• bunlardan bir tane aldım. ekranda dikine yeşil bir çizgi belirdi bir süre sonra. internetten samsung tv servis yorumlarını okuyunca dedim ki yakmışım kendimi. yorumlar öyle kötü ki. dedim bunlar tv'yi alır, sonra bir ay ben peşlerinden koşarım tamir edip geri versinler diye.

ne mi oldu? adamlar geldiler, evde tv panelini (tv'nin arka plastik kapağı ve içindeki 3 devre plakası hariç kalanı, yani tv'nin %90'ı) 10 dakikada evin içinde değiştirdiler. yeniden sıfır almış gibi oldum.
  • q60 mı yoksa q70 mi diye araştırırken yerel karartma(bkz: local dimming) özelliğinin q70 de olduğunu öğrenince 55q70rat modelini tercih ettiğim televizyon.

televizyon genel anlamda iyi. görüntü kalitesi başarılı sayılır. fiyatını hakediyor mu diye sorarsanız tartışılır.

özellikle netflix, amazon prime gibi uygulamalarından video izliyorsanız ve altyazı parlaması benim için önemli değil her altyazıda ekran aydınlansın, karanlıkta olsun gün ışığında olsun bu parlamayı farkedeyim diyorsanız gidin alın tabi. konu ile ilgili bir çok yeri araştırdım, samsungun kendi sitesindeki çözümü denedim, redditdeki yorumlar arasında kayboldum anladığım tek şey tv yi güncelleseniz de, yerel karartmayı azaltsanız da (bu tercihimin başıma dert olacağını bilemedim) o parlamayı yok edemiyorsunuz. sadece kontrast iyilestiriciyi yüksek yaparsanız tamamen yok olmuyor ama yine de baya bir azalıyor. bu modda kullanırsanız da o zaman pasparlak bir dünyaya adım atmış oluyorsunuz. kullanıcıların çoğunun şikayeti de q serisinin tamamında böyle bir problem olduğu. paraya kıyıp q80, q90 modellerini de alsanız aynı sorun bu modellerle de oturma odanıza yerleşiyor. bu sorunu çözebilen varsa mesaj kutumu yeşillendirirse sevinirim.

ayrıca tv kumandasını fare gibi kullanamıyorsunuz. o kadar para verip aldığınız ve akıllı kumandası olduğunu iddia eden bir tv için hayal kırıklığı yaratıyor. sesli komut özelliğinde de türkçe desteği mevcut değil.

edit: hdr yayınlarda altyazı parlamasına şöyle bir çözüm buldum. netflixte altyazı ayarlarından rengini sarı ve yarı saydam şeklinde ayarladım. parlama büyük ölçüde düzeldi.
  • 50q60t modelinin kurulumu 18 şubat’da gerçekleşti. bugün servis tv’yi aldı gitti. ekranın tam ortasından dikey bir şekilde yeşil şerit geçiyor . görselgörsel

hepsiburadadan samsung garantili aldık. dilerim bizi yormazlar.

edit: ürünün fabrika incelemeleri sonrasında değişimi yapılarak yeniden kurulumu sağlandı. teşekkürler samsung
  • samsung pişmanlıktır. biz s7 edge telefonundaki kırmızı çizgiye şaşırırken, adamlar utanmadan sıkılmadan koskocaman televizyonda yemyeşil bir şerite engel olamıyor. samsung pişmanlıktır. kullanıcı hatası derlerse asla şaşırmam.
  • samsung qled q60r tv 5 ayda bozuldu dikine yeşil bir çizgi çıktı ve gelen yetkili servis televizyonu 2 haftadır yapamıyor ya parça unuttuk diyorlar ya başka yerini kırıyorlar sıfır aldığım televizyon hurda oldu ve ben karşımda bir yetkili bulamıyorum. bin pişman oldum samsung aldığıma. almayın kardeşlerim samsung pişmanlıktır. apple tv çıkarsa şunlardan bir kurtulsak. (bkz: hayaller) edit: sonuç olarak her türlü sizi suçlu çıkartıyorlar hahah
  • 1 sene önce 6k verip 55q60ra aldım, bir sıkıntı yok, arayüz kullanılabilirlik gayet basit, kumanda efsane. sesi pek tatmin etmiyor, sonradan aldığım samsung soundbar ile çözdüm.
  • (bkz: #131520640)
  • geçen hafta qn85 modelini aldım. televizyonu kapatıp açınca parlaklık vs. sabit kalıyor. en yüksek de yapsan en düşük de bir değişiklik olmuyor. soft reset atmadan ayarlar kendine gelmiyor. soft resetten sonra, parlaklık ya da diğer ayarlar üzerinde oynama yapınca, olması gereken gibi değişiklik sağlanıyor. televizyonu tekrar aç kapa yapınca yine ayarlar buga giriyor ve yine değişikliğe tepki vermiyor. samsungun avrupa forumunda bu sorunu yaşayan bir kaç kişi daha var fakat hala çözüme kavuşmamış.

her şeyi denedim ama çözüm bulamadım. güç tasarrufundaki otomatik parlaklık gibi tüm ayarlar kapalı.

servise ulaştım, uzaktan bağlanıp kontrol edecekler. gelişmeleri buraya yazacağım.

edit: uzaktan bağlantı ile tvyi sıfırladılar düzelmedi. araştırma yaptığımda kronik bir sorun var. sorun, yerel karartma (local dimming) panelinden kaynaklanıyor. türkiye'de bu sorunun farkında olan yok, avrupa forumlarında çok kişi şikayetçi bu durumdan.

bir kişi, çözüm olarak fabrika menüsünden instantly: on ve available instantly: on ayarlarını, off yapmak olduğunu söylemiş. tv 2-3 saniye geç açılıyor ve 5 saniye geç kendine geliyor. bu menüye girmek için eski model bir samsung kumandası gerekiyor. akıllı kumanda ile o menüye giremiyorsunuz.

bugün servis geldi, sorunu teyit etti. çözümü söyledim, uygulayınca düzeldi.
  • bunu alıp, diğer tv'leri almadığıma çok pişmanım. vestel bile bundan iyi gözükmeye başladı gözüme.

benim için eksileri;
    -dts yok
    -dolby vision yok
    -işletim sistemi yetersiz

**

bunlara ek olarak garantinin bitmesine 10 gün kala anakart bozuldu. geldiler, değiştirdiler. bu sefer de ekran siyahken ekranın sol alt köşesinde ekstra bir beyaz parlaklık oluşuyor (şunun gibi https://eu.community.samsung.com/…ormal/td-p/578946 ). her gün tv izleyen insan da değilim. hatta hiç izlemiyorum. ona rağmen bu şekilde.

**

edit: bitti mi? bitmedi. harddisk bağlıyorum. dosyaların bazılarını görüyor, bazılarını görmüyor. bitti mi? bitmedi. yabancı forumlarda önce 2 dakika fişten çekin demişler. düzelir. düzelmedi. düzelmezse yazılım kaynaklıdır, sıfırlayın dediler. sıfırlıyorum. samsung cloud güya var ama hiçbir yedeği geri getiremedim. her şey sil baştan. bitti mi? bitmedi. dts destekleyen soundbar alsam bile dts ses alamıyorum. :) daha da diyecek bir şeyim yok.
hesabın var mı? giriş yap