..

  ada ulkeleri
 • an itibariyle 3 maçta 114 gol yiyen bir milli takıma sahiptir.
 • birleşmiş milletler'de filistin'in "üye olmayan gözlemci devlet statüsü" olmaması için oy kullanmış ülkedir.
  sanırım ülkemizin adı bilinmiyor, aykırı duralım reklam olur mantığı yürüttüler. başarılı da olmuşlar. bu sayede kendilerine dikkat etmiş oldum.
hesabın var mı? giriş yap