• bunların dedesi matbaaya da karşıydı.
  • bir cafe, bir de restoran işletiyorum. her ikisini toplasan 40 masa vardır...

her masayı 4 kişi olarak alıp, kişi başı bir menü hazırlayayım desem 160 menü eder. öyle ansiklopedi gibi menü tercih edilmediği sürece, her fiyat değişiminde menü masrafı, olsun olsun 500-1000 liradır...

restoranların öyle 300-500 masası olmuyor. yapmayın etmeyin, menü masrafı dediğiniz şey binlerce lira tutmuyor. ay içerisinde kırılan tabak bardak, verilen fire, masaya yapılan ikram, hesaplardaki indirim tutarlarının yanında yeni menü basım masrafı devede kulak kalır.

öte yandan, sürekli sağa sola dokunduğumuz ellerimizle elimizden düşürmediğimiz telefonumuza taşıdığımız, telefonun üzerindeki bakteri popülasyonu menüdekilerden yine binlerce kat fazladır.

kullanana bir itirazım olmasa da, ben iki işletmemde de qr menü kullanmadım. zira bir kere, yemek masasında telefon olmaz, olmamalı. hem -bence- bir görgü kuralıdır, hem de yediğinizin tadını alamazsınız.
  • kepazelik diyemem ama ben de bu durumdan hoşlanmıyorum. küçücük telefon ekranından kaydıra kaydira önce yemek bul, sonra içecek sayfasına dön, ordan içecek bak, tam karar vermişken yemeğin tam adını unuttun hadi geri yemek sayfasına dön, bana çok pratik gelmiyor.
  • her gün değişen fiyat kepazeliğidir aslında.
  • eski tip menülerin zam yapmayı düşünen işletmelere karşı az da olsa caydırıcı bir etkisi vardı, şimdi her gün zam bindiriyorlar rahatlıkla. bu açıdan kepazelik olduğuna hemfikirim, fakat qr kodlu menüler hijyen açısından fazlasıyla mantıklı.
  • sivastaki bi işletme menünün ilk sayfasına şeffaf dosya ile değiştirilebilir fiyat listesi koydu. menünün kalan sayfalarında ürünün görselleri var. fiyat değiştikçe sadece ilk sayfayı değişiyor. mantıklı bence
  • menü ve hijyen...
    bir de şu zavallı hallerine nezih bir hava katmaya çalışıyorlar ya..

menü ve hijyen. vay anasını sayın seyirciler. siz eve sığmaya devam edin fikrimce.
  • kötü niyetli biri qr kodu kendi hazırladığı qr kodla çok rahat değiştirebilir ve masada oturan herkesi istediği bir linke yönlendirebilir.

teknik olarak mümkün olan bir şey varsa o olur. eninde sonunda olur yani. sonrasında kafe oturdum dolandırıldım, kredi kartı bilgilerim çalındı diye ağlayanlar çıkar kamuoyu oluşur ve bu qr kodlu menü garabeti sonlanır.
  • yoktur böyle bir kepazelik. qr kodlu işlemler büyük gelişimdir
  • zorla instagramdan baktıranı gördüm. saçmadır.
hesabın var mı? giriş yap