• 2007 kpss puanıyla atandığım okul*un bağlı bulunduğu şehir. arkadaşlar, memursanız ve gerçekten birikim yapmak istiyorsanız gözünüz kapalı mordor'u yazabilirsiniz. sağdan soldan duyduklarınıza kulak asmayın. "ya çok doğuda" ya da "tehlikeli yerler orası başına iş gelebilir" diyenleri dinlemeyin.

http://screenshots.filesnetwork.com/…ddle_earth.jpg

tamam doğuda ama mordor'dan için doğunun paris'i deniliyor. nerdeyse her türlü imkan var. şehrimiz biraz kurak, birazcıkda sıcak. ama inanın o ateş rengi gökyüzü izlenmeye değer. buranın yerlileri "abi bir gelirken ağlarsınız, bir de giderken ağlarsınız" diyor.

başta yabancılık çektik. malum yerlileri bizim oranın insanlarına benzemiyor. konuşmaları felan değişik. şiveli. kendi aralarında zaten hemen kendi dillerini konuşuyorlar.esnaf hemen anlıyor senin oralı olmadığını ama sağolsunlar çok yardımcı oluyorlar. kadirşinaslar. yaşlılarına çok değer veriyorlar. bizim buralar gibi değil. vefa bir semt ismi değil orda. şehre adapte olmamızda sağolsun bu şehrin ileri gelenlerinden birisi, -gerçekten çok muteber, hatrı sayılır birisi- yardımcı oldu. ben ismini de yazmak isterdim ama o kadar alçakgönüllü ki bana özellikle yazma dedi. biraz yaşlı ama çok dinç. kılığına kıyafetine çok önem veriyor. yerel bir giysi giyiyor sürekli, bembeyaz ve tertemiz. geleneksel bir şey herhalde daha sormadım. elinde de hiç düşürmediği ilginç bir asası var. bir gün kendisine "hocam, memlekete gittiğimde size zonguldak bastoncular çarşısından el yapımı, şöyle işlemeli bir baston getiriyim, hatta tutma yeride şahin başı figürlü olur, ne dersiniz?" dedim. teşekkür etti, "yıllar yılı buna alıştık oğlum başkası gitmez bize" dedi. daha kendisinin ziyaretine gidebilmiş, bir çayını içebilmiş değilim ama anlattığına göre yalnız yaşıyormuş. "büyük bir yerim var bir başıma kalıyorum evladım" dedi. zordur herhalde. allah yardımcısı olsun.

şehir, manzara açısından gerçekten harikulade. büyük bir dağımız var, şehrin her yerinden rahatlıkla görülüyor. bir de o dağın biraz ilersinde -henüz gitmek kısmet olmasa da- büyük bir iş merkezi var herhalde. tam olarak ne binası anlamadım ama iş merkezi gibi duruyor. tepesinde muhteşem bir ışıklandırma var, bazen lazer gösterisi oluyor. gerçekten çok heyecanlı, çok uzak mesafede olmasına rağmen ışık bizim eve kadar gelebiliyor bazen. ev demişken kiralar da çok ucuz. lindon'da olduğu gibi çok pahalı değil.

öğrenci açısından değerlendirecek olursak, öğrenci başarı düzeyi diğer illere göre düşük. geri kalmışlığın ve halkın cahil olmasının bunda çok payı var. kişisel hijyenlerine ve malesef ne yiyip içtiklerine de hiç dikkat etmiyorlar. malesef bunlar da mordor'un bazı acı gerçekleri. devlet hizmet götürmemiş buralara. alışmak biraz zaman alıyor ama sonunda değiyor doğrusu.

herşeye rağmen, memleket doğduğun değil doyduğun yerdir sözüyle kalktık geldik buralara, düzenimizi kurduk. buranın hizmet puanı da diğer illerden daha yüksek. benim hedefim burada bir 5 yıl çalışıp hem birikim edinmek hem de daha batıya atanmak. aklımdan lindon geçiyor, deniz kenarı harika bir il. zeytinyağının en hakikisi de orda. denizi de tertemiz. hem hanım da istiyor.

arkadaşlar lütfen buralar hakkındaki ön yargılarınızı yıkın, insanlarını ve burayı tanımaya çalışın. rohan'da gondor'da çalışmak güzel ama sen gelmezsen, ben gelmezsem kim gelecek buralara?
  • nufus: 200 000 orc, 1 wizard, 1 göz ve yeterince uruk hai vs..
    ekonomi: mordor halki yarım ve hayvanlıkla gecinirler. dikkat ederseniz siz de zaten hayvancilikla arasındaki farkı anlarsınız. gerekli reformları yaparak saurondan 8 milyar dolarlık krediyi alabilmişlerdir.
    yönetim şekli: temsili diktatörlük (sauronun kişisel mazaretleri burada önemli etkendir. faşistliği vekaleten saruman yapmaktadır.)
    rakım: efendi gibi ölçmemize izin vermedikleri için kuş bakışı 2 km dir.

gerzek yazarın dipnotu: bu güzel beldemiz nedense pek göç alamamakta fakat enteresan bir şekilde kendi kaynaklarını yaratabilmektedir. bu da ulusumuzun aslında ne kadar çalışkan olduğunun göstergesidir.
  • orta dünya'nın çinçin'i.
  • kötülükler diyarı karanlıkların efendisi sauron'un diyarı.
    beyaz kadın ticaretinin yapıldığı,drug satışının bol bol olduğu lanet bir bölge
  • burdur'la isim benzerliği tesadüf olamaz. saruman-saruhan benzerliğinden uyanmadıysanız olaya, buradan çakozlarsınız.
  • (bkz: esenyurt)
  • "orta dünya üzerinde görmek isteyebileceğimiz son yer. ama gitmek için uğraştığımız tek yer. üstelik gidemediğimiz de tek yer." (bkz: samwise gamgee)
  • şu adreste caps olarak görülebileceği üzere google maps'te the shire'dan varış noktası olarak modor seçilip yürüyüş seçeneği ile "get direction" butonuna tıkladığınızda "dikkatli olun - insanlar basitçe mordora yürüyerek gidemez." uyarısını google amcadan alacağınız fantastik mekan.
  • cori ve heretic'in eski$ehir'de yimpa$ ile buyuk otel arasindaki bolgeye (saniyorum sivrihisar caddesi diye geciyor tam olarak ismet inonu caddesi'nin otobus terminaline uzantisi) verdikleri isim.. zira gece buradan gecerken binalar (ve o donemin yarim in$aatlari) aynen mordor tasvirindeki gibi gorunmektedir..
  • kuzeyde pursaklar, güneyde mamak çöplüğü, merkezde i.melih şatosuyla tanımlanan coğrafi bölge.
hesabın var mı? giriş yap