• normal bir ülkede olsa hükümet düşürecek cinsten skandaldır. ama biz tabiki muz cumhuriyeti ile yönetilen şahsım devleti olduğumuz için hiçbir şey olmayı bırakın, birkaç bağımsız gazete dışında hiçbir yerde haber olmayacaktır. bağımsız olduğunu iddia eden youtuber gazetecileri de haber yapmayacaktır.

gelelim skandala... iktidarın “cebimizden kuruş çıkmadan yapıyoruz” diye pazarladığı osmangazi köprüsü’nde geçmeyen araçlar için verilen garantinin yanı sıra "güncel fiyat ile sözleşmede belirlenen fiyat arasındaki fark" da devlet tarafından karşılanıyor.

• osmangazi köprüsünün 1. sınıf araçlar için 2020 yılı tek yönlü güncellenmiş resmi ücreti kdv dahil 117,90, hariç ise 109,17 tl’dir.

• sözleşmeye göre 2020 yılında olması gereken ücret ise 247,80 tl’dir. bu durumda katkı payı 138,64 tl’dir. garanti edilen 40.000 araç için her halûkarda 138 tl tutarındaki katkı payı milli bütçeden işletmeciye ödenmektedir.

• ayrıca, geçmeyen her araç için de sözleşmeye göre güncellenen araç başı toplam ücret de (247,80 tl) işletmeciye ödenmektedir.

bunun nedeni ise, verilen geçiş garantisinin döviz cinsinden abd tüm kentsel tüketici fiyatları endeksine göre güncellenmesi. şimdi sorum ak yavşaklara: dolar kuru ile ilgili yorum yaptığımızda bu ülkede tl ile iş yapılıyor, dolarla hesap yapıp algı yapıyorsunuz diyorlardı ya; ne oldu lan şimdi? bu ülkenin para birimi tl değil mi? bu ülkede yapılan bir altyapı projesine geçiş garantisi veriyorsunuz, bir de bunu dolar üzerinden bir endekse göre yapıyorsunuz. yani dolar artarken, bir yandan da endeks artıyor. yemin ediyorum türev piyasası şu olayı görse diz çöker tövbe ister!

haberin devamı
  • ne diyeyim bilemiyorum.

işin en acı tarafı gelecek hükümetler de bu parayı ödemek zorunda kalacak.
  • hem ameriganin oyunları bunlar yeğenim, bizim köprüleri kıskanıyorlar, ne olmuş devlet ekstradan para vermiş, aç kalırırım yinede köprülere laf söyletmem onlar bizim itibarımız.
  • adanada bir kopru var çatalan köprüsü ben o köprüden hiç geçmedim mesela ama köprünün tüm parasi benim verdiğim vergilerle ödendi. osmangazi'de ya da avrasya'da kim geçiyorsa o ödüyor parasını. kimse geçmezse herkes ödüyor. cok daha adil bir sistem. mesela avrasya'dan garanti sayıdan cok daha fazla arac geçiyor. bayburt'ta oturup vergi veren vatandaş değil istanbul'da olup günde 2 kere geçen vatandas yaptırdı o tüneli. ama adana'daki çatalan köprüsünü ya da izmir'deki bilmemne köprüsünü hayatında hiç bunları kullanmayacak olan bayburt'taki vatandaş da ödedi.
  • ülkenin durumu baz alındığında bu tip mega projelerin normal maliyetinden yukarıda sonuçlanması normal. ülkenin durumu ne? tüm üretimi baltalanmış, ithalata bağımlı hale getirilmiş, avrupa'nın tahıl ambarı iken göt kadar hollanda'dan tarım ürünü satın alan mahzun topraklar.

neticede bir köprü(müz) olmuş oluyor. mutlaka işe de yarayacaktır, belki kimi zaman hayat dahi kurtaracaktır. dediğim gibi, uzun vadede yüksek maliyete, garantilere vb katlanmak, genel bakışa göre kabul edilebilir. ama nereye kadar? bir proje, yapan için bu kadar karlı ve avantajlı nasıl sonuçlanabilir? madem devlet olarak elinde kozun yok, teklif verenleri birbirine kırdır? uzun vadedeki şartları daha avantajlı olanı seç?

bugün istanbul'dan izmir'e yeni yolları kullanarak gitseniz ilave 300 tl belki daha fazla para ödüyorsunuz. demiyoruz ki otoyol bedava olsun; hayalperestliğe gerek yok. ama işletmecilere bu kadar dönük kontratlar olmamalı. bayramlarda neden bedelsiz değil? neden bu sırtlanlar o günlerin garantisinden vazgeçmiyor? neden sözleşmelere yazmıyorsunuz? neden kabul edenle anlaşmıyorsunuz, neden ingiliz mahkemelerini yetkili yapıyorsunuz?

bunları bir şeyleri bilmiyor gibi safiyane vatandaş gibi soruyorum. bir yanıt da beklemiyorum. umarım ülke bir gün düze çıkar, zira bu vatanı seviyoruz. şehitlerimizden dolayı, hiçbir şey yoksa onların hakkı var.
  • bu zaten en başından beri böyleydi ekşi sözlük'te yeni öğrenilmesine şaşırdım. sadece garanti araç sayısına ödenen paraya mı tepki gösterdiğimizi sanıyordunuz?
    benim söyleyecek sözüm tükendi artık okudukça içim sıkılıyor.
    dipnot: 22 yıl boyunca ödeyeceğiz. bu sadece osmangazi köprüsü için tabii ki.
  • kavramların içi boşalınca ülkenin iktidar kanalıyla soyulmasına ve millete bunu
    duyurmadan rahatça yapabilmesinin adına artık demokrasi diyoruz.
    verilen değer millet olmazsa ödeyecek kimse de olmaz o yüzden millet çok önemli !
  • milletin götünü garanti verecekler en sonunda. şirket köprüden geçmeyenleri gelip evinde sikecek.
  • neredesiniz len ak bit yavruları. karakterinizi eşekler kovaladiklari. süzme yalaka anası babası olmayanlar. hadi çıkın savunun len bunu da hadi. haram zıkkım olsun size.
  • anlamadığım nokta geçen araçların ödediği parayla gerçek fiyat arasındaki farkı devletin ödemesi yeni birşey değil ki. zaten vardı bu başından beri niye şaşırılıyor, emin değilim ama diğer yeni yapılan yid yatırımlarında da var bu. biri de çıkmış avrasya tünelinden garanti edilen sayıdan daha fazla araç geçiyor demiş, he canım he millet arabaya binmiş avraya tüneline akın ediyor her gün.
    yine de bu olayın özelinde şu yorumu yapalım, elin ülkesinde bi yatırım yapılacaksa iyice ölçülür biçilir en son çare doğayı bozup betona başvurulur ya da para harcanır biz tüm deniz yolu imkanlarını araştırmadan, kullanmadan köprü yaptık bi de imkansız garanti sayıları verdik. yayın yapımda emeği geçen herkese akıl fikir diliyorum.
hesabın var mı? giriş yap